SVINDEL PÅ NETTET
POLITIET
Onsdag den 18. februar 2026 kl. 14:30
Dagligt hører vi om svindel på nettet. Der kommer uønskede telefonopkald, mails og sms-er, som prøver at lokke oplysninger ud af folk.
Vi kan alle risikere at blive snydt. Måske især den ældre befolkning. Politiet kommer for at orientere os, så vi bliver bedre klædt på til at gennemskue eventuel svindel.
19
feb
15:30
Studiekreds
Læsegruppe – AFLYST
torsdag 19. februar 2026 kl. 15:30
Ud fra korte højtlæste tekster, fordyber vi os sammen. Udover analysedelen ligger der følelser, erindringer, perspektiver og holdninger tilbage, der skaber den individuelle oplevelse af litteraturen. At lytte til andres perspektiver er lærerigt – læsegruppen er et fællesskab hvor en mangfoldighed af stemmer mødes omkring litteraturen.
Gruppen består af fire til otte personer der mødes en gang om ugen eller hver anden uge, afhængig af medlemmernes ønsker. Et forløb er seks gange i alt.
Vi mødes hver anden tirsdag eller torsdag fra kl. 15.30 til 17.00 i Sognehuset, Kirkegade 24.
Til gruppen knyttes en læseguide. Læseguiden udvælger det, der skal læses og læser højt for gruppen. Undervejs taler vi sammen om teksterne.
Vi bruger Læseforeningens metoden til ’guidet fælleslæsning’, se mere på Læseforeningen.dk
Hvis du vil vide mere om læsegruppen ved Vor Frelsers Kirke er du velkommen til at kontakte Britta Martinsen
Tlf. 51335197 eller pr. mail: brittamartinsen@gmail.com
Britta tager imod tilmeldinger og vil være læseguide for gruppen.
22
feb
10:30
Højmesse
Højmesse v/ Sarah Asp
søndag 22. februar 2026 kl. 10:30Vor Frelsers Kirke
Præst:Sarah Asp
Kirkedag:1. s. i fasten
Adresse:Kirkegade 24 6700 Esbjerg
24
feb
10:00
Andet arrangement
At gå og tænke! Vandreture i Vor Frelsers Sogn.
tirsdag 24. februar 2026 kl. 10:00
Vi er nogle stykker ved Vor Frelsers Kirke, som også elsker at gå.
Men hvor Kierkegaard foretrak at gå alene, vil vi gerne dele denne glæde med andre.
Vandringen skal ikke gå med at lede efter noget eller nogen, men vi vil tilbyde et fællesskab, hvor vi sammen kan gå med en nogenlunde sikker forvisning om, at vi kan finde vej og har noget at komme tilbage eller frem til.
Gå-gruppen vil få nogle ord med på vejen af sognepræst Sarah Asp inden vi bevæger os rundt i Esbjerg Midtby med mulighed for refleksion og samtale samt naturligvis en kaffepause efter gåturen
Tidspunkt:
Vi går hver tirsdag kl. 10.00 – 11.30.
Mødested:
Vor Frelsers Kirke, Kirkegade 24.
På kirkepladsen mellem kirken og sognehuset.
Tilmelding:
Ikke nødvendig.
Men nærmere info kan fås hos sognepræst Sarah Asp på 20 48 01 32.
26
feb
19:30
Koncert
Orgelfestivalkoncert – Morten Ladehoff (Inge Beck er vært og kontaktperson)
torsdag 26. februar 2026 kl. 19:30Vor Frelsers Kirke
Morten Ladehoff aflagde diplomeksamen i orgel fra Det Jyske Musikkonservatorium i 2002 og han debuterede fra solistklassen i 2004 efter videregående studier hos Ludger Lohmann i Stuttgart og Hans-Ola Eriksson i Piteå.
I 2007 aflagde han desuden diplomeksamen i komposition efter undervisning hos Karl Aage Rasmussen, Bent Sørensen, Rolf Walin m.fl.