Assens Kirke – Mariager
Høstgudstjeneste i Vindblæs kirke
v/Merethe N. Jørgensen
Præst:Merethe Neldeberg Jørgensen
Kirkedag:15. s. e. trin.
Adresse:Norupvej 102
8970 Havndal
Vi gentager succesen med workshop i dobbeltstrikning!
Vi gentager succesen med workshop i dobbeltstrikning!
Denne dag er der mulighed for at deltage i en workshop, hvor du kan lære at strikke dobbeltstrik.
Dobbeltstrik er en teknik, hvor begge sider er retsider, og den er derfor velegnet til fx tørklæder, grydelapper, babytæpper osv. Workshoppen er både for nybegyndere og fortsættere i dobbelstrik.
Susanne Merke er underviser.
Prisen for workshoppen er 100 kr. (gerne mere). Pengene går ubeskåret til sognets julehjælp. Betaling foregår på kursusdagen, enten kontant eller med MobilePay.
Tilmelding til Lene Kni Baadsgaard på tlf. 21128261 senest den 11. september. Der er plads til højst 10 deltagere.
MEDBRING SELV: 2 nøgler bomuldsgarn 8/4 i to kontrastfarver Rundpind 60 cm 2,5 eller 3 eller alm. strikkepinde Der vil være mulighed for at købe garn i begrænset omfang.
Gudstjeneste i Assens kirke
v/Merethe N. Jørgensen
Præst:Merethe Neldeberg Jørgensen
Kirkedag:16. s. e. trin.
Adresse:Niels Madsens Vej 11
9550 Mariager
Jesper Grønkjær har gjort det til sin mission at drage ud til klodens fjerneste afkroge, for at vise at smilet er det sprog vi alle taler.
Han har en særlig evne til at få folk til at åbne sig op. Han mødes med narkomaner, præster, politikere, kræftpatienter og mange andre. Hør blandt andet om hans møde med den frygtede kvindelige massemorder Hun-Djævelen, med 400 liv på samvittigheden.
Jesper balancerer skarpt mellem humor og seriøsitet i sit møde med fremmede mennesker. Det bliver hver gang til hjertevarme samtaler, som han efterfølgende videregiver i sine bøger, foredrag og tv-dokumentarer.
I 25 år har han rejst verden rundt og samlet personlige beretninger. Han har besøgt indianere, munke, kannibaler, gangstere og beduiner. Han er nu optaget i Eventyrernes Klub blandt nogle af de mest legendariske globetrotter.
Jesper ved hvad der sker, når man møder verden med smil, fremfor med skepsis. Han bliver kaldt Smilets Ambassadør og når du har hørt hans foredrag, så vil du vide hvorfor!
I kan læse mere om Jesper her.
Adresse:Niels Madsens Vej 11
9550 Mariager
INGEN GUDSTJENESTE!
Præst:Merethe Neldeberg Jørgensen
Kirkedag:17. s. e. trin.
Adresse:Norupvej 8
9550 Mariager
Falslev-Vindblæs SognAssens kirke er fra 1931. Før den tid var der på kirkegården et kapel, men hovedarbejdspladsen cementfabrikken Dania skænkede en kirke, så Assens by kunne få egen kirke.
Den 17. april 2011 blev Assens kirke genåbnet ved en festgudstjeneste efter udvidelsen.
Mange har undret sig over den runde udvidelse mod øst, men den har en forklaring. Det er her det nye orgel skal stå.
Det gamle orgel over indgangsdøren har længe været meget slidt, og en udskiftning tiltrængt. Menighedsrådet besluttede i august 2010 i forbindelse med byggeriet at bestille et nyt orgel hos orgelfirmaet Th. Frobenius & sønner.
Et orgel består af mange dele, orgelhus, piber, manualer, pedaler, bænk m.v. alt specialfremstillet. Orglet bliver lavet på værkstedet hos orgelbyggeren og derefter transporteret til kirken og installeret. Processen tager 1½ – 2 år og prisen er ca. 2 mio. + moms.
Det nye orgel i Assens kirke blev leveret og installeret i maj – juni 2012.
Orglet blev indviet officielt ved en festgudstjeneste søndag den 19. august 2012 under medvirken af biskoppen.