Store Bededag Gudstjenester Københavns Stift

Store Bededag Gudstjenester Københavns Stift


Store Bededag Gudstjenester Københavns Stift

Københavns Stift

AdventskirkenErik Meier Andersen31/01 -26 10:00Lørdagsrytmik er for børn fra 1 år og op til 3-4 år, men store eller små søskende er selvfølgelig også velkomne. Vi begynder i kirken hvor vi skal synge, danse og lave sjove aktiviteter i ca. 40 min. Temaet er ?lys i mørke? med fokus på det spirende forårs komme Bagefter er der legestue i den store sal og mulighed for at hygge med frokost, kaffe, te, grønt og frugt. Det vil være vores rytmikpædagog Susanne der medvirker sammen med vores organist Peter og en af sognepræst Erik. Arrangementet er gratis og der er ingen tilmelding.
AdventskirkenErik Meier Andersen01/02 -26 16:00
AdventskirkenCamilla Maya Saaskin Diderichsen08/02 -26 10:30
AdventskirkenCamilla Maya Saaskin Diderichsen15/02 -26 10:30Denne søndag står helt i børnenes tegn: Vi fejrer fastelavn med gudstjeneste og fastelavnsfest med tøndeslagning og fastelavnsboller. Vi begynder i kirken med en kort gudstjeneste, hvor vi blandt andet får besøg af vores musikpædagog Susanne Wittrup, der har en masse sjove sange og danse med, så vi rigtigt kan komme op af stolene og få luftet alle de fine dragter. Efter gudstjenesten spiser vi fastelavnsboller og drikker varm kakao, inden det er tid til Catwalk, hvor alle de børn, der har lyst, kan få lov til at vise de fine kostumer frem. Vi kårer årets fastelavnsdragter! Sidst men ikke mindst skal vi udenfor og slå katten af tønden og kåre årets kattedronninger og kattekonger. Der er i år tre tønder, en til børn 0-3 år, en for de 4-8 årige og en for børn fra 9 år. Fastelavn arrangeres i samarbejde med kirkens Grønne Pigespejdere. Vi forventer at arrangementet er færdigt ca. kl. 13
AdventskirkenErik Meier Andersen21/02 -26 10:00Lørdagsrytmik er for børn fra 1 år og op til 3-4 år, men store eller små søskende er selvfølgelig også velkomne. Vi begynder i kirken hvor vi skal synge, danse og lave sjove aktiviteter i ca. 40 min. Bagefter er der legestue i den store sal og mulighed for at hygge med frokost, kaffe, te, grønt og frugt. Arrangementet er gratis og der er ingen tilmelding. Vores rytmikpædagog eller kirke- og kulturmedarbejder, vores organist og én af kirkens præster medvirker. Hvis du har spørgsmål så kontakt kirke- og kulturmedarbejder Tine på tlf. 29256831.
AdventskirkenCamilla Maya Saaskin Diderichsen01/03 -26 10:30Efterfølgende kirkekaffe
AdventskirkenCamilla Diderichsen og Erik Meier Andersen08/03 -26 10:30Efterfølgende sogneindsamling
AdventskirkenErik Meier Andersen15/03 -26 10:30
AdventskirkenErik Meier Andersen21/03 -26 10:00Lørdagsrytmik er for børn fra 1 år og op til 3-4 år, men store eller små søskende er selvfølgelig også velkomne. Vi begynder i kirken hvor vi skal synge, danse og lave sjove aktiviteter i ca. 40 min. Bagefter er der legestue i den store sal og mulighed for at hygge med frokost, kaffe, te, grønt og frugt. Arrangementet er gratis og der er ingen tilmelding. Vores rytmikpædagog eller kirke- og kulturmedarbejder, vores organist og én af kirkens præster medvirker. Hvis du har spørgsmål så kontakt kirke- og kulturmedarbejder Tine på tlf. 29256831.
AdventskirkenCamilla Maya Saaskin Diderichsen22/03 -26 10:30Efterfølgende kirkekaffe
Allehelgens KirkeMik Kjerulff01/02 -26 12:00
Allehelgens KirkeAgnethe Zimino og Ole Skjerbæk Madsen03/02 -26 19:00Identitet og Livsforvandling er en meditativ nadvergudstjeneste, som vi holder i samarbejde med I Mesterens Lys. Vi synger Taizésange, som ved deres meditative og gentagende karakter skaber en atmosfære af ro og refleksion. I sidste del af gudstjenesten er der mulighed for at gå rundt til forskellige ?stationer? i kirken. Sang og musik ved organist og kirkesanger bidrager til gudstjenestens smukke stemning og rolige atmosfære. Efter gudstjenesten er der mulighed for forbøn og hygge med kaffe/te. Vel mødt!
Allehelgens KirkeSuzette Ejdrup08/02 -26 12:00
Allehelgens KirkeMarianne Elneff Bertelsen15/02 -26 12:00Fastelavnsgudstjeneste for hele familien med masser af musik  Sognepræst Marianne Elneff Bertelsen fortæller en historie og Regitze Glenthøj synger med store og små! Kom gerne udklædt.  Efter den korte gudstjeneste slår vi katten af tønden i haven ved kirken, og i salen under kirken spiser vi fastelavnsboller og hotdogs sammen. Alle er velkommen, alt er gratis, og der er ingen tilmelding.
Allehelgens KirkeMarianne Elneff Bertelsen17/02 -26 17:00RYTMIK & SANG (2 - 5 år) - Gud, det for børn! Vi tager udgangspunkt i børnenes naturlige glæde ved musik, når vi synger, danser og bruger vores sanser!  Vi leger med både gamle og nye børnesange, og bruger kroppen, når vi hopper, snurrer og tumler, så voksne og børn får fælles inspiration til musikalsk leg med hjem. RYTMIK & SANG ledes af sanger og skuespiller Regitze Glenthøj sammen med sanger og musiker Fredrik Mellqvist. Det er et tilbud til børn mellem 2 og 5 år og deres forældre, bedsteforældre eller andre voksne.  Kl. 17.00 i Allehelgens Kirke (ved Lergravsparkens Metro)  13. januar - 17. februar - 10. marts - 14. april Bagefter byder vi på børnevenlig aftensmad i salen under kirken. Her er hele familien velkommen! RYTMIK & SANG (2 - 5 år) er gratis og kræver ingen tilmelding
Allehelgens KirkeMarianne Elneff Bertelsen28/02 -26 10:00Giv dit barn (og dig selv) en pause i en travl hverdag ? også for krudtugler! Drømmerejser for børn er en rolig musikalsk og sanselig rejse, hvor børnene får lov at koble helt af fra hverdagens mange input.  Vi begynder hver gang med saftevand, kiks, kaffe og croissanter.  Børnene ligger blødt og rart på lammeskind og tæpper i kirkens smukke rum. De voksne er meget velkomne til at være med på gulvet, eller blot nyde deres kaffe og croissant på kirkebænkene imens. I efteråret er der Drømmerejser for børn:  kl.10.00 i Allehelgens Kirke på Ungarnsgade 43 28. februar - 28. marts Arrangementet er gratis, og tilmelding er ikke nødvendig.
Allehelgens KirkeMarianne Elneff Bertelsen01/03 -26 12:00
Allehelgens KirkeLine Bønding03/03 -26 19:00Identitet og Livsforvandling er en meditativ nadvergudstjeneste, som vi holder i samarbejde med I Mesterens Lys. Vi synger Taizésange, som ved deres meditative og gentagende karakter skaber en atmosfære af ro og refleksion. I sidste del af gudstjenesten er der mulighed for at gå rundt til forskellige ?stationer? i kirken. Sang og musik ved organist og kirkesanger bidrager til gudstjenestens smukke stemning og rolige atmosfære. Efter gudstjenesten er der mulighed for forbøn og hygge med kaffe/te. Vel mødt!
Allehelgens KirkeLine Bønding05/03 -26 09:00 Mindful Morgenstund i kirkerummet  Kom fra hovedet ned i kroppen Indfør mere langsomhed og ro i dit liv Sid i mindful stilhed sammen med andre i kirkens rum Mindfulnessmeditationen guides af sognepræst og mindfulness-instruktør Line Bønding. Kom gerne i god tid og i stilhed, så du kan finde dit eget rum til at forberede dig til meditationen. Alle er velkomne ? både med og uden erfaring i meditation og mindfulness. Vi har tæpper og måtter, du kan låne.
Allehelgens KirkeSuzette Ejdrup08/03 -26 12:00
Allehelgens KirkeMarianne Elneff Bertelsen10/03 -26 17:00RYTMIK & SANG (2 - 5 år) - Gud, det for børn! Vi tager udgangspunkt i børnenes naturlige glæde ved musik, når vi synger, danser og bruger vores sanser!  Vi leger med både gamle og nye børnesange, og bruger kroppen, når vi hopper, snurrer og tumler, så voksne og børn får fælles inspiration til musikalsk leg med hjem. RYTMIK & SANG ledes af sanger og skuespiller Regitze Glenthøj sammen med sanger og musiker Fredrik Mellqvist. Det er et tilbud til børn mellem 2 og 5 år og deres forældre, bedsteforældre eller andre voksne.  Kl. 17.00 i Allehelgens Kirke (ved Lergravsparkens Metro)  13. januar - 17. februar - 10. marts - 14. april Bagefter byder vi på børnevenlig aftensmad i salen under kirken. Her er hele familien velkommen! RYTMIK & SANG (2 - 5 år) er gratis og kræver ingen tilmelding
Allehelgens KirkeLine Bønding12/03 -26 09:00 Mindful Morgenstund i kirkerummet  Kom fra hovedet ned i kroppen Indfør mere langsomhed og ro i dit liv Sid i mindful stilhed sammen med andre i kirkens rum Mindfulnessmeditationen guides af sognepræst og mindfulness-instruktør Line Bønding. Kom gerne i god tid og i stilhed, så du kan finde dit eget rum til at forberede dig til meditationen. Alle er velkomne ? både med og uden erfaring i meditation og mindfulness. Vi har tæpper og måtter, du kan låne.
Allehelgens KirkeMik Kjerulff15/03 -26 12:00
Allehelgens KirkeLine Bønding19/03 -26 09:00 Mindful Morgenstund i kirkerummet  Kom fra hovedet ned i kroppen Indfør mere langsomhed og ro i dit liv Sid i mindful stilhed sammen med andre i kirkens rum Mindfulnessmeditationen guides af sognepræst og mindfulness-instruktør Line Bønding. Kom gerne i god tid og i stilhed, så du kan finde dit eget rum til at forberede dig til meditationen. Alle er velkomne ? både med og uden erfaring i meditation og mindfulness. Vi har tæpper og måtter, du kan låne.
Allehelgens KirkeSuzette Ejdrup19/03 -26 17:00Gudstjeneste planlagt og udført af konfirmander fra Filipskolen.
Allehelgens KirkeLine Bønding22/03 -26 12:00
Allinge KirkeKristoffer Nielsen01/02 -26 19:00
Allinge KirkeElon Anders Enevoldsen Lauterlein08/02 -26 10:30
Allinge KirkeElon Anders Enevoldsen Lauterlein15/02 -26 10:30
Allinge KirkeKristoffer Nielsen22/02 -26 19:00
Allinge KirkeElon Anders Enevoldsen Lauterlein01/03 -26 10:30
Allinge KirkeElon Anders Enevoldsen Lauterlein08/03 -26 10:30
Allinge KirkeElon Anders Enevoldsen Lauterlein15/03 -26 10:30
Allinge KirkeNikolaj Hartung Kjærby22/03 -26 09:00
Anna KirkeJonna Annette Juel R Dalsgaard01/02 -26 11:00En sandwich består af mindst 3 dele, og det gør Anna kirkes  SØNDAGS-sandwich også: Højmesse kl. 11.00, derefter frokost og endelig et emne, som er relevant for årstiden, kirkeåret eller noget, der kan gøre os klogere på andre, verden og måske os selv.  Vi glæder os til at se dig!  TILMELD DIG FROKOST PÅ MAIL: annakirke2200@gmail.com Søndag den 1. februar kl. 11:00  Foredrag om Rued Langgaard ved Birgitte Ebert  Tidligere domorganist ved Ribe Domkirke, Birgitte Ebert, fortæller om sin berømte forgænger Rued Langgaard (1893-1952).  Det bliver en historie om en plaget sjæl, der med sit særlige talent alligevel var med til at flytte grænserne for, hvad musik er, og hvordan den kan påvirke tilhøreren.  Undervejs bliver der spillet korte uddrag af nogle af Rued Langgaards mere end 400 værker. Birgitte Ebert var domorganist i Ribe fra 2000-2025, medstifter af Rued Langgaard Selskabet 2007, medstifter af den årlige Rued Langgaard Festival i Ribe 2010 og medredaktør på 4 bind af Rued Langgaards orgelværker under Rued Langgaard Udgaven. Fotograf: Folmer Iversen
Anna KirkeErik Hviid Larsen01/02 -26 15:00
Anna KirkeJonna Annette Juel R Dalsgaard08/02 -26 11:00
Anna KirkeJonna Annette Juel R Dalsgaard15/02 -26 11:00Festlig fastelavnsgudstjeneste, let frokost, tøndeslagning og fastelavnsboller! Arrangementet er gratis, du skal bare tilmelde jer på mail: annakirke2200@gmail.com senest 10. februar 2026 Læs mere på www.annakirke.dk 
Anna KirkeSusanne Voss Pedersen22/02 -26 11:00
Anna KirkeErik Hviid Larsen01/03 -26 11:00
Anna KirkeSusanne Voss Pedersen08/03 -26 11:00
Anna KirkeJonna Annette Juel R Dalsgaard15/03 -26 11:00
Apostelkirken.26/01 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.27/01 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenMaria Kynne27/01 -26 17:00OBS: Bemærk, at Go'nathistorier i vinter og forår 2026 afholdes i Apostelkirken (Saxogade 13), da Kristkirken renoveres. Vil du og dit barn være med, når vi fejrer lyset midt i vintermørket? Maria fortæller om, hvordan liv og lys finder vej ? også gennem små sprækker. Vintergækker, erantis og håb spirer frem i mørket. Det skal vi fejre sammen.  Fortælling, musik og fællesspisning Vesterbros egen skønne børnepræst Maria Kynne elsker at fortælle fantastiske go'nathistorier om de store ting, som selv de mindste kan finde på at tænke over.  Vi synger, danser, griner og slipper kreativiteten løs i vores krea-workshop ? og så spiser vi selvfølgelig sammen.  Vil du og dit barn med på opdagelse ind i Bibelens kendte fortællinger sammen med Maria og andre børnefamilier? Så kom og vær med sidste tirsdag i måneden kl. 17-18.30. Det er helt gratis og kræver ikke tilmelding ? bare mød op og vær med!   Go'nathistorier er for de 5-7-årige og deres familier.
Apostelkirken.28/01 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.29/01 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.30/01 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenNiels Nymann Eriksen01/02 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Niels Nymann Eriksen. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.02/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.03/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.04/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenThomas F Moesgaard-Christensen04/02 -26 17:00Alle børn og andre slags mennesker er forskellige, og netop fordi vi er det, så er det sjovt og godt at vide, at vi hører sammen med hinanden og med Gud. Derfor holder vi Spaghettikirke. Kom med til en halv times gudstjeneste på kirkegulvet foran alteret. Bagefter spiser vi sammen. Det er gratis at være med.
Apostelkirken.05/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.06/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenThomas Frovin08/02 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Thomas Frovin. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.09/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenKirsten Maria Kynne Vennike09/02 -26 16:30OBS: Bemærk, at tumlingegudstjenester med fællesspisning i vinter og forår 2026 afholdes i Apostelkirken (Saxogade 13), mens Kristkirken renoveres. Når man er et år, er man ved at være for stor til babysalmesang men stadig lige lille nok til børnegudstjenester. Derfor holder vi tumlingegudstjenester for de 1-3-årige. Vi lægger vægt på bevægelser og oplevelser på et niveau, hvor de små kan være med sammen med deres forældre. Efter gudstjenesten spiser vi sammen.  Tumlingegudstjenesten ledes af præst Maria Kynne og musikpædagog Anne-Mette Riis.  Det koster ikke noget at være med, og I behøver ikke tilmelde jer. Se kalenderen for Tumlingemusik, der er for samme aldersgruppe. Læs mere om babysalmesang og tumlingemusik.
Apostelkirken.10/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.11/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.12/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.13/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenThomas Frovin15/02 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Thomas Frovin. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.16/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.17/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.18/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenNiels Nymann Eriksen18/02 -26 19:00Askeonsdag markerer fastetidens begyndelse, og fasten kommer med en udfordring om at slippe adspredelser og samle sig om det væsentlige. Fastetiden kan virke indadvendt, men når vi bøjer os mod os selv og Gud kan der ske det, at noget får lov til at vokse frem. Derfor er den også blevet betragtet som en forårstid for sjælen. I gammel tid var fasten det tidspunkt på året, hvor man valgte noget fra for at vælge noget andet til. Det var en faste fra det, der kunne fylde hverdagene med sin almindelighed, og så en faste til noget af det, der har med Gud at gøre, som vi måske reserverer til særlige lommer i vores liv. Hvad nu hvis vi skaber rum for, at det der har med Gud at gøre kan få mere plads? Hvad gror der på det sted hvor lyset fra Gud falder på os? Det er det, fastetiden handler om. Askeonsdag markerer begyndelsen på dette tidspunkt i kirkeårets hjul - en tid, der munder ud i påskens store fest. Ved Askeonsdags stemningsfulde aftengudstjeneste bøjer vi os for livets storhed og for Gud. Enhver, der ønsker, får tegnet et kors af aske i panden med ordene Menneske, husk du er støv og skal vende tilbage til støvet.
Apostelkirken.19/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.20/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.22/02 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.23/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.24/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenMaria Kynne24/02 -26 17:00OBS: Bemærk, at Go'nathistorier i vinter og forår 2026 afholdes i Apostelkirken (Saxogade 13), da Kristkirken renoveres. Kom med på en rejse tilbage i tiden.  Vi får besøg af præst Signe Danielsen, som fortæller en mere end 3000 år gammel historie. Vi følger sagnkongen Gilgamesh ind i cedertræsskoven og ned i verdensdybet. Fortælling, musik og fællesspisning Vesterbros egen skønne børnepræst Maria Kynne elsker at fortælle fantastiske go'nathistorier om de store ting, som selv de mindste kan finde på at tænke over.  Vi synger, danser, griner og slipper kreativiteten løs i vores krea-workshop ? og så spiser vi selvfølgelig sammen.  Vil du og dit barn med på opdagelse ind i Bibelens kendte fortællinger sammen med Maria og andre børnefamilier? Så kom og vær med sidste tirsdag i måneden kl. 17-18.30. Det er helt gratis og kræver ikke tilmelding ? bare mød op og vær med!   Go'nathistorier er for de 5-7-årige og deres familier.
Apostelkirken.25/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.26/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.27/02 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenNiels Nymann Eriksen01/03 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Niels Nymann Eriksen. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.02/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.03/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.04/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.05/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.06/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenNiels Nymann Eriksen08/03 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Niels Nymann Eriksen. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.09/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenKirsten Maria Kynne Vennike09/03 -26 16:30OBS: Bemærk, at tumlingegudstjenester med fællesspisning i vinter og forår 2026 afholdes i Apostelkirken (Saxogade 13), mens Kristkirken renoveres. Når man er et år, er man ved at være for stor til babysalmesang men stadig lige lille nok til børnegudstjenester. Derfor holder vi tumlingegudstjenester for de 1-3-årige. Vi lægger vægt på bevægelser og oplevelser på et niveau, hvor de små kan være med sammen med deres forældre. Efter gudstjenesten spiser vi sammen.  Tumlingegudstjenesten ledes af præst Maria Kynne og musikpædagog Anne-Mette Riis.  Det koster ikke noget at være med, og I behøver ikke tilmelde jer. Se kalenderen for Tumlingemusik, der er for samme aldersgruppe. Læs mere om babysalmesang og tumlingemusik.
Apostelkirken.10/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.11/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.12/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.13/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenThomas Frovin15/03 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Thomas Frovin. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Apostelkirken.16/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.17/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.18/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.19/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
Apostelkirken.20/03 -26 12:00Savner du ro og fordybelse i hverdagen?  På alle hverdage mødes vi til middagsbøn kl. 12 i Apostelkirken, hvor vi læser dagens tekst og synger et par salmer.  Du er mere end velkommen til at være med. 
ApostelkirkenNiels Nymann Eriksen22/03 -26 10:30Hver søndag samles vi i Apostelkirken til gudstjeneste på tværs af alder, forskellige livssituationer og kulturel baggrund. Mange iblandt os er tosprogede. Derfor simultantolkes vores gudstjenester til engelsk og farsi.  I dag ved Niels Nymann Eriksen. Efter gudstjenesten er alle velkommen til kaffe, te og samvær. Somme tider spiser vi frokost sammen. For børn  Hver søndag er der under gudstjenesten børnehjørne, inddelt efter alder, så vi trygt kan have det sjovt sammen. Vi fortæller bibelhistorier, leger, tegner og meget mere.  Af og til holder vi Alle børnene synger-gudstjenester, hvor børn på tværs af alder er sammen om musik og sanglege under gudstjenesten. Du kan finde datoer for Alle børn synger-gudstjenester i kalenderen.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen27/01 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen27/01 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen01/02 -26 10:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen03/02 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen03/02 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen08/02 -26 10:30Bellahøj Kirke goes Jazz - Møller, Ørting, Hoiness & Hess. Som en naturlig forlængelse af Bellahøj kirkes rytmiske musikprofil indbyder kirkens musikere og præst til en special edition af Bellahøjmessen, som står i jazzens tegn. Ord og toner smelter sammen i en hyldest til det skabende, improviserende og uforudsigelige liv, hvor det smukke kirkerum klinger med. En varm sanselig oplevelse under Vinterjazz 2026. Peter Møller Jensen - præst. Merete Ørting Lahey - piano & vokal. Oliver Hoiness - guitar Emil Hess - saxofoner & klarinetter.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen10/02 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen10/02 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkeLouise Getreuer Soelberg Miskow15/02 -26 10:30 Fastelavnsgudstjeneste for hele familien  Kom til en sjov og børnevenlig gudstjeneste, hvor de grønne pigespejdere er med til at gøre dagen helt særlig! Vi fejrer fastelavn med:   En hyggelig gudstjeneste med plads til alle   Tøndeslagning   Fastelavnsboller   Tag din familie og dine bedste venner med og vær med til en festlig dag med masser af smil, hygge og fællesskab! Vi glæder os til at se dig  
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen17/02 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen17/02 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkeLouise Getreuer Soelberg Miskow22/02 -26 10:30Velkommen til en særlig musikgudstjeneste, hvor musikken er i centrum, når kendte kunstneres musik og sange bliver fortolket af kirkens egne musikere. Navne på de medvirkende musikere og den kunstner, hvis musik danner temaet, er på vej. Vi blander tro, poesi og stærke lydlandskaber i en stemningsfuld og anderledes gudstjeneste, der taler til både hjerte og sjæl. En sanselig rejse gennem lyd, tro og fortælling.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen24/02 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen24/02 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen01/03 -26 10:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen03/03 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen03/03 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen08/03 -26 10:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen10/03 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen10/03 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkeLouise Getreuer Soelberg Miskow15/03 -26 10:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen17/03 -26 08:30
Bellahøj KirkePeter Møller Jensen17/03 -26 16:30Kort aftenandagt med salmer, refleksion over en bibeltekst og bøn.
Bellahøj KirkeLouise Getreuer Soelberg Miskow22/03 -26 10:30Velkommen til en særlig musikgudstjeneste, hvor musikken er i centrum, når kendte kunstneres musik og sange bliver fortolket af kirkens egne musikere. Navne på de medvirkende musikere og den kunstner, hvis musik danner temaet, er på vej. Vi blander tro, poesi og stærke lydlandskaber i en stemningsfuld og anderledes gudstjeneste, der taler til både hjerte og sjæl. En sanselig rejse gennem lyd, tro og fortælling.
BethlehemskirkenMartin Drengsgaard27/01 -26 16:30Vi mødes i kirken, børn og vosken og hører en god fortælling . Derefter er der rigeligt med spaghetti i salen over gården. Velkommen!
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard28/01 -26 12:00
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.31/01 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
BethlehemskirkenKirkens præster01/02 -26 10:00Højmessen rummer liturgisk vekselsang, salmer, prædiken, rytmiske lovsange, bøn, forbøn og nadver. Gudstjenesten forsøger at sammenholde tradition og højtid med frihed i tilbedelse, nærvær og fællesskab. Ved gudstjenesten er folk fra menigheden aktivt involveret bl.a. ved læsning af bibeltekster, ledelse af lovsang og bøn. Under prædikenen er der børnekirke for børnene. Højmessen bliver live-streamed.  Livestreaming-gudstjenester kan  ses på vores Facebook-side side: www.facebook.com/bethlehemskir...  
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard04/02 -26 12:00
BethlehemskirkenKirkens præster08/02 -26 10:00Højmessen rummer liturgisk vekselsang, salmer, prædiken, rytmiske lovsange, bøn, forbøn og nadver. Gudstjenesten forsøger at sammenholde tradition og højtid med frihed i tilbedelse, nærvær og fællesskab. Ved gudstjenesten er folk fra menigheden aktivt involveret bl.a. ved læsning af bibeltekster, ledelse af lovsang og bøn. Under prædikenen er der børnekirke for børnene. Højmessen bliver live-streamed.  Livestreaming-gudstjenester kan  ses på vores Facebook-side side: www.facebook.com/bethlehemskir...  
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard11/02 -26 12:00
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.14/02 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
BethlehemskirkenKirkens præster15/02 -26 10:00Fest og farver for alle generationer. Kom gerne udklædt.  Først en kort, festlig og familievenlig gudstjeneste. Bolines børnekor i Bethlehemskirken medvirker.  Derefter er der tøndeslagning for både børn og voksne. Imens kan man nyde en fastelavnsbolle, saftevand og kaffe.  Arrangementet er gratis
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard18/02 -26 12:00
BethlehemskirkenKirkens præster18/02 -26 19:00Askeonsdag er dagen, som markerer begyndelsen på den kristne faste. Fasten er en åndelig rejse, der slutter påskemorgen. Målet med denne rejse er, at vi får ryddet ud og renset ud i vore liv, så vi skaber plads til Guds kærlighed og opstandelsens kraft. Fastens mål er, at vi bliver forvandlede mennesker, der lever i Guds fylde. Gudstjenesten Askeonsdag er indgangen til denne fastetid. Derfor hvis du ønsker at begynde din fastetid med omtanke, så kom og vær med. Den kristne faste har fra gammel tid været kendetegnet ved, at man i fasteperioden afholdt sig fra at spise kød. Derudover har fasten været en tid til at leve i hvile, håb og til at søge forsoning. Faste kan virke uvant for mange og er på sin vis en modkultur til bl.a. det forbrugersamfund, som vi alle er påvirket af, hvor lykken og glæden findes i forbrug. Men når vi faster, så besinder vi os på, at den lykke og den glæde, som virkelig holder, den findes kun hos Gud. I dag kan fasten se ud som i gamle dage, hvor man undlod at spise kød, men man kan også vælge at faste fra fx forbrug eller fra andre stimulanser, som fx kaffe. Samtidig er fastetiden også en tid, hvor man besinder sig særligt på at søge Gud. Det kan man gøre ved fx at bruge mere tid på Gud i bøn og tilbedelse. Man kan gøre det ved særligt at have syn for de udsatte i vores samfund. Sidst så er fastetiden en renselsestid, hvor det er særligt vigtigt, at vi søger forsoning i de relationer, som vi oplever knirker. Centralt i askeonsdagsgudstjenesten er korstegnelsen, hvor vi alle sammen får tegnet et kors i panden, imens der bliver sagt: ''kom i hu menneske at du er støv og at du skal vende tilbage til støv''. De samme ord som bliver sagt i 1. Mosebog: ?for af jorden af du taget, ja jord er du og til jord skal du blive?. Dette skriftsted skal minde os om vores skrøbelighed. Vi er kun i live så længe Gud blæser sin livsånde i os. Det kan vi forarges over, eller vi kan glæde os over det. Glæden kommer, når vi erfarer, at det ikke er os selv, der opretholder livet, men Gud, fordi det gør, at vi kan hvile fra at skulle konstruere vore egne liv. Ved nadveren askeonsdag bliver alle sendt bort med ordene: ?af støvet skal vi igen opstå?. Vi bliver sendt bort med et håb om, at selvom vi er skrøbelige, så vil Gud igen blæse sin livsånde i os, og vi skal gå ud af graven, som Jesus gør påskemorgen.
BethlehemskirkenOle Skjerbæk Madsen19/02 -26 19:00Christfulness nadvergudstjeneste med Bøn i Bevægelse Varighed ca. 1 time.  Undervisningen handler om at leve som et Lysets barn. Gudstjenesten og undervisningen ledes af Præst Ole Skjerbæk Madsen  Bønnen ledes af Dorthe Langås Bøn i bevægelse er langsomme bevægelser, som udføres med opmærksomhed og hjælper dig med at blive stille og lytte til Gud. De rolige bevægelser øger din evne til at være til stede her og nu og mestre et turbulent sind. Christfulness udtrykker at vores liv er vækst frem mod modenhed; vækstens mål erfares i nadveren, hvor vi oplever os forenes med andre i erfaringen af Kristi fylde af kærlighed, sandhed og nåde. Alle er velkommen 
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.21/02 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
BethlehemskirkenKirkens præster22/02 -26 10:00Højmessen rummer liturgisk vekselsang, salmer, prædiken, rytmiske lovsange, bøn, forbøn og nadver. Gudstjenesten forsøger at sammenholde tradition og højtid med frihed i tilbedelse, nærvær og fællesskab. Ved gudstjenesten er folk fra menigheden aktivt involveret bl.a. ved læsning af bibeltekster, ledelse af lovsang og bøn. Under prædikenen er der børnekirke for børnene. Højmessen bliver live-streamed.  Livestreaming-gudstjenester kan  ses på vores Facebook-side side: www.facebook.com/bethlehemskir...  
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard25/02 -26 12:00
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.28/02 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard04/03 -26 12:00
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard11/03 -26 12:00
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.14/03 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
BethlehemskirkenKantor em. Kim Thinggaard18/03 -26 12:00
BethlehemskirkenOle Skjerbæk Madsen19/03 -26 19:00Christfulness nadvergudstjeneste med Bøn i Bevægelse Varighed ca. 1 time.  Undervisningen handler om at leve som et Lysets barn. Gudstjenesten og undervisningen ledes af Præst Ole Skjerbæk Madsen  Bønnen ledes af Dorthe Langås Bøn i bevægelse er langsomme bevægelser, som udføres med opmærksomhed og hjælper dig med at blive stille og lytte til Gud. De rolige bevægelser øger din evne til at være til stede her og nu og mestre et turbulent sind. Christfulness udtrykker at vores liv er vækst frem mod modenhed; vækstens mål erfares i nadveren, hvor vi oplever os forenes med andre i erfaringen af Kristi fylde af kærlighed, sandhed og nåde. Alle er velkommen 
BethlehemskirkenKantor Kim Thinggaard m.fl.21/03 -26 17:00Tidebøn efter kirkens klassiske model, og alle er velkomne til at deltage, da musikken er lagt an for menigheden. Elementer af vestlig, koptisk og ortodoks tradition. Der er fri bøn undervejs. Lørdagens aftensang indleder søndagen.
Bonderupgård, Randbølvej 61, 2720 VanløseErik Meier Andersen18/02 -26 13:00
Brorsons KirkeMille Bang01/02 -26 10:30Spiritualitet og musik mødes i Brorsons kirke hvor højmessens sprog altid er nyfortolket med jazz som den primære udtryksform. Jazzmessen i Brorsons kirke er et møde mellem den urgamle tradition, fællessang og improvisatorisk musik. Denne søndag formiddag er det et stjernehold af Københavns jazzmusikere, der udfolder jazzmessen.  Præst er Mille Bang. Line up: Anders Jormin (SE): kontrabas Janne Mark: vokal Uwe Steinmetz (GE): saxofon Henrik Gunde: piano Arne Janson (GE): guitar
Brorsons KirkeMille Bang15/02 -26 10:30Højmesse med Brorsons Kirkes præst Mille Bang og kirkens rytmiske band ledet af Esben Eyermann. To gange om måneden (1. og 3. søndag) er der højmesse i Brorsons Kirke. Det er en gudstjeneste for mennesker i alle aldre ? både dem, der er vant til kirke og dem, som ikke har været her før.  Musikken leveres af kirkens rytmiske band, der spiller gamle og nye salmer i en nordisk jazzet tone. Til gudstjenesten er alteret placeret midt i kirkerummet med stole hele vejen rundt.  Dåb, nadver og prædiken foregår på den måde midt i rummet. Efter gudstjenesten er der kaffe og croissanter i krypten, hvor vi kan snakke videre om det der foregik i kirken.
Brorsons KirkeMille Bang01/03 -26 10:30
Brorsons KirkeMille Bang15/03 -26 10:30Højmesse med Brorsons Kirkes præst Mille Bang og kirkens rytmiske band ledet af Esben Eyermann. To gange om måneden (1. og 3. søndag) er der højmesse i Brorsons Kirke. Det er en gudstjeneste for mennesker i alle aldre ? både dem, der er vant til kirke og dem, som ikke har været her før.  Musikken leveres af kirkens rytmiske band, der spiller gamle og nye salmer i en nordisk jazzet tone. Til gudstjenesten er alteret placeret midt i kirkerummet med stole hele vejen rundt.  Dåb, nadver og prædiken foregår på den måde midt i rummet. Efter gudstjenesten er der kaffe og croissanter i krypten, hvor vi kan snakke videre om det der foregik i kirken.
Brønshøj KirkeMia Miriam Lund Rao01/02 -26 10:00
Brønshøj KirkeMia Miriam Lund Rao08/02 -26 10:00
Brønshøj KirkePeter Nejsum15/02 -26 10:00Velkommen til en festlig fastelavnsgudstjeneste for hele familien - og det bliver endnu festligere, hvis du kommer udklædt  Brønshøj Kirkes Børnekor medvirker ved gudstjenesten. Efter gudstjenesten slår vi katten af tønden i Præstegårdshaven og spiser fastelavnsboller i Sognehuset. Der er også en kop kaffe til mor og far.
Brønshøj KirkeSylvester Michael-Anker Roepstorff22/02 -26 10:00
Brønshøj KirkeMia Miriam Lund Rao01/03 -26 10:00
Brønshøj KirkeKarsten Flemming Thomsen08/03 -26 10:00
Brønshøj KirkePeter Nejsum15/03 -26 10:00
Brønshøj KirkePeter Nejsum17/03 -26 17:00Så er det igen blevet tid til børnegudstjeneste med efterfølgende fællesspisning. Vi mødes i kirken kl. 17.00 og hører en spændende historie fra Bibelen og synger salmer. Bagefter går vi over i Sognehuset og spiser sammen. Børn spiser gratis - voksne 50,- kroner. Brønshøj Bistro leverer maden, Brønshøj Kirke bibelhistorien.
Brønshøj KirkeSylvester Michael-Anker Roepstorff22/03 -26 10:00
Christians KirkeKristina Bay01/02 -26 10:00Organist Kai Ole Bøggild
Christians Kirke08/02 -26 10:00
Christians Kirke15/02 -26 10:00
Christians KirkeKristina Bay22/02 -26 10:00
Christians KirkePia28/02 -26 11:30
Christians KirkePia Søltoft01/03 -26 10:00
Christians Kirke08/03 -26 10:00
Christians KirkeKristina Bay15/03 -26 10:00
Christians KirkeKristina Bay21/03 -26 11:30
Christians KirkeKaren Felter Vaucanson22/03 -26 10:00
Christiansborg SlotskirkeTrine Vestersøe01/02 -26 11:00Kyndelmisse. Sankt Annæ Pigekor og Sønderborg Pigekor medvirker. Præst Trine Vestersøe
Christiansborg SlotskirkeJuaanna Platou01/02 -26 14:00Grønlandsk gudstjeneste ved provst Juaanna Platou
Christiansborg SlotskirkeTine Berg Krogstrup08/02 -26 11:00Seksagesima fra anden række. Præst Tine Berg Krogstrup
Christiansborg SlotskirkeTrine Vestersøe15/02 -26 11:00Fastelavnssøndag. Præst Trine Vestersøe
Christiansborg SlotskirkeLeif G. Christensen22/02 -26 11:001. søndag i fasten. Præst Leif. G. Christensen
DavidskirkenHelena Hauge01/02 -26 16:00Pragtfuld musik og en stemning af lys og håb. I den mørke tid fejrer vi lyset med en anderledes gudstjeneste i Davids kirke.
DavidskirkenHelena Hauge08/02 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge15/02 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge15/02 -26 14:00Festlig fastelavnsgudstjenest. Mød gerne udklædt. Vi slår katten af tønden og spiser fastelavnsboller.
DavidskirkenHelena Hauge22/02 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge01/03 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge08/03 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge15/03 -26 12:00
DavidskirkenHelena Hauge22/03 -26 12:00
De Gamles Bys KirkeBirger Bavnhøj01/02 -26 14:00
De Gamles Bys KirkeBirger Bavnhøj15/02 -26 14:00
De Gamles Bys KirkeBirger Bavnhøj01/03 -26 14:00
De Gamles Bys KirkeBirger Bavnhøj15/03 -26 14:00
Dragør KirkeAnette Salling Lyneborg08/02 -26 10:00
Dragør KirkeAnette Salling Lyneborg15/02 -26 10:00Kom til fastelavnsgudstjeneste - vi mødes i kirken som udklædte, synger salmer og lytter til en god historie. Så går vi ud og slår katten af tønden som Joon har fyldt med slik og fejrer Kattekongen mens vi drikker kakao og spiser fastelavnsboller i sognegården. Vi glæder os til at se jer!
Dragør KirkeJens Bach Pedersen22/02 -26 10:00
EliaskirkenMAria Fihl og Olivier Antunes orkester27/01 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Maria Fihls refleksion med ord til eftertanke. Musik Laura Smidl Jørgensen - vokal Claus Waidtløw - tenorsax Kaspar Vadsholt - kontrabas Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenMaria Fihl01/02 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. The end of Christmas, presentation of Christ in Temple, mid-winter, we are solidly nearing us spring, let the candles spread light. Lots to celebrate. Pastor: Maria Fihl Music Kira Martini - vocal Anders Malta - trumpet Daniel Franck - double bass Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenMAria Fihl og Olivier Antunes orkester03/02 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Maria Fihls refleksion med ord til eftertanke. Musik Iris Bergcrantz - vokal Anders Malta - trompet Daniel Franck - kontrabas Frands Rifbjerg - trommer Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenThomas Frovin08/02 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Thomas Frovin Music Morten Kjær - vocal Claus Waidtløw - sax Kaspar Vadsholt - double bass Nicolai Majland - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester10/02 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Mette Juul - vokal Claus Waidtløw - tenorsax Jesper Bodilsen - kontrabas Frands Rifbjerg - trommer Olivier Antunes - piano Der er fællesspisning i dag 8-10 gange om året spiser vi sammen efter TirsdagsJAZZ. Da der er begrænset plads, skal du tilmelde dig senest søndagen før kl. 15. Det koster 60 kr., tilmelding nedenfor. I tilfælde af afbud skal du skrive til kirketjener Lars Falk på lf@folkekirken-vesterbro.dk. Bemærk, at tilmelding er bindende, og beløbet refunderes ikke. Har du spørgsmål til arrangementet, kan du ringe til præst Lars Obel på 61673455. Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenLars Obel15/02 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Lars Obel Music Mette Juul - vocal Jonas Due - trumpet Daniel Franck - double bass Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester17/02 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Kira Martini - vokal Anders Malta - trompet Daniel Franck - kontrabas Frands Rifbjerg - trommer Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenMaria Fihl22/02 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Maria Fihl Music Iris Bergcrantz - vocal Christina von Bülow - sax & flute Jesper Bodilsen - double bass Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester24/02 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Morten Kjær - vokal Christina von Bülow - altsax & fløjte Thomas Fonnesbæk - kontrabas Frands Rifbjerg ? trommer Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenMaria Fihl01/03 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Maria Fihl Music Kira Martini - vocal Jonas Due - trumpet Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester03/03 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Cathrine Legardh - vokal Claus Waidtløw - tenorsax Daniel Franck ? kontrabas Olivier Antunes - piano Der er fællesspisning i dag 8-10 gange om året spiser vi sammen efter TirsdagsJAZZ. Da der er begrænset plads, skal du tilmelde dig senest søndagen før kl. 15. Det koster 60 kr., tilmelding nedenfor. I tilfælde af afbud skal du skrive til kirketjener Lars Falk på lf@folkekirken-vesterbro.dk. Bemærk, at tilmelding er bindende, og beløbet refunderes ikke. Har du spørgsmål til arrangementet, kan du ringe til præst Lars Obel på 61673455. Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenBarbara Potapenko Jensen08/03 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Barbara Potapenko Jensen Music Morten Kjær - vocal Claus Waidtløw - sax Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester10/03 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Kira Martini - vokal Claus Waidtløw - tenorsax Kaspar Vadsholt ? kontrabas Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenMaria Fihl15/03 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Maria Fihl Music Mette Juul - vocal Anders Malta - trumpet Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
EliaskirkenLars Obel og Olivier Antunes orkester17/03 -26 17:00TirsdagsJAZZ runder dagen af med ord til eftertanke krydret med en god halv times jazz. Til TirsdagsJAZZ præsenterer Eliaskirken på Vesterbros Torv nogle af de bedste musikere fra den danske jazzscene under kapelmester Olivier Antunes ledelse. Oplev salmer i jazzudgave, nyd kirkens rum, og lyt til præst Lars Obels refleksion med ord til eftertanke. Musik Iris Bergcrantz - vokal Christina von Bülow - altsax & fløjte Anders Fjeldsted ? kontrabas Olivier Antunes - piano Jazz i Eliaskirken Gudstjenester i Eliaskirken akkompagneres som regel af jazzmusik. Det er søndage kl. 13 og TirsdagsJAZZ kl. 17 året rundt med kun en kort pause i juli og august. I februar er der Vinterjazz, juli er festivaltid med TirsdagsJAZZ Special under Copenhagen Jazz Festival, i december er der JuleJAZZ med de ni læsninger og julefrokost mellem jul og nytår. Læs mere.
EliaskirkenLars Obel22/03 -26 13:00Gudstjeneste for engelsksprogede ? alle er velkommen. Experience a Danish National Church service in English at Eliaskirken, Vesterbros Torv As part of the Danish Lutheran National church we welcome expats, exchange students, tourists, and anyone else who wants to experience a traditional Danish service. All denominations are welcome. Pastor: Lars Obel Music Laura Smidl Jørgensen - vocal Christina von Bülow - sax & flute Olivier Antunes - piano Jazz Service One of the hallmarks of Folkekirken for internationals is our Jazz Service in English. These are held regularly and we are joined by some of Copenhagen?s most renowned jazz musicians! Our Jazz Service is also an integral part of the annual Copenhagen Jazz Festival.
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal01/02 -26 10:30Ved denne gudstjeneste+ dykker vi ned i fortællingerne om de betroede talenter og Paulus? møde med gudsdyrkelse i Athen. Vi vil reflektere over, hvad der får lov at fylde i vores liv, og hvordan vi kan give slip på det, der binder os. Undervejs får vi mulighed for en enkel, symbolsk handling, som respons på vores refleksion. Musik og fællesskab binder det hele sammen i en gudstjeneste, der både udfordrer og opmuntrer. Ved Jóannis Fonsdal. Børnekirke og kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke 
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal04/02 -26 17:00Pastagudstjenester er små hverdagsgudstjenester (ca. 30 min) målrettet børn og deres voksne, men alle er velkomne. Vi tilrettelægger gudstjenesten til børn i alderen 3-8 år, men både større og mindre børn kan sagtens have glæde af at være med. Vi synger salmer og børnesange, hører bibelhistorie, beder til Gud, modtager Guds velsignelse og åbner kirkens skattekiste. Efter gudstjenesten spiser vi sammen. Deltagelse er gratis og tilmelding ikke nødvendig. Der er mulighed for at få tilsendt en sms to dage før som reminder. Få den via dette link: www.emdrupkirke.dk/pasta
Emdrup KirkeJakob Valdemar Olsen08/02 -26 10:30Ved Jakob V. Olsen. Kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke
Emdrup KirkePakistansk præst08/02 -26 15:00
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal15/02 -26 10:30Ved Jóannis Fonsdal. Børnekirke og kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke 
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal22/02 -26 10:30Ved Jóannis Fonsdal. Børnekirke og kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke 
Emdrup KirkePakistansk præst22/02 -26 15:00
Emdrup KirkeJakob Valdemar Olsen01/03 -26 10:30Ved Jakob V. Olsen. Børnekirke og kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal08/03 -26 10:30Ved Jóannis Fonsdal. Børnekirke og kirkekaffe. Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke 
Emdrup KirkePakistansk præst08/03 -26 15:00
Emdrup KirkeJóannis Fonsdal11/03 -26 17:00Pastagudstjenester er små hverdagsgudstjenester (ca. 30 min) målrettet børn og deres voksne, men alle er velkomne. Vi tilrettelægger gudstjenesten til børn i alderen 3-8 år, men både større og mindre børn kan sagtens have glæde af at være med. Vi synger salmer og børnesange, hører bibelhistorie, beder til Gud, modtager Guds velsignelse og åbner kirkens skattekiste. Efter gudstjenesten spiser vi sammen. Deltagelse er gratis og tilmelding ikke nødvendig. Der er mulighed for at få tilsendt en sms to dage før som reminder. Få den via dette link: www.emdrupkirke.dk/pasta
Emdrup KirkeJens Henrik Jakobsen15/03 -26 10:30Ved Jens Henrik Jakobsen. Kirkekaffe.  Live på www.youtube.com/@emdrup-kirke
Emdrup KirkePakistansk præst22/03 -26 15:00
EmmauskirkenAnders Larsen, Sarah Bach la Cour og Hyltebjerg Kirkes konfirmander05/02 -26 18:00Lysgudstjeneste i Emmauskirken, hvor Hyltebjerg Kirkes konfirmander medvirker.
Enghave KirkeWilliam Salicath27/01 -26 14:00Samtale med Peder Frederik Jensen om tro, litteratur og stoffer Forfatter Peder Frederik Jensen er vokset op med to kendte teologer og præster som forældre og har stor respekt for folkekirken, men alligevel er han som mange lidt tøvende med at kalde sig kristen.  For det kan nemt føles reducerende, når tilværelsens største spørgsmål og mysterier skal presses ned i en folkekirkelig forståelsesramme. Derimod kan kunsten og litteraturen måske bedre beskrive, hvad det vil sige at være menneske, fordi der ikke er én sandhed men plads til paradokser og modsætninger ? alt det, der måske særligt kendetegner et menneskeliv.  I samtale med præst William Salicath og med udgangspunkt i sin seneste bog I min mors hus er der mange boliger, vil Peder Frederik Jensen tale om at kunne tro i dagens verden og at søge det guddommelige måske endda med hjælp fra alternative metoder. Bemærk: I dag slutter vi først kl. 16.30. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved William Salicath. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeWilliam Salicath29/01 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med William Salicath.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen29/01 -26 17:00Musik, ord og meditationer over tekster fra Johannesevangeliet med overtonesanger Skye Løfvander og skiftende kunstnere. Johannes og Overtoner: Trio IOA Trio IOA er en tilbagevendende meditativ gudstjeneste i Enghave Kirke. Her er der plads og ro til at trække vejret. På udvalgte torsdage kl. 17 kan du i Enghave Kirke opleve en helt særlig meditativ gudstjeneste, der veksler mellem musik og oplæsning, og dermed åbner op for en verden af samhørighed mellem mennesker, Gud og skaberværk. IOA er de første tre bogstaver i navnet Johannes på græsk, evangeliets sprog. Det er også de tre kardinale vokallyde med hver sit karakteristiske overtonemønster. Hvad er overtoner? Overtonesang er en teknik, hvor du ud over den dybe grundtone kan høre en eller flere højere toner. De særlige lydbilleder, der opstår, er blandt andet velegnet til meditation.
Enghave KirkeWilliam Salicath01/02 -26 11:00Gudstjenesten er ved William Salicath. Bagefter spiser vi frokost sammen. Alle er velkommen, og du behøver ikke tilmelde dig. 
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen03/02 -26 14:00Efter gudstjenesten hygger vi os med bankospil og mulighed for at vinde en lille gevinst. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved Viggo Julsgaard Jensen. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen05/02 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med Viggo Julsgaard Jensen.
Enghave KirkeWilliam Salicath08/02 -26 11:00Gudstjenesten er ved William Salicath.
Enghave KirkeWilliam Salicath10/02 -26 14:00Asser Amdissen: Skurke og helte  Ulfeldt, Griffenfeld, Struensee, Estrup og Scavenius har i den grad formået at få deres samtid til at komme med bøddeløkser, høtyve og højlydt raseri. I vores tid har vi en tendens til at opdele menneskeheden i helte og skurke, men i dette foredrag vil historiker Asser Amdissen vise, at nok eksisterer der onde gerninger, men der eksisterer ingen mennesker, som ikke forsøger at være gode og at være helten i deres eget liv. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved William Salicath. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeWilliam Salicath12/02 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med William Salicath.
Enghave KirkeViggo Julgaard Jensen13/02 -26 19:00Til Hildegard-meditation efterlader vi hverdagens støj i døren og giver os selv et meditativt frirum. Vi lytter til Hildegard af Bingens musik og tekster, som er lige så inspirerende i dag som for tusind år siden.  Hildegards budskab var, at menneske og univers er én stor levende organisme, gennemstrømmet af Guds kærlighed. Vi holder Hildegard-meditation på udvalgte fredage i Enghave Kirke. Medvirkende Overtoner: Skye Løfvander Blokfløjter og elektronik: Louise Hjorth Hansen Præst: Viggo Julsgaard Jensen Om Hildegard af Bingen Hildegard af Bingen var en tysk nonne, mystiker, forfatter, læge og komponist og havde stor indflydelse på sin samtid. Hun levede fra 1098 til 1179. I sine visioner samtænker hun det åndelige og fysiske og priser Guds skaberværk, som vi mennesker skal tage vare på.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen15/02 -26 11:00Fastelavnsgudstjeneste med Enghave Kirkes spire- og  børnekor og kirkens præst Viggo Julsgaard Jensen.  Bagefter slår vi katten af tønderne. Der bliver masser af guf - pølser og fastelavnsboller. De Grønne Pigespejdere arrangerer fastelavnsrisløb for os.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen17/02 -26 14:00Uwe Lindholdt: Grønland fra koloni til selvstyre Uwe Lindholdt er biolog og har arbejdet i Grønland. Han vil fortælle, hvorledes inuitternes samfund i Grønland er blevet ændret ved mødet med europæerne.  Hvordan det går med de gamle erhverv som fangst og fiskeri og de nye med udvinding af vandkraft, olie, kul og mineraler, landbrug i Sydgrønland og udvikling af turismen? Samt hvilke ønsker og muligheder Grønland har for at blive selvstændigt i den nærmeste fremtid?  Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved Viggo Julsgaard Jensen. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeWilliam Salicath19/02 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med Viggo Julsgaard Jensen.
Enghave KirkeWilliam Salicath22/02 -26 11:00Gudstjenesten er ved Viggo Julsgaard Jensen.
Enghave KirkeWilliam Salicath24/02 -26 14:00Vi tager på udflugt til Københavns Museum Mødested kl. 14: ved indgangen til Stormgade 18, 1555 København Tilmelding: Det koster 50 kr. at deltage. Tilmelding og betaling til kirketjener Britta Astrup fra 28. januar Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved William Salicath. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen24/02 -26 17:30I Enghave Kirke afholder vi musikgudstjenester, hvor performancekunstner og dragqueen Ramona Macho medvirker sammen med Juniorkoret og Ungdomskoret. De synger både klassiske salmer, ny kormusik og pophits. Ramona er også på banen ved nadveren, og når der skal læses bibeltekster op. Forbered dig på en højtidelig, afslappet og hyggelig eftermiddag. Præst: Viggo Julsgaard Jensen I 2020 var Ramona og Ungdomskoret nomineret til Danish Rainbow Awards kulturpris for deres samarbejde mellem LGBT+-kultur og kristendom.
Enghave KirkeWilliam Salicath26/02 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med William Salicath.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen26/02 -26 17:00Musik, ord og meditationer over tekster fra Johannesevangeliet med overtonesanger Skye Løfvander og skiftende kunstnere. Johannes og Overtoner: Trio IOA Trio IOA er en tilbagevendende meditativ gudstjeneste i Enghave Kirke. Her er der plads og ro til at trække vejret. På udvalgte torsdage kl. 17 kan du i Enghave Kirke opleve en helt særlig meditativ gudstjeneste, der veksler mellem musik og oplæsning, og dermed åbner op for en verden af samhørighed mellem mennesker, Gud og skaberværk. IOA er de første tre bogstaver i navnet Johannes på græsk, evangeliets sprog. Det er også de tre kardinale vokallyde med hver sit karakteristiske overtonemønster. Hvad er overtoner? Overtonesang er en teknik, hvor du ud over den dybe grundtone kan høre en eller flere højere toner. De særlige lydbilleder, der opstår, er blandt andet velegnet til meditation.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen01/03 -26 11:00Gudstjenesten er ved William Salicath. Bagefter spiser vi frokost sammen. Alle er velkommen, og du behøver ikke tilmelde dig. 
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen03/03 -26 14:00Efter gudstjenesten hygger vi os med bankospil og mulighed for at vinde en lille gevinst. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved Viggo Julsgaard Jensen. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen og Anne Louise Munch03/03 -26 17:30Læg dagen fra dig, og læn dig ind i en stille stund på vej hjem fra arbejde, når præst Viggo Julsgaard Jensen og sangere fra Ungdomskoret inviterer til en fredfyldt andagt i ulvetimen. Andagten varer en halv times tid, hvor vi hører smuk kormusik og synger fællessalmer. Vi hører en bibeltekst eller anden tekst, der hører sig til årstiden. Og vi tænder lys i lysgloben. Alle er velkommen til en stille stund mellem dag og aften.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen05/03 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med Viggo Julsgaard Jensen.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen08/03 -26 11:00Gudstjenesten er ved Viggo Julsgaard Jensen.
Enghave KirkeWilliam Salicath10/03 -26 14:00Susanne Vadsholt og Hanne: Kristendom i Bibelbæltet Var der dinosaurer i Edens Have og hvordan indrettede Noa egentlig Arken, så der var plads til alle? En kristen organisation har bygget et skabelsesmuseum og genopbygget Arken i fuld størrelse i USA. Religionslærer Hanne Kjærgård Walker og Susanne Vadsholt har været på road-trip i det amerikanske Bibelbælte og fortæller om den særlige form for kristendom der. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved William Salicath. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeWilliam Salicath12/03 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med William Salicath.
Enghave KirkeWilliam Salicath15/03 -26 11:00Gudstjenesten er ved William Salicath.
Enghave KirkeWilliam Salicath17/03 -26 14:00Tommy Heisz: Den spanske syge i Danmark Den spanske syge slog 50 millioner mennesker ihjel, men blev alligevel til en fodnote i historien. I Danmark kørte ambulancer i pendulfart til byernes overfyldte hospitaler med nye patienter, blå i huden og rallende af hoste, og i kapellerne måtte graverne stable kisterne for at få plads til alle de døde. Forfatter og journalist Tommy Heisz vil fortælle om dengang historiens mest dødbringende epidemi kom til Danmark. Tirsdagsmøder er foredrag, fællessang, bankospil og udflugter Lyder det som noget for dig? Så kig forbi Tirsdagsmøder i Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120 på Vesterbro, hvor vi efter en kort gudstjeneste hygger os med socialt samvær og fælles aktiviteter.  I dag ved William Salicath. Arrangementerne er gratis og kræver som regel ikke tilmelding. 
Enghave KirkeWilliam Salicath19/03 -26 09:30Hver torsdag formiddag året rundt mødes vi til en andagt i Enghave Kirke. Bagefter spiser vi morgenbrød og drikker kaffe i menighedssalen og får en snak med hinanden og en af kirkens præster. I dag med William Salicath.
Enghave KirkeViggo Julsgaard Jensen22/03 -26 11:00Gudstjenesten er ved Viggo Julsgaard Jensen.
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen29/01 -26 18:00Sidste torsdag i måneden kl. 18.00 fra januar til maj 2026 En halv times meditativ andagt i kirken med rolig musik ved organist Jens Adam Hørning, samt stilhed, et kort bibelstykke, bøn, en salme, velsignelse og lystænding. Andagterne finder sted følgende torsdage kl. 18.00: 29. januar 26. februar 26. marts 30. april 28. maj
Esajas KirkePia Søltoft01/02 -26 10:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen01/02 -26 13:00 Kort fastelavnsgudstjeneste for børne- og konfirmandfamilier. Derefter aldersopdelt tøndeslagning på kirkepladsen ? børn, konfirmander og voksne. Til slut fastelavnsboller og kaffe/te/saftevand i krypten.  Fastelavn holdes denne gang lidt tidligere end normalt, da Fastelavns søndag falder sammen med skolernes vinterferie. Velkommen, gerne udklædt!
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen08/02 -26 10:00
Esajas KirkePia Søltoft15/02 -26 10:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen22/02 -26 10:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen26/02 -26 18:00Sidste torsdag i måneden kl. 18.00 fra januar til maj 2026 En halv times meditativ andagt i kirken med rolig musik ved organist Jens Adam Hørning, samt stilhed, et kort bibelstykke, bøn, en salme, velsignelse og lystænding. Andagterne finder sted følgende torsdage kl. 18.00: 29. januar 26. februar 26. marts 30. april 28. maj
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen01/03 -26 10:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen08/03 -26 10:00
Esajas KirkePia Søltoft15/03 -26 10:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen21/03 -26 14:00
Esajas KirkeMichael Aaskov Hemmingsen22/03 -26 10:00
Filips KirkeIben Karoline Lagoni28/01 -26 17:00Da Jesusbarnet var født, kom tre mænd på besøg i stalden.  Kom og hør historien om de tre vise mænd, om stjernen og om den onde konge, der var ude efter Jesus. Bagefter spiser vi pasta med kødsovs sammen. Om Gud & Spaghetti Velkommen til Gud & Spaghetti, som er en halv times familiegudstjeneste, og bagefter er der fællesspisning for alle - både børn og voksne. Der serveres som regel spaghetti og kødsovs med grønt tilbehør. Sognepræst Iben Lagoni og kirke- og kulturmedarbejder Rie Forsell byder indenfor i kirken, og en flok af vores søde frivillige hjælpere står klar i køkkenet bagefter. Der er Gud & Spaghetti sidste eller andensidste onsdag i måneden. Det er gratis, og der er ingen tilmelding - bare kom
Filips KirkeSteffen Vestergaard Andersen01/02 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeRikke Vanggaard08/02 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeIben Karoline Lagoni15/02 -26 12:00Traditionen tro er der fastelavn i Filips kirke for børn og voksne. Vi starter med en gudstjeneste for børn og voksne i kirken, og bagefter er der tøndeslagning i kirkehaven med fastelavnsboller og kåring af kattekongerne og kattedronningerne. Vi glæder os til at se alle jeres flotte og sjove kostumer. (Vi henviser til de omkringliggende kirker for almindelig højmesse).
Filips KirkeRikke Vanggaard22/02 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeIben Karoline Lagoni25/02 -26 17:00Hvis I ikke fik nok fastelavn, så kom og vær med til en hyggelig børne- og familiegudstjeneste for de mindste, hvor vi blandt andet skal høre noget om, hvad faste er  for noget. Det kunne være sjovt, hvis I kom i jeres flotte og sjove kostumer.  Efter gudstjenesten i kirken er der som altid pasta med kødsovs i salen - og i dagens anledning  fastelavnsboller til dessert. Iben er præst og Rie er med. Om Gud & Spaghetti En halv times familiegudstjeneste, hvor vi hører og leger historier fra bibelen - og bagefter er der spaghetti og kødsovs og grønt tilbehør til alle, både børn og voksne! Der er ingen tilmelding - bare kom!
Filips KirkeSteffen Vestergaard Andersen01/03 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeIben Karoline Lagoni08/03 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeRikke Vanggaard15/03 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Filips KirkeIben Karoline Lagoni16/03 -26 13:00Gudstjeneste i babyhøjde og afslutning for alle deltagerne på babysalmesangsholdene, som startede i januar måned. Vi glæder os til at se jer.
Filips KirkeSteffen Vestergaard Andersen22/03 -26 10:00Gudstjenester med efterfølgende kirkekaffe i salen - og ToGo-kaffe fra våbenhuset.
Flintholm KirkePeter Kristian Friis01/02 -26 16:00Kyndelmisse ? lysgudstjeneste Stemningsfuld gudstjeneste med lystænding, poesi og musik Mens vi venter på lyset: Mørket er her stadig ? og kulden ? men langsomt kommer lyset tilbage. Og til sidste kommer varmen. Kyndelmisse bliver på den måde en påmindelse om, at vi holde modet og håbet oppe. Også midt i kulden og mørket. Med præst Peter Friis, organist Louise Skonberg og kirkens kor
Flintholm KirkeAnnette Molin Brautsch03/02 -26 17:00Klang - Meditation - Healing - Fordybelse  Et samarbejde mellem Flintholm og Lindevang Kirker Januar: 6. januar kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater, Flintholm.  Februar: 3. februar kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 3. februar kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Annette Molin Brautsch, Flintholm. 24. februar kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Marts: 3. marts kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 3. marts kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Amanda Norsker, Flintholm. 31. marts kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. April: 7. april kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 7. april kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Annette Molin Brautsch, Flintholm. 28. april kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Maj: 5. maj kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 5. maj kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Amanda Norsker, Flintholm. 26. maj kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Juni: 2. juni kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater, Flintholm.
Flintholm KirkeFrederik Teglberg Damm04/02 -26 17:00
Flintholm KirkeFrederik Teglberg Damm08/02 -26 10:00
Flintholm KirkeAnnette Molin Brautsch15/02 -26 10:00
Flintholm KirkeAnnette Molin Brautsch15/02 -26 14:00Festlig Fastelavnsgudstjeneste for hele familien. Tag dit flotteste kostume på og vær med til en dejlig eftermiddag i Flintholm Kirke. Vi starter i kirken kl. 14.00 til en stor børnevenlig gudstjeneste!  Bagefter er der sjove fastelavnsaktiviteter for børnene som tøndeslagning, fastelavnsmaske-dekorering og meget mere, I kirkens sal vil der være fastelavnsboller og drikke til alle. Vi glæder os til at fejre Fastelavn med jer.
Flintholm KirkePeter Kristian Friis22/02 -26 10:00
Flintholm KirkeAnnette Molin Brautsch01/03 -26 10:00
Flintholm KirkeAmanda Brunbech Norsker03/03 -26 17:00Klang - Meditation - Healing - Fordybelse  Et samarbejde mellem Flintholm og Lindevang Kirker Januar: 6. januar kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater, Flintholm.  Februar: 3. februar kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 3. februar kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Annette Molin Brautsch, Flintholm. 24. februar kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Marts: 3. marts kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 3. marts kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Amanda Norsker, Flintholm. 31. marts kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. April: 7. april kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 7. april kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Annette Molin Brautsch, Flintholm. 28. april kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Maj: 5. maj kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater. 5. maj kl. 17.00 Meditationsgudstjeneste ved præst Amanda Norsker, Flintholm. 26. maj kl. 18.00 Klang ved Bodil Thomasen, Lindevang. Juni: 2. juni kl. 14-17 Healing ved kristen healer Paul Bridgwater, Flintholm.
Flintholm KirkeFrederik Teglberg Damm04/03 -26 17:00
Flintholm KirkeFrederik Teglberg Damm08/03 -26 10:00
Flintholm KirkePeter Kristian Friis15/03 -26 10:00
Flintholm KirkeFrederik Teglberg Damm22/03 -26 10:00
Fredens KirkeHenrik Bartholdy28/01 -26 19:00Præst: Henrik Bartholdy
Fredens KirkePeter Päivinen Ellerbek25/02 -26 19:00
Frederiks KirkeMikkel Wold01/02 -26 10:30
Frederiks KirkeSusanne Britt F Skovhus08/02 -26 10:30
Frederiks KirkeMikkel Wold15/02 -26 10:30
Frederiks KirkeMikkel Wold22/02 -26 10:30
Frederiks KirkeMikkel Wold01/03 -26 10:30
Frederiks KirkeSusanne Britt F Skovhus08/03 -26 10:30
Frederiks KirkeSusanne Britt F Skovhus15/03 -26 10:00
Frederiks KirkeMikkel Wold22/03 -26 10:30
Frederiksberg KirkePia Nordin Christensen01/02 -26 10:30
Frederiksberg KirkeHannah Svinth-Værge01/02 -26 17:00
Frederiksberg KirkeLars Gustav Lindhardt08/02 -26 10:30
Frederiksberg KirkePia Nordin Christensen08/02 -26 17:00
Frederiksberg KirkeMichael Brautsch15/02 -26 10:30
Frederiksberg KirkeMichael Brautsch15/02 -26 17:00
Frederiksberg KirkeMichael Brautsch22/02 -26 10:30
Frederiksberg KirkeHannah Svinth-Værge22/02 -26 17:00
Frederiksberg KirkeHelle Krogh Madsen01/03 -26 10:30
Frederiksberg KirkeLars Gustav Lindhardt01/03 -26 17:00
Frederiksberg KirkeHannah Svinth-Værge08/03 -26 10:30
Frederiksberg KirkeBirgitte Thyssen08/03 -26 17:00
Frederiksberg KirkeLars Gustav Lindhardt15/03 -26 10:30
Frederiksberg KirkePia Nordin Christensen15/03 -26 17:00
Frederiksberg KirkePia Nordin Christensen22/03 -26 10:30
Frederiksberg KirkeMichael Brautsch22/03 -26 17:00
Frederiksberg SlotskirkeMichael Brautsch28/01 -26 17:00Slotsvesper er en pause i hverdagen, hvor kirkens smukke rum danner ramme om refleksion og tilstedeværelse efter en lang dag. Smuk musik skaber en stemningsfuld baggrund, når vi dykker ned i inspirerende poesi og visdom. Slotsvesper er en invitation til alle, uanset om du er vant til at komme i kirken eller ej. Ingen tilmelding nødvendig ? kom som du er.
Frederiksberg SlotskirkeHannah Svinth-Værge30/01 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeLars Gustav Lindhardt06/02 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkePia Nordin Christensen08/02 -26 10:30
Frederiksberg SlotskirkePia Nordin Christensen11/02 -26 17:00Slotsvesper er en pause i hverdagen, hvor kirkens smukke rum danner ramme om refleksion og tilstedeværelse efter en lang dag. Smuk musik skaber en stemningsfuld baggrund, når vi dykker ned i inspirerende poesi og visdom. Slotsvesper er en invitation til alle, uanset om du er vant til at komme i kirken eller ej. Ingen tilmelding nødvendig ? kom som du er.
Frederiksberg SlotskirkePia Nordin Christensen13/02 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeHannah Svinth-Værge20/02 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeHannah Svinth-Værge22/02 -26 10:30
Frederiksberg SlotskirkeHannah Svinth-Værge25/02 -26 17:00Slotsvesper er en pause i hverdagen, hvor kirkens smukke rum danner ramme om refleksion og tilstedeværelse efter en lang dag. Smuk musik skaber en stemningsfuld baggrund, når vi dykker ned i inspirerende poesi og visdom. Slotsvesper er en invitation til alle, uanset om du er vant til at komme i kirken eller ej. Ingen tilmelding nødvendig ? kom som du er.
Frederiksberg SlotskirkeMichael Brautsch27/02 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeLars Gustav Lindhardt06/03 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeBirgitte Thyssen08/03 -26 10:30
Frederiksberg SlotskirkeMichael Brautsch11/03 -26 17:00Slotsvesper er en pause i hverdagen, hvor kirkens smukke rum danner ramme om refleksion og tilstedeværelse efter en lang dag. Smuk musik skaber en stemningsfuld baggrund, når vi dykker ned i inspirerende poesi og visdom. Slotsvesper er en invitation til alle, uanset om du er vant til at komme i kirken eller ej. Ingen tilmelding nødvendig ? kom som du er.
Frederiksberg SlotskirkePia Nordin Christensen13/03 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeHannah Svinth-Værge20/03 -26 10:00
Frederiksberg SlotskirkeMichael Brautsch22/03 -26 10:30
Frederiksholm KirkeMorten Sternberg01/02 -26 11:00Kyndelmisse betyder ?lys-messe?. I kirken fejrer vi, at vi er kommet halvvejs gennem den mørke vinter, og at vi kan ane, at lyset kommer tilbage.  Ved gudstjenesten medvirker Sydhavns Kantori og Spirekoret, som vil være med til at synge lyset tilbage i den mørke tid.
Frederiksholm KirkeMorten Sternberg02/02 -26 17:30Den første mandag kl. 17.30 i hver måned holder vi en lysgudstjeneste i Frederiksholm Kirke (juli og august undtaget).  Lysgudstjenesten varer en halv time og lægger vægt på mulighed for stilhed, fordybelse og personlig bøn ? og så selvfølgelig tid til at tænde et lys.  At tænde lys er en god måde at sende en bøn til Gud eller en tanke til en nær ven eller til et menneske, der har det svært. At tænde et lys er en konkret måde at markere noget, der fylder krop og sind, og som man måske ikke kan dele med andre.  Lysgudstjenesten er en tidlig aftengudstjeneste, og ofte vil vi vælge et par af salmebogens aftensalmer, som vi ellers synger så sjældent, da de fleste gudstjenester ligger tidligt på dagen.  Efter gudstjenesten er der mulighed for at spise sammen. Bemærk, at tilmelding ikke er nødvendig!  En tallerken aftensmad koster 25 kr. Bemærk, at der som udgangspunkt kun kan betales med Mobile Pay. Al indtjening går til Sydhavn Sogns Menighedspleje. Send en mail til aktivitetskonsulent Stine Ovgaard på soje@km.dk ved ønske om en vegetarret til fællesspisningen.
Frederiksholm KirkeIda Elisabeth Skovmand Fonsbøl08/02 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
Frederiksholm KirkeMorten Sternberg15/02 -26 11:00Fastelavn for hele familien i Frederiksholm Kirke! Kom og vær med til en festlig, farverig og børnevenlig fastelavnsgudstjeneste ? og bliv hængende til en hyggelig fastelavnsfest fyldt med sjov og ballade. Efter gudstjenesten byder vi på: Klippe-klistre-hygge ved bordene Tøndeslagning for store og små Lækre pølsehorn og fastelavnsboller Præmie for bedste udklædning! Alle katte, prinsesser, superhelte, hunde, feer og andre fantasifulde figurer er mere end velkomne! Fri entré ? ingen tilmelding! Begrænsede pladser, så det er først til mølle! OBS: Fastelavnsfesten erstatter højmessen kl. 11
Frederiksholm KirkeIda Elisabeth Skovmand Fonsbøl22/02 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
Frederiksholm KirkeChristian Rydahl01/03 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
Frederiksholm KirkeMorten Sternberg02/03 -26 17:30Den første mandag kl. 17.30 i hver måned holder vi en lysgudstjeneste i Frederiksholm Kirke (juli og august undtaget).  Lysgudstjenesten varer en halv time og lægger vægt på mulighed for stilhed, fordybelse og personlig bøn ? og så selvfølgelig tid til at tænde et lys.  At tænde lys er en god måde at sende en bøn til Gud eller en tanke til en nær ven eller til et menneske, der har det svært. At tænde et lys er en konkret måde at markere noget, der fylder krop og sind, og som man måske ikke kan dele med andre.  Lysgudstjenesten er en tidlig aftengudstjeneste, og ofte vil vi vælge et par af salmebogens aftensalmer, som vi ellers synger så sjældent, da de fleste gudstjenester ligger tidligt på dagen.  Efter gudstjenesten er der mulighed for at spise sammen. Bemærk, at tilmelding ikke er nødvendig!  En tallerken aftensmad koster 25 kr. Bemærk, at der som udgangspunkt kun kan betales med Mobile Pay. Al indtjening går til Sydhavn Sogns Menighedspleje. Send en mail til aktivitetskonsulent Stine Ovgaard på soje@km.dk ved ønske om en vegetarret til fællesspisningen.
Frederiksholm KirkeIda Elisabeth Skovmand Fonsbøl08/03 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
Frederiksholm KirkeMorten Sternberg15/03 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
Frederiksholm KirkeChristian Rydahl22/03 -26 11:00Velkommen til højmesse i Frederiksholm kirke. Højmessens varighed er cirka 45 minutter. Vi serverer kirkekaffe umiddelbart efter højmessen.
FrihavnskirkenJens Kamp01/02 -26 10:30
FrihavnskirkenMartin Friis04/02 -26 17:30Kirke for børn og deres forældre eller bedsteforældre. Vi hører fantastiske historier og leger vilde lege, vi synger salmer og lytter til kirkeklokker og orgelmusik.
FrihavnskirkenJens Kamp08/02 -26 10:30
FrihavnskirkenMartin Friis15/02 -26 10:30
FrihavnskirkenRikke Juul22/02 -26 10:30
FrihavnskirkenAnders Vestergaard25/02 -26 19:00Oplev en rørende musikgudstjeneste under titlen ?Syng for alverdens urolige hjerter?. Medvirkende er: Janne Mark, sang Henrik Gunde, klaver Esben Eyermann, bas Frihavnskirkens Ungdomskor under ledelse af Marlene Lollike Anders Vestergaard, præst Om Janne Mark: Albummet KONTINENT rummer et udvalg af Janne Marks salmer og sange, sat med hendes klare melodiske streg og båret af ønsket om at skabe musik til fælleseje og fællesbrug. Som hun siger:  ?Jeg er optaget af den grænseløshed, som melodier repræsen terer. Melodier, når de synges af flere i fællesskab, overskrider grænser og skel, og finder selv deres veje ud som floder af lys.?  Men Janne Mark har på dette album samtidigt udfoldet en kortlægning af det terræn, hun som musikskaber og tekstforfat ter vandrer i. Nordatlantens folkemelodiske tradition, forfatteren Naja Marie Aidts digt fra romanen Har Døden Taget Noget Fra Dig Så Giv Det Tilbage, tekster af skotske John Bell og den gribende keltiske vuggevise Taladh Chriosta fra 600-tallet væves sammen med Marks egne værker og manifesterer en umættelig åndelig og musikalsk nysgerrighed. Den for Janne Mark så velkendte ro og tankefuldhed møder på KONTINENT en legende frihed i fortolkningerne.
FrihavnskirkenAnders Vestergaard01/03 -26 10:30
FrihavnskirkenMartin Friis04/03 -26 17:30Kirke for børn og deres forældre eller bedsteforældre. Vi hører fantastiske historier og leger vilde lege, vi synger salmer og lytter til kirkeklokker og orgelmusik.
FrihavnskirkenMartin Friis08/03 -26 10:30
FrihavnskirkenAnders Vestergaard15/03 -26 10:30
FrihavnskirkenMartin Friis22/03 -26 10:30
GarnisonskirkenJacob Ørsted01/02 -26 10:00
GarnisonskirkenJacob Ørsted08/02 -26 10:00
GarnisonskirkenJacob Ørsted15/02 -26 10:00
GarnisonskirkenJacob Ørsted22/02 -26 10:00
GarnisonskirkenHelena Hauge01/03 -26 10:00
GarnisonskirkenJacob Ørsted08/03 -26 10:00
GarnisonskirkenJacob Ørsted15/03 -26 10:00
GarnisonskirkenMia Rahr Jacobsen22/03 -26 10:00
GodthaabskirkenBirgitte Bjørn Stimpel01/02 -26 10:00
GodthaabskirkenChristina Mertz Fundrup04/02 -26 09:30Morgenandagten ''Spis brød til'' afholdes i Godthaabskirken en gang om måneden onsdag morgen kl. 9.30 i perioden oktober - april. Der vil der typisk blive prædiket over en tekst, der normalt ikke tales over, og organisten er rykket ned til flygelet. Efterfølgende samles vi om en hyggelig morgenmad, der er gratis for alle. ?Sådan her begynder fortællingen om Jesus Kristus, Guds søn?.    Den linje er den første i Markusevangeliet, og fortællingen slutter 16 kapitler senere, hvor Markus fortæller om Jesus? opstandelse. Men hvad sker der i de mellemliggende 16 kapitler? Hvad er det, som Markus særligt er optaget af, måske til forskel fra de andre evangelister?  Markusevangeliet er både det korteste og sandsynligvis det ældste evangelium, formodentligt skrevet omkr. år 70. Forfatteren var oprindeligt anonym, men traditionen vil fortælle, at Markus både var medarbejder for Paulus og tolk for apostlen Peter.  Om søndagen læser vi brudstykker fra forskellige steder i Det Nye Testamente, og dermed går vi glip af, at der er tale om forskellige tolkninger og opfattelser af Jesus-historien, afhængig af de bibelske forfattere.  Ved vores onsdags-andagter ? ?Spis brød til? og ?Godthaabskirken på græs? - læser vi hele Markusevangeliet kontinuerligt, bid for bid, så Markus kan komme til orde i sin helhed.   Se en plan for læsningen af Markusevangeliet til morgenandagterne HER. 
GodthaabskirkenMartin Alexander Elvstrøm-Vieth08/02 -26 10:00
GodthaabskirkenHospice- og Diakonipræst Charlotte Clante12/02 -26 17:00Sorgstund er en lille helle i hverdagen, hvor man kan komme med sin sorg - gammel som ny. En kort gudstjeneste formet som en mosaik af fællessang, musik og ord til eftertanke. Efter gudstjenesten vil kirken byde på et glas vin og muligheden for en snak. Sorg er en del af menneskelivet, som er svær at bære. Den kan være forbundet med tab af et andet menneske, men kan også være bristede drømme eller tab af mening og håb. Men en ting er sikkert - ''sorg er altid sorg over nogen eller noget, der ikke længere er en del af ens liv.'' Sorgstund finder sted den anden torsdag i måneden kl. 17.00.
GodthaabskirkenMartin Alexander Elvstrøm-Vieth15/02 -26 10:00
GodthaabskirkenSognepræst Christina Mertz Fundrup, kirkens dramahold under ledelse af kirke- og kulturmedarbejde...15/02 -26 14:00Familiegudstjeneste med efterfølgende tøndeslagning og fastelavnsboller ved FDF F4. Kirkens dramahold optræder. Kom gerne udklædt!
GodthaabskirkenChristina Mertz Fundrup22/02 -26 10:00
GodthaabskirkenMartin Alexander Elvstrøm-Vieth01/03 -26 10:00
GodthaabskirkenMartin Alexander Elvstrøm-Vieth04/03 -26 09:30Morgenandagten ''Spis brød til'' afholdes i Godthaabskirken en gang om måneden onsdag morgen kl. 9.30 i perioden oktober - april. Der vil der typisk blive prædiket over en tekst, der normalt ikke tales over, og organisten er rykket ned til flygelet. Efterfølgende samles vi om en hyggelig morgenmad, der er gratis for alle. ?Sådan her begynder fortællingen om Jesus Kristus, Guds søn?.    Den linje er den første i Markusevangeliet, og fortællingen slutter 16 kapitler senere, hvor Markus fortæller om Jesus? opstandelse. Men hvad sker der i de mellemliggende 16 kapitler? Hvad er det, som Markus særligt er optaget af, måske til forskel fra de andre evangelister?  Markusevangeliet er både det korteste og sandsynligvis det ældste evangelium, formodentligt skrevet omkr. år 70. Forfatteren var oprindeligt anonym, men traditionen vil fortælle, at Markus både var medarbejder for Paulus og tolk for apostlen Peter.  Om søndagen læser vi brudstykker fra forskellige steder i Det Nye Testamente, og dermed går vi glip af, at der er tale om forskellige tolkninger og opfattelser af Jesus-historien, afhængig af de bibelske forfattere.  Ved vores onsdags-andagter ? ?Spis brød til? og ?Godthaabskirken på græs? - læser vi hele Markusevangeliet kontinuerligt, bid for bid, så Markus kan komme til orde i sin helhed.   Se en plan for læsningen af Markusevangeliet til morgenandagterne HER
GodthaabskirkenKirsten Jørgensen08/03 -26 10:00
GodthaabskirkenHospice- og Diakonipræst Charlotte Clante12/03 -26 17:00Sorgstund er en lille helle i hverdagen, hvor man kan komme med sin sorg - gammel som ny. En kort gudstjeneste formet som en mosaik af fællessang, musik og ord til eftertanke. Efter gudstjenesten vil kirken byde på et glas vin og muligheden for en snak. Sorg er en del af menneskelivet, som er svær at bære. Den kan være forbundet med tab af et andet menneske, men kan også være bristede drømme eller tab af mening og håb. Men en ting er sikkert - ''sorg er altid sorg over nogen eller noget, der ikke længere er en del af ens liv.'' Sorgstund finder sted den anden torsdag i måneden kl. 17.00.
GodthaabskirkenChristina Mertz Fundrup15/03 -26 10:00
GodthaabskirkenSognepræst Martin Elvstrøm-Vieth og kirke- og kulturmedarbejder Lise Leiko Yoshida20/03 -26 17:00Har du nogensinde prøvet at overnatte i en kirke? Nu har du muligheden! ''Godthaabskirken i pyjamas'' er et overnatningsarrangement for børn og deres forældre.  Program: Fælles aftensmad, gemmeleg i kirkerummet, filmvisning i kirkerummets loft og aftenhygge. Vi slutter arrangementet med morgenmad næste morgen. For info eller tilmelding kontakt: LLY@godthaabskirken.dk Bemærk: Børn skal ledsages af en forældre.
GodthaabskirkenMartin Alexander Elvstrøm-Vieth22/03 -26 10:00
Grundtvigs Kirkesognepræst Vivi Andersen og organist Mads Høck28/01 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs KirkeVibeke Bidstrup29/01 -26 20:00Om forholdet imellem familie og arbejdsliv. Aftens gæst er forfatter og foredragsholder Maj My Humaidan  Til denne natkirke har vi inviteret forfatter Maj My Humaidan, som med bogen Ærømanifestet har sat ord på en kritisk refleksion over vores måde at indrette familielivet og hverdagen på. Bogen har vakt stor genklang og rejser spørgsmålet om, hvorvidt vi kan ? og bør ? organisere vores samfund anderledes med større fokus på nærvær, ro og menneskelig trivsel. Og hvad dette også har af betydning for næstekærlighed.
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup01/02 -26 10:30
Grundtvigs KirkeSognepræst Agnete Veit03/02 -26 17:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Inge Lise Løkkegaard og organist Mads Høck04/02 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs Kirkesognepræst Vivi Andersen08/02 -26 10:30
Grundtvigs KirkeSognepræst Agnete Veit og organist Mads Høck11/02 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs KirkeSognepræst Agnete Veit15/02 -26 10:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup15/02 -26 14:00
Grundtvigs Kirkesognepræst Inge Lise Løkkegaard17/02 -26 17:00AFTENSANG & AFTENSMAD Den tredje tirsdag i måneden mødes vi i dagens sidste timer for at synge og spise sammen.  Vi samles først i kirken til en stille aftengudstjeneste med salmer, refleksion og et sangindslag ved en af kirkens sangere. Bagefter går vi ned i kirkens krypt og spiser aftensmad. Undervejs griber vi højskolesangbogen og synger sammen, ofte med udgangspunkt i et af dens temaer: årets gang, historien, frihed og fællesskab, kærlighed og liv.  Kom alene eller tag en ven under armen ? alle er velkomne, og det er ganske gratis at spise med. Maden er vegansk og tilmelding er ikke nødvendig. 
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup18/02 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs KirkeVibeke Bidstrup19/02 -26 20:00Om åndelig oprustning Aftens gæst er politiker og teolog Ida Auken Denne natkirke sætter fokus på åndelig oprustning ? og hvad det egentlig indebærer. Ida Auken er den første, der er blevet udnævnt som ordfører for åndelig oprustning, og i samtalen vil hun dele sine tanker om, hvad hun mener, at åndelig oprustning betyder for os. Vi kommer også omkring hendes syn på kirkens rolle og næstekærlighed i den sammenhæng. 
Grundtvigs Kirkesognepræst Inge Lise Løkkegaard22/02 -26 10:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Vivi Andersen og organist Mads Høck25/02 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup01/03 -26 10:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Inge Lise Løkkegaard03/03 -26 17:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Inge Lise Løkkegaard og organist Mads Høck04/03 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs Kirkesognepræst Vivi Andersen08/03 -26 10:30
Grundtvigs KirkeSognepræst Agnete Veit og organist Mads Høck11/03 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs KirkeSognepræst Agnete Veit15/03 -26 10:30
Grundtvigs Kirkesognepræst Vivi Andersen17/03 -26 17:00AFTENSANG & AFTENSMAD Den tredje tirsdag i måneden mødes vi i dagens sidste timer for at synge og spise sammen.  Vi samles først i kirken til en stille aftengudstjeneste med salmer, refleksion og et sangindslag ved en af kirkens sangere. Bagefter går vi ned i kirkens krypt og spiser aftensmad. Undervejs griber vi højskolesangbogen og synger sammen, ofte med udgangspunkt i et af dens temaer: årets gang, historien, frihed og fællesskab, kærlighed og liv.  Kom alene eller tag en ven under armen ? alle er velkomne, og det er ganske gratis at spise med. Maden er vegansk og tilmelding er ikke nødvendig. 
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup og organist Mads Høck18/03 -26 12:00Musikandagt hver onsdag er en halv times musikalsk og eftertænksomt pusterum med orgelmusik, refleksion og en fællessalme. Efter musikandagten mødes vi til kirkekaffe.
Grundtvigs KirkeVibeke Bidstrup19/03 -26 20:00Om nødhjælpearbejde. Aftens gæst er generalsekretær for Folkekirkens Nødhjælp Jonas Vejsager Nøddekær. Aftenens tema i G&T-natkirken er nødhjælpsarbejde ? og det grundlæggende spørgsmål: Hvordan hjælper vi bedst? Nødhjælp har gennem tiden ændret form og fokus. Fra mission og bistand til moderne humanitære indsatser. Samtidig har vores forståelse af, hvad det vil sige at hjælpe, også udviklet sig. I en verden præget af konflikter, klimaforandringer og ulighed, er behovet for nødhjælp stadig stort ? men hvordan balancerer vi ønsket om at gøre godt med respekt for modtagerens værdighed, kultur og behov?  Vi undersøger også hvilken betydning næstekærlighed har for vores måde at tænke om nødhjælp. 
Grundtvigs Kirkesognepræst Vibeke Bidstrup22/03 -26 10:30
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen29/01 -26 17:00Den sidste torsdag i måneden åbner vi dørene for ro, fordybelse, bøn og stille musik, når vi holder meditationsgudstjeneste.  Vi starter kl. 17 med en kort gudstjeneste, hvor vi sammen giver hinanden ro og plads til nærværet og den åndelige fordybelse. Efter gudstjenesten nyder vi et glas sammen i det smukke kirkerum.
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen01/02 -26 10:30
GrøndalskirkenCarina Gosmer Andersen08/02 -26 10:30
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen15/02 -26 10:30
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen15/02 -26 14:00Kom glad til vores fastelavnsgudstjeneste med tøndeslagning, fastelavnsboller og kåring af flotteste udklædning! Vi starter i kirken med en kort gudstjeneste, hvor kirkens børnekor deltager. Derefter går vi ned i krypten, hvor De Grønne Pigespejdere har hængt fastelavnstønder op, og slår katten af tønden og spiser fastelavnsboller.
GrøndalskirkenUlla Toft22/02 -26 10:30
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen26/02 -26 17:00Den sidste torsdag i måneden åbner vi dørene for ro, fordybelse, bøn og stille musik, når vi holder meditationsgudstjeneste.  Vi starter kl. 17 med en kort gudstjeneste, hvor vi sammen giver hinanden ro og plads til nærværet og den åndelige fordybelse. Efter gudstjenesten nyder vi et glas sammen i det smukke kirkerum.
GrøndalskirkenUlla Toft01/03 -26 10:30
GrøndalskirkenTine Vængtoft Kristensen08/03 -26 10:30
GrøndalskirkenUlla Toft15/03 -26 10:30
GrøndalskirkenCarina Gosmer Andersen22/03 -26 10:30
Gudhjem KirkeTina Ravnsbjerg Damholt01/02 -26 10:30
Gudhjem KirkeTina Ravnsbjerg Damholt15/02 -26 10:30Tøndeslagning og fastelavnsboller. Spire og børnekor deltager.
Hans Egedes KirkeChristian Bro01/02 -26 10:00
Hans Egedes KirkeBorgny Susanna Brünings-Hansen01/02 -26 14:00
Hans Egedes KirkeLouise Sihm Knudsen08/02 -26 10:00
Hans Egedes KirkeLouise Sihm Knudsen15/02 -26 10:00
Hans Egedes KirkeBorgny Susanna Brünings-Hansen15/02 -26 14:00
Hans Egedes KirkeChristian Bro22/02 -26 10:00
Hans Egedes KirkeLouise Sihm Knudsen01/03 -26 10:00
Hans Egedes KirkeBorgny Susanna Brünings-Hansen01/03 -26 14:00
Hans Egedes KirkeBorgny Susanna Brünings-Hansen08/03 -26 10:00
Hans Egedes KirkeLouise Sihm Knudsen15/03 -26 10:00
Hans Egedes KirkeBorgny Susanna Brünings-Hansen15/03 -26 14:00
Hans Egedes KirkeChristian Bro22/03 -26 10:00
Hans Tausens KirkeInger Lundager01/02 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeLars Ahlmann Olesen08/02 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeLars Ahlmann Olesen15/02 -26 11:00Gudstjenesten varer ca. 30 minutter og er tilrettelagt særligt for børn, men til fornøjelse for alle. Kom gerne udklædt, børn såvel som voksne! Efter gudstjenesten er der fastelavnsboller og kakaomælk, kaffe og te i menighedssalen. Vi slutter med tøndeslagning i kirkehaven. Ingen tilmelding ? gratis entré.
Hans Tausens KirkeJeanette Sauerberg18/02 -26 17:00Ved du, hvordan en engel ser ud? Og hvad har engle tilfælles med ninjaer? Vi hører historie om den lille frække engel. Vi synger, danser og bevæger os rundt i kirken som ægte ninjaer.  Bagefter er der fællesspisning i salen. Pris 30kr. for voksne, børn spiser gratis.
Hans Tausens KirkeGhita Katz Olsen22/02 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeGhita Katz Olsen01/03 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeCamilla Aggersbjerg08/03 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeLars Ahlmann Olesen15/03 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hans Tausens KirkeJeanette Sauerberg22/03 -26 11:00Kom til højmesse i Hans Tausens Kirke - det er hver søndag klokken 11:00 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne.
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen01/02 -26 09:00
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen08/02 -26 10:30
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen15/02 -26 10:30Efter gudstjenesten lidt mad og tøndeslagning på Rådhuset
Hasle KirkeBo Wendt Berentsen22/02 -26 09:00Fællesgudstjeneste
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen01/03 -26 09:00Kirkekaffe
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen08/03 -26 10:30
Hasle KirkeCarsten Møller-Christensen15/03 -26 10:30Fællesgudstjeneste
Hasle KirkeJens Jørgen Rasmussen22/03 -26 09:00
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen01/02 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeStine Lene Hansen08/02 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen15/02 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeAndreas Christensen15/02 -26 14:00Fastelavnsfest i Hellig Kors Kirke. Søndag den 15. februar kl. 14:00-16:00 - dørene åbnes kl. 13:50 Fastelavnsgudstjeneste for børn og barnlige sjæle ved sognepræst Andreas Christensen. Efter gudstjenesten slår vi ?katten af tønden'' (udendørs hvis man er ældre end 8 år), spiser fastelavnsboller og kårer årets Kattedronninger og Kattekonger. Kom meget gerne udklædte.
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen22/02 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen01/03 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen08/03 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeSøren Holst15/03 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
Hellig Kors KirkeJens Andreas Christensen22/03 -26 10:30Højmesse hver søndag kl. 10:30 med efterfølgende kirkekaffe, hvor alle er velkomne til at deltage i det hyggelige samvær og i snakken om små og store ting.
HelligåndskirkenLeif Georg Christensen28/01 -26 15:00Tag plads i den historiske udstillingssal i Helligaandshuset til musikandagten alle onsdage kl. 15.00. Musikandagten indeholder musik, fadervor og velsignelse. Kirkens organist spiller smukke toner på flyglet, og sangere fra kirkens kor synger for på salmen. Musikandagten ledes af en præst. Varighed ca. 20 minutter. Alle er velkomne. Helligaandskirkens onsdagskor medvirker ved denne musikandagt. Indgang fra Valkendorfsgade 23.
HelligåndskirkenLeif Georg Christensen04/02 -26 15:00Tag plads i den historiske udstillingssal i Helligaandshuset til musikandagten alle onsdage kl. 15.00. Musikandagten indeholder musik, fadervor og velsignelse. Kirkens organist spiller smukke toner på flyglet, og sangere fra kirkens kor synger for på salmen. Musikandagten ledes af en præst. Varighed ca. 20 minutter. Alle er velkomne. Indgang fra Valkendorfsgade 23.
HelligåndskirkenLeif Georg Christensen11/02 -26 15:00Tag plads i den historiske udstillingssal i Helligaandshuset til musikandagten alle onsdage kl. 15.00. Musikandagten indeholder musik, fadervor og velsignelse. Kirkens organist spiller smukke toner på flyglet, og sangere fra kirkens kor synger for på salmen. Musikandagten ledes af en præst. Varighed ca. 20 minutter. Alle er velkomne. Indgang fra Valkendorfsgade 23.
HelligåndskirkenLeif Georg Christensen18/02 -26 15:00Tag plads i den historiske udstillingssal i Helligaandshuset til musikandagten alle onsdage kl. 15.00. Musikandagten indeholder musik, fadervor og velsignelse. Kirkens organist spiller smukke toner på flyglet, og sangere fra kirkens kor synger for på salmen. Musikandagten ledes af en præst. Varighed ca. 20 minutter. Alle er velkomne. Indgang fra Valkendorfsgade 23.
HelligåndskirkenBiskop Peter Skov-Jakobsen og præst Trine Vestersøe og Leif G. Christensen01/03 -26 11:00Festgudstjeneste 2. søndag i fasten. Medvirkende biskop Peter Skov-Jakobsen, kirkens præster, 85 piger fra Sankt Annæ Pigekor og Helligaandskirkens kor. I forlængelse af gudstjenesten er der kort klokkespil og efterfølgende reception. 
HelligåndskirkenJens Kristian Kleist01/03 -26 14:00Grønlandsk gudstjeneste ved Pastor emeritus Jens Kristian Kleist
HelligåndskirkenTrine Vestersøe og Leif G. Christensen01/03 -26 19:00Natkirken på Strøget genindvier kirkerummet.  FESTANDAGT 1. MARTS I NATKIRKEN PÅ STRØGET I anledningen af, at Helligaandskirken genåbner, har vi den store glæde at invitere jer til en økumenisk, meditativ andagt søndag den 1. marts 2026 fra kl. 19.00-20.30, under overskriften: ÅBENHED. På tværs af traditioner samles vi om bøn, stilhed og lys og synger med Taizé traditionens gentagne, åbne sange. Andagten er for alle ? uanset kirkelig tilknytning eller trosposition. Efter andagten er der reception med mulighed for at samtale og samvær. Vi håber, at kunne samle jer til en aften præget af åbenhed, glæde og fællesskab. Musikalsk ledelse Rune Funch. Præst Trine Vestersøe og Leif G. Christensen. FESTIVE SERVICE THE 1th OF MARCH IN NATKIRKEN PÅ STRØGET On the occasion of the reopening of the Church of the Holy Spirit, we have the great pleasure of inviting you to an ecumenical, meditative devotional on Sunday, the 1th of March 2026 from 7:00 p.m. to 8:30 p.m., under the heading: OPENNESS. Across traditions, we gather around prayer, silence and light and sing with the Taizé tradition's repeated, open songs. The devotional is for everyone ? regardless of church affiliation or religious position. After the devotion, there is a reception with the opportunity to talk and socialize. We hope to be able to gather you for an evening characterized by openness, joy and community.
HelligåndskirkenLeif G. Christensen08/03 -26 11:003. søndag i fasten. Præst Leif G. Christensen
HelligåndskirkenTrine Vestersøe15/03 -26 11:00Midfaste fra anden række. Præst Trine Vestersøe
HelligåndskirkenTrine Vestersøe22/03 -26 11:00Mariæ bebudelsesdag. Præst Trine Vestersøe
Holmens KirkePeter Thyssen28/01 -26 12:00Marie Ørgaard En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkePeter Thyssen01/02 -26 10:30Peter Thyssen Efter højmessen vil der være en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard01/02 -26 17:00Marie Ørgaard Mens Copenhagen Light Festival lyser mørket op rundt i byen, holder vi igen i 2026 en særlig lysgudstjeneste i anledning af kyndelmisse. Gennem musik og sang fejrer vi, at vinteren går på hæld, og at lyset og foråret er på vej . Gudstjenesten bliver en vekslen mellem kormusik, fællessang, og prædikenen bliver erstattet af refleksioner over kyndelmisse. Kom og syng med på Sneflokke kommer vrimlende, Det er hvidt derude og andre kendte årstidssange. Vel mødt til en time med plads til eftertanke ved vintertid. Efter gudstjenesten vil der være en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard04/02 -26 12:00Peter Thyssen En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkeBirgitte Kvist Poulsen08/02 -26 17:00Birgitte Kvist Poulsen Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkePeter Thyssen11/02 -26 12:00Peter Thyssen En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkePeter Thyssen15/02 -26 10:30Peter Thyssen Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkePeter Thyssen15/02 -26 17:00Peter Thyssen Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard18/02 -26 12:00Marie Ørgaard En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkeMarie Ørgaard22/02 -26 09:30Marie Ørgaard Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkePeter Thyssen22/02 -26 17:00Peter Thyssen Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeBirgitte Kvist Poulsen25/02 -26 12:00Birgitte Kvist Poulsen En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkeBirgitte Kvist Poulsen01/03 -26 10:30Birgitte Kvist Poulsen Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeBirgitte Kvist Poulsen01/03 -26 17:00Birgitte Kvist Poulsen Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard04/03 -26 12:00Peter Thyssen En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkePeter Thyssen08/03 -26 10:30Peter Thyssen Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard08/03 -26 17:00Marie Ørgaard Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkePeter Thyssen11/03 -26 12:00Marie Ørgaard En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkeBirgitte Kvist Poulsen15/03 -26 10:30Birgitte Kvist Poulsen Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard15/03 -26 17:00Marie Ørgaard Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkeMarie Ørgaard18/03 -26 12:00Marie Ørgaard En kort frokostandagt med altergang. Efterfølgende vil der være mulighed for en kop kaffe og et stykke brød.
Holmens KirkeMarie Ørgaard22/03 -26 10:30Marie Ørgaard Efter højmessen er der en kop kaffe i et af kirkens lokaler.
Holmens KirkePeter Thyssen22/03 -26 17:00Peter Thyssen Efter gudstjenesten er der en forfriskning i et af kirkens lokaler.
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen29/01 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeBettina Birk Jensen29/01 -26 17:00Årets første familie- og børnegudstjeneste skal handle om dåben og hvad den indebærer. Som altid fortæller vores præst Bettina bibelske historier så alle kan være med, og vores korleder Christina guider os igennem fællessang. Vi slutter af med pizza efter gudstjenesten. Børn i alle aldre og deres voksne er velkomne! I februar bliver børnegudstjenesten den 15. februar kl. 14.00 til fastelavnsgudstjeneste med tøndeslagning og fastelavnsboller. Børnegudstjeneste med fællesspisning er tilbage igen den 26. marts kl. 17.
Husum KirkeSognepræst Signe Schertiger01/02 -26 10:30
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen05/02 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen08/02 -26 10:30
Husum KirkeSognepræst Signe Schertiger12/02 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen15/02 -26 10:30
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen15/02 -26 14:00
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen19/02 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen22/02 -26 10:30
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen26/02 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeSognepræst Signe Schertiger01/03 -26 10:30
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen/Praktikant05/03 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen/Praktikant08/03 -26 10:30
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen12/03 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum Kirkesognepræst Bettina Birk Jensen15/03 -26 10:30
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen19/03 -26 09:00Morgenandagt med hyggelige stemning, fællessang fra salme- og højskolesangbogen akkompagneret af klaver, bibellæsning og refleksion fra en af vores præster. Der er en kop kaffe og bolle efterfølgende.
Husum KirkeSognepræst Iben Katrine Hornshøj Sørensen22/03 -26 10:30
Husumvold KirkeSognepræst Line Bjørn-Rozing29/01 -26 17:00Rum til ro er en anderledes gudstjeneste. Her er der rum til ro, når hverdagen larmer. Træd ind i et rum af stilhed, refleksion og sanseoplevelser. Rum til ro er for dig, der søger et frirum fra tankemylder, travlhed og skærme ? og gerne vil finde ro i noget større. Aftenen kombinerer guidet meditation, nærværende musik og ord til eftertanke. Nogle gange inddrager vi enkle kropsbevægelser, der hjælper kroppen til at finde hvile. Hver gang kredser vi om et tema, der relaterer sig til livet, og som du måske genkender: Hvordan finder vi ro midt i uro? Hvordan slipper vi kontrollen? Hvordan skaber vi forbindelse til os selv og andre? Kom som du er ? og gå herfra med skuldrene sænket og sindet lettere. Rum til ro er på initiativ af yogalære Hanna Smidt, sognepræst Line Bjørn-Rozing, organist Andreas Bergholt og frivillig Henriette Jensen.
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel01/02 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Line Bjørn-Rozing03/02 -26 17:00Denne aften fejrer vi, at lyset kommer retur fra sit vinterhi. Vær med til en stemningsfuld lysgudstjeneste ved sognepræst Line Bjørn-Rozing. Gudstjenesten bliver tilsat stemningsfuld musik af organist Helgi Breiner. Efter gudstjenesten er der mulighed for at deltage i fællesspisningen. Det er gratis at spise med, men kræver tilmelding ved udfyldelse af formularen herunder eller på e-mail/telefon senest tirsdag d. 27. januar: husumvold.sogn@km.dk eller 21 31 27 25.
Husumvold KirkeSognepræst Line Bjørn-Rozing08/02 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel13/02 -26 14:00Dagen begynder med en kort gudstjeneste efterfulgt af foredrag.  Denne fredag får vi besøg af politiet. Politikonsulent Lisbeth Hohwü fortæller om politiets arbejde med fokus på fakta og myter om kriminalitet såsom tricktyveri og digital svindel.  Vel mødt!
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel15/02 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Bertram Eiriksson15/02 -26 14:00Denne gang fejrer vi fastelavn sammen. Vi starter i kirken og efterfølgende slår vi katten af tønden sammen med spejderne. Kom gerne udklædt! Familiegudstjenesten er en gudstjeneste med særligt fokus på børn og familier. Her er sproget mere legende, og der er plads til nysgerrighed, grin og bevægelse. Gudstjenesten er tilrettelagt, så både børn, forældre, bedsteforældre og andre interesserede kan være med. Præst Bertram Eiriksson fortæller bibelhistorier og andre børnevenlige fortællinger om livet, som tager udgangspunkt i børns hverdag og de store og små spørgsmål, man kan have som barn. Det er gratis, og alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel22/02 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Line Bjørn-Rozing26/02 -26 17:00Rum til ro er en anderledes gudstjeneste. Her er der rum til ro, når hverdagen larmer. Træd ind i et rum af stilhed, refleksion og sanseoplevelser. Rum til ro er for dig, der søger et frirum fra tankemylder, travlhed og skærme ? og gerne vil finde ro i noget større. Aftenen kombinerer guidet meditation, nærværende musik og ord til eftertanke. Nogle gange inddrager vi enkle kropsbevægelser, der hjælper kroppen til at finde hvile. Hver gang kredser vi om et tema, der relaterer sig til livet, og som du måske genkender: Hvordan finder vi ro midt i uro? Hvordan slipper vi kontrollen? Hvordan skaber vi forbindelse til os selv og andre? Kom som du er ? og gå herfra med skuldrene sænket og sindet lettere. Rum til ro er på initiativ af yogalære Hanna Smidt, sognepræst Line Bjørn-Rozing, organist Andreas Bergholt og frivillig Henriette Jensen.
Husumvold KirkeSognepræst Bertram Eiriksson01/03 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeLine Bjørn-Rozing08/03 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel13/03 -26 14:00Dagen begynder med en kort gudstjeneste efterfulgt af foredrag.  Foredrag om fremtidens kirke med Henrik Bundgaard Nielsen fra Kirkefondet. Folkekirken er udfordret. Medlemstallet falder, færre børn bliver døbt, og folkekirken påvirkes af fraflytning fra land til by. På den anden side har folkekirken også nogle muligheder ? bl.a. i form af en øget spirituel søgen og befolkningens ønske om, at kirken er til stede ved de afgørende anledninger i menneskers liv. Det er vigtigt, at der overalt i folkekirken foregår en lokal besindelse på, hvordan folkekirken kan forblive relevant og nærværende i fremtiden? Det er gratis, og alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Line Bjørn-Rozing15/03 -26 10:00Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Bertram Eiriksson17/03 -26 17:00Familiegudstjenesten er en gudstjeneste med særligt fokus på børn og familier. Her er sproget mere legende, og der er plads til nysgerrighed, grin og bevægelse. Gudstjenesten er tilrettelagt, så både børn, forældre, bedsteforældre og andre interesserede kan være med. Præst Bertram Eiriksson fortæller bibelhistorier og andre børnevenlige fortællinger om livet, som tager udgangspunkt i børns hverdag og de store og små spørgsmål, man kan have som barn. Det er gratis, og alle er velkomne.
Husumvold KirkeSognepræst Stig Boel22/03 -26 10:00Vi fejre kirkens 66 års fødselsdag. Til gudstjenesten medvirker trompetist og bagefter bydes der på lagkage.  Alle søndage året rundt er der højmesse i Husumvold Kirke ? et pusterum i ugen med plads til ro, musik og refleksion.  Gudstjenesten rummer både musik, nadver og en prædiken, hvor præsten tager udgangspunkt i søndagens bibeltekst og sætter den i relation til livet og tiden, vi lever i. Musikken spiller en central rolle med orgel og fællessang, der er med til at skabe stemning og nærvær. Efter højmessen er der kirkekaffe, hvor der er mulighed for at blive hængende og hilse på hinanden. Alle er velkomne.
Hyltebjerg KirkesalSarah Bach la Cour01/02 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe.
Hyltebjerg KirkesalFinn Vejlgaard08/02 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe / te
Hyltebjerg KirkesalAnders Larsen15/02 -26 10:30Fastelavnsgudstjeneste for hele familien. Efter gudstjenesten slår vi katten af tønden udenfor og spiser fastelavnsboller. Alle er velkomne - med eller uden udklædning. Vi glæder os til at se jer!
Hyltebjerg KirkesalSarah Bach la Cour22/02 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe / te
Hyltebjerg KirkesalAnders Larsen01/03 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe / te
Hyltebjerg KirkesalSarah Bach la Cour08/03 -26 10:30Efter gudstjenesten er der indsamling til Folkekirkens Nødhjælp
Hyltebjerg KirkesalFinn Vejlgaard15/03 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe / te
Hyltebjerg KirkesalSarah Bach la Cour22/03 -26 10:30Efter gudstjenesten er der mulighed for at samles over en kop kaffe / te
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen01/02 -26 09:30
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen01/02 -26 10:00
HøjdevangskirkenChristian Sylvester Christensen08/02 -26 10:00
HøjdevangskirkenChristian Sylvester Christensen15/02 -26 10:00
HøjdevangskirkenJeanette Sauerberg og Ann-Luise Bjørnebo15/02 -26 14:00Klæd dig ud og kom med til en festlig fastelavnsgudstjeneste. Bagefter slår vi katten af tønden udenfor (så husk varmt tøj). Der vil være små tønder til de mindste og store tønder til større børn og deres voksne. Vi slutter af i menighedshuset, hvor der vil være fastelavnsboller og kakao/kaffe. Der er præmier til årets kattekonger og kattedronninger. Alle er velkomne.
HøjdevangskirkenAnn-Luise Bjørnebo22/02 -26 10:00
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen01/03 -26 09:30
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen01/03 -26 10:00
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen08/03 -26 10:00Efter Højmessen er der indsamling til Folkekirkens Nødhjælp
HøjdevangskirkenJeanette Sauerberg15/03 -26 10:00
HøjdevangskirkenLine Blak Gundersen22/03 -26 10:00
JesuskirkenSørine Gotfredsen01/02 -26 10:30
JesuskirkenSørine Gotfredsen07/02 -26 10:00
JesuskirkenSørine Gotfredsen07/02 -26 12:00
JesuskirkenSørine Gotfredsen01/03 -26 10:30
JesuskirkenSørine Gotfredsen08/03 -26 10:30
Johannes Døbers KirkeFælles højmesse i Margrethekirken08/02 -26 00:00
Johannes Døbers KirkeBenjamin Broe Kristensen11/02 -26 10:00Morgengudstjeneste med tekstlæsning, salmesang og klavermusik. Bagefter drikker vi kaffe/the og spiser rundstykker sammen i krypten, hvor der også er lidt tid til at tale med de andre fremmødte.
Johannes Døbers KirkeAnders Tangaa Jensen15/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens tekster her. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Johannes Døbers KirkeFælles højmesse i Margrethekirken22/02 -26 00:00
Johannes Døbers KirkeBenjamin Broe Kristensen25/02 -26 10:00Morgengudstjeneste med tekstlæsning, salmesang og klavermusik. Bagefter drikker vi kaffe/the og spiser rundstykker sammen i krypten, hvor der også er lidt tid til at tale med de andre fremmødte.
Johannes Døbers KirkeAnders Tangaa Jensen01/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens teksterher. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Johannes Døbers KirkeFælles højmesse i Margrethekirken08/03 -26 00:00
Johannes Døbers KirkeAnders Tangaa Jensen11/03 -26 10:00Morgengudstjeneste med tekstlæsning, salmesang og klavermusik. Bagefter drikker vi kaffe/the og spiser rundstykker sammen i krypten, hvor der også er lidt tid til at tale med de andre fremmødte.
Johannes Døbers KirkeBenjamin Broe Kristensen15/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens tekster her. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Johannes Døbers KirkeFælles højmesse i Margrethekirken22/03 -26 00:00
Johannesgården, Fuglsangs Allé 103, 2700 BrønshøjCamilla Maya Saaskin Diderichsen03/02 -26 13:30Plejehjemsgudstjeneste
Johannesgården, Fuglsangs Allé 103, 2700 BrønshøjCamilla Maya Saaskin Diderichsen03/03 -26 13:30
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen01/02 -26 11:00Hver søndag kl. 11 kan du møde enten Stine eller Johanne under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen05/02 -26 16:45Vi inviterer dig til en stemningsfuld stund i kirkerummet, hvor vi lytter til ord af tre tænkere ? Grundtvig, Munk og Møllehave ? og folder dem ud, så de giver mening i vores liv i dag.  Denne gang dykker vi ned i Grundtvigs ord og budskaber. Vi starter uformelt med et glas vin, kaffe eller te, før musikken sætter stemningen. Der er plads til stilhed. Til fællessang. Til at være menneske i det hele. Ingen forudsætninger ? kun et åbent sind. Efterfølgende vil der være gratis vegetarisk fællesspisning i Store sal kl. 17.30-18.30. Tid: Torsdag kl. 16.45-17.15. Vi åbner dørene 16.30, så man kan nå at nuppe et glas før, vi går i gang. Sted: Kapernaumskirken  Musik: Stephan | Oplæsning & refleksion: Stine
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen08/02 -26 11:00Hver søndag kl. 11 kan du møde enten Stine eller Johanne under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen15/02 -26 11:00Har du en indre Spiderman? Eller er du mere en enhjørning eller et tigerdyr? Så er det om at finde udklædningen frem og komme til fastelavn i Kapernaumskirken.  Vi starter kl. 11 med familiegudstjeneste i kirken. Bagefter spiser vi den skønne mad Kaspar har lavet, og til sidst slår vi katten af tønden, kårer en kattedronning og en kattekonge og spiser lækre fastelavnsboller. Vi ses! Det er gratis for alle, men husk at tilmelde jer, så vi ved, hvor mange vi skal lave mad til.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen22/02 -26 11:00Hver søndag kl. 11 kan du møde enten Stine eller Johanne under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen26/02 -26 17:00Der er Godnathistorier den sidste torsdag i måneden, og inden Stine fortæller historier, skal vi spise den dejlige mad Kaspar har lavet. Stephan og Karen sørger for, at vi får sunget og bevæget os. Ses vi? Vi glæder os. Det er gratis for alle, Tilmeld dig, så vi ved, hvor mange vi skal lave mad og dække op til, tak. Bliver du forhindret, så skriv til Kami på kasd@km.dk.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen01/03 -26 11:00Hver søndag kl. 11 kan du møde enten Stine eller Johanne under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen05/03 -26 16:45Vi inviterer dig til en stemningsfuld stund i kirkerummet, hvor vi lytter til ord af tre tænkere ? Grundtvig, Munk og Møllehave ? og folder dem ud, så de giver mening i vores liv i dag.  Denne gang dykker vi ned i Grundtvigs ord og budskaber. Vi starter uformelt med et glas vin, kaffe eller te, før musikken sætter stemningen. Der er plads til stilhed. Til fællessang. Til at være menneske i det hele. Ingen forudsætninger ? kun et åbent sind. Efterfølgende vil der være gratis vegetarisk fællesspisning i Store sal kl. 17.30-18.30. Tid: Torsdag kl. 16.45-17.15. Vi åbner dørene 16.30, så man kan nå at nuppe et glas før, vi går i gang. Sted: Kapernaumskirken  Musik: Stephan | Oplæsning & refleksion: Stine
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen08/03 -26 11:00Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen15/03 -26 11:00På søndag kl. 11 kan du møde Mads Graves Pedersen under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KapernaumskirkenStine Ravnborg Bro Nissen22/03 -26 11:00Hver søndag kl. 11 kan du møde enten Stine eller Johanne under søndagens gudstjeneste. Ved orglet finder du vores organist Stephan. Under højmessen kan du finde ro på en kirkebænk og opleve musik af vores motetkort, læsninger og bønner fra alteret og prædiken om et aktuelt og relaterbart emne ud fra søndagens tekst.  Under ugens prædiken forsøger vores præst at ramme, rumme, røre nutidige samfundstematikker om fx håb, fællesskab og eksistens, som en del af os reflekterer over i hverdagen. Kom alene eller med familie eller ven. Alle er velkomne, og det er naturligvis gratis. Vi glæder os til at se dig. Efterfølgende er der kirkekaffe og til tid til snak om stort og småt kl. 12. Sommetider holder vi rytmiske gudstjenester, hvor vores organist Stephan og husbassist Karen spiller vidunderlig musik. Læs mere om det i eventkalenderen på hjemmesiden.
KastelskirkenElse Hviid01/02 -26 10:00
KastelskirkenAnna Vind08/02 -26 10:00
KastelskirkenElse Hviid15/02 -26 10:00
KastelskirkenElse Hviid15/02 -26 13:00Kort børnegudstjeneste og bagefter værksted hvor vi laver fastelavnsris og masker og spiser fastelavnsboller.
KastelskirkenThomas Hansen Beck22/02 -26 10:00
KastelskirkenElse Hviid01/03 -26 10:00
KastelskirkenElse Hviid08/03 -26 10:00
KastelskirkenThomas Hansen Beck15/03 -26 10:00
KastelskirkenElse Hviid22/03 -26 10:00
Kastrup KirkeAllan Ivan Kristensen28/01 -26 12:00
Kastrup KirkeAllan Ivan Kristensen01/02 -26 10:00
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard04/02 -26 12:00
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard11/02 -26 12:00
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard15/02 -26 10:00Traditionen tro slår vi katten af tønden til denne fastelavnsgudstjeneste. Kom endelig udklædt!
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard18/02 -26 12:00
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard22/02 -26 10:00
Kastrup KirkeSusanne Worm Steensgaard25/02 -26 12:00
KIFNikolaj Hartung Kjærby15/02 -26 14:00Fastelavnsgudstjeneste i børnehøjde. Efterfølgende tøndeslagning.
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen29/01 -26 17:30Så er vi igen klar med Helt go?nat. Det er for børn, der elsker en god historie, inden de skal sove. Vi begynder med aftensmad i krypten og slutter i kirken. Tag din bedste sovebamse under armen og kom og vær med til en lille stjernestund.  Medvirkende er sognepræsterne Rikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen. Arrangementet varer én time.  Det hele er ganske gratis, og tilmelding er ikke nødvendig. 
KildevældskirkenLisbeth Juhl Jørgensen01/02 -26 10:00Det handler om Jesus som verdens lys, når der denne søndag er kyndelmissegudstjeneste i Kildevældskirken. Det er måske hvidt derude. Det afhænger sådant lidt af vejret. Men sikkert er det, at kyndelmisse slår sin knude, og det gør den hvert år den 2. februar - vi tager bare lidt forskud på lysglæden. Dagen har flere betydninger. I folkelig forstand markerer kyndelmisse, at nu er halvdelen af vinteren gået - defineret som punktet mellem den 1. november og den 1. maj. I en kristen sammenhæng udtrykker dagen Marias renselse, hvor hun tog den 40 dage gamle Jesus med i det jødiske tempel. Begge betydninger har med lyset at gøre, og kyndelmisse er da også en fordanskning af det latinske Candalarum misa, der betyder Lysenes fest. Skønne vintersange Ved gudstjenesten imedvirker sognepræst Lisbeth Juhl Jørgensen, organist Stefán Arason og Kildevældkirkens Motetkor. Kom og vær med til en stemningsfuld gudstjeneste, hvor vi skal synge de skønne, gamle vintersange fra Højskolesangbogen.  Efter gudstjenesten er der gratis kirkekaffe i sideskibet.
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen08/02 -26 10:00
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen11/02 -26 17:00Aftenstund - Kildevældskirkens populære arrangement i den blå time - fortsætter her i februar. Medvirkende er sognepræst Lisbeth Juhl Jørgensen.  Til Aftenstund kan du tage en lille pause fra hverdagens travlhed. Vi dæmper lyset og er i en halv times tid sammen i stilhed, smuk musik, bøn og lystænding og slutter af med fællessang. Aftenstund er henvendt til dig, der har brug for kortvarigt at være i kirkens rum for at geare ned og lade op. Det hele foregår ganske uberørt af byens travlhed i respekt for stilheden. 
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen15/02 -26 11:00Vi fejrer fastelavn med en kort og børnevenlig familiegudstjeneste ? fuld af farver, grin og måske et lille strejf af ballade.  Medvirkende er sognepræsterne Rikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen. Så kom endelig udklædt.  Efter gudstjenesten er der fastelavnsboller og varm kakao i krypten  - og vi går udenfor og slår katten af tønden, så husk varmt tøj. Velkommen til en sjov og festlig formiddag for hele familien!
KildevældskirkenLisbeth Juhl Jørgensen22/02 -26 10:00
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen26/02 -26 17:30Så er vi igen klar med Helt go?nat. Det er for børn, der elsker en god historie, inden de skal sove. Vi begynder med aftensmad i krypten og slutter i kirken. Tag din bedste sovebamse under armen og kom og vær med til en lille stjernestund.  Medvirkende er sognepræsterne Rikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen. Arrangementet varer én time.  Det hele er ganske gratis, og tilmelding er ikke nødvendig. 
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen01/03 -26 10:00
KildevældskirkenLisbeth Juhl Jørgensen08/03 -26 10:00
KildevældskirkenLisbeth Juhl Jørgensen11/03 -26 17:00Til Aftenstund kan du tage en lille pause fra hverdagens travlhed. Vi dæmper lyset og er i en halv times tid sammen i stilhed, smuk musik, bøn og lystænding og slutter af med fællessang. Aftenstund er henvendt til dig, der har brug for kortvarigt at være i kirkens rum for at geare ned og lade op. Det hele foregår ganske uberørt af byens travlhed i respekt for stilheden. 
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen15/03 -26 10:00
KildevældskirkenRikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen19/03 -26 17:30Så er vi igen klar med Helt go?nat. Det er for børn, der elsker en god historie, inden de skal sove. Vi begynder med aftensmad i krypten og slutter i kirken. Tag din bedste sovebamse under armen og kom og vær med til en lille stjernestund.  Medvirkende er sognepræsterne Rikke Vedel Hansen og Lisbeth Juhl Jørgensen. Arrangementet varer én time.  Det hele er ganske gratis, og tilmelding er ikke nødvendig. 
KildevældskirkenLisbeth Juhl Jørgensen22/03 -26 10:00
Kingos KirkeAnders Graversen28/01 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Anders Graversen
Kingos KirkeCarsten Skovgaard-Holm04/02 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Carsten Skovgaard-Holm
Kingos KirkeCarsten Skovgaard-Holm11/02 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Carsten Skovgaard-Holm
Kingos KirkeCarsten Skovgaard-Holm18/02 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Carsten Skovgaard-Holm
Kingos KirkeAnders Graversen25/02 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Anders Graversen
Kingos KirkeAnders Graversen04/03 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Anders Graversen
Kingos KirkePer Damgaard Pedersen11/03 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Per Damgaard Pedersen
Kingos KirkePer Damgaard Pedersen18/03 -26 18:0018-gudstjenesten har en lidt mere løs, meditativ og musisk form end den traditionelle gudstjeneste om søndagen. Her er der bl.a. mulighed for at tænde et lys og bede en bøn, og der lægges vægt på en stemning af nærvær og omsorg. 18-gudstjensterne ligger hver onsdag kl. 18. Mange af dem, som kommer til gudstjenesten, har forinden deltaget i onsdags-café og fællesspisning, hvorefter de slutter dagen af med 18-gudstjeneste i kirkerummet. Præst: Per D. Pedersen
Kirkegårdens kontorPeter Hauge Madsen18/03 -26 19:00
Kirken i ØrestadMichael Krogstrup Nissen01/02 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirken i ØrestadRikke Weissfeld05/02 -26 18:00Denne aften til 3-i-1 får vi besøg af sanger og entertainer, Annette Heick. Her vil hun svare på, hvad der har formet hendes tro i en samtale med præst Rikke Weissfeld. Aftenens program er delt i tre: Kl. 18: Gudstjeneste med musik Kl. 19: Vin og tapas (60 kr. betales på aftenen) Kl. 20: Samtale om tro med præst Rikke Weissfeld og Annette Heick. Du kan frit vælge at deltage i én eller flere dele af aftenen. Trossamtalen udkommer nu også som podcast. Find den i din podcast-app under navnet Hvad tror du på? Eller her på siden.
Kirken i ØrestadPer Ramsdal08/02 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirken i ØrestadPer Ramsdal15/02 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirken i ØrestadRikke Weissfeld22/02 -26 11:00Den sidste søndag i måneden står altid i jazzens tegn i Kirken i Ørestad, her holder vi nemlig jazzgudstjeneste.  Kirkens faste jazzband består af pianist og sanger Søren Baun, sanger Nina Baun, kontrabasist Nils Davidsen og trommeslager Bjørn Heebøl. Kvartetten sørger for god energi med deres egne jazzede fortolkninger af kendte salmer med fokus på klang, samspil og improvisation.  Og ligesom til vores andre højmesser er der kirkekaffe efter gudstjenesten, hvor alle er velkomne.
Kirken i ØrestadRikke Weissfeld01/03 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirken i ØrestadRikke Weissfeld05/03 -26 18:00Aftenens program er delt i tre: Kl. 18: Gudstjeneste med musik Kl. 19: Vin og tapas (60 kr. betales på aftenen) Kl. 20: Samtale om tro med præst Rikke Weissfeld og journalist, radio- og tv-vært Abdel Aziz Du kan frit vælge at deltage i én eller flere dele af aftenen. Trossamtalen udkommer nu også som podcast. Find den i din podcast-app under navnet Hvad tror du på? Eller her på siden.
Kirken i ØrestadRikke Weissfeld08/03 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirken i ØrestadPer Ramsdal22/03 -26 11:00Hver søndag klokken 11 er der gudstjeneste i Kirken i Ørestad med masser af god musik og en vedkommende prædiken.  Efter gudstjenesten er der kirkekaffe, hvor alle er velkomne.  Vi glæder os til at se jer!
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg01/02 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg04/02 -26 17:00FyraftensGudstjenesten kredser om det meditative, hvor der især vil være fokus på den musikalske del ligesom du får mulighed for at tænde et lys. Efterfølgende kan du nyde et glas vin. Det er sognets præster, der på skift har gudstjenesten. Februar måned står i jazzens tegn med Tue Lund Christensen på bas, Tine Brun på vokal og Esben Von Tangen Lund på klaver. Første onsdag i måneden kl. 17.  Hvor: Kirkeskibet, Topstykket 20, 2450 KBH SV
Kirkeskibet 2450Ida Elisabeth Skovmand Fonsbøl08/02 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Ida Elisabeth Skovmand Fonsbøl12/02 -26 16:30OBS. Tumlingegudstjeneste er aflyst i februar pga. vinterferie Tumlingegudstjenesten er rykket på vandet. Nærmere bestemt på Kirkeskibet. Her kan du nyde en efter-fyraften-og-vuggestue-børnehave-tumlingegudstjeneste med din tumling. Smut forbi Kirkeskibet på vej hjem og nyd en hyggelig børnegudstjeneste i tumlingehøjde med præst Ida Fonsbøl, musikpædagog Laus Richter Larsen og organist Esben fyldt med rytmik, sang og historie. Efter gudstjenesten er der lækker børnevenlig aftensmad. Tumlingegudstjenesten er den anden torsdag i måneden for de 1-4 årige (ældre/yngre søskende er naturligvis også velkommen).   Ingen tilmelding. 25 kr. per spisende voksen. Børn er gratis. Bemærk, det er som udgangspunkt kun er muligt at betale med Mobile Pay.  Al indtjening går ubeskåret til Menighedsplejen i Sydhavn Sogn, der hjælper udsatte borgere i Sydhavn med en økonomisk håndsrækning.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg15/02 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg15/02 -26 14:00Kom med ombord til en festlig fastelavnsgudstjeneste på Kirkeskibet. Efter gudstjenesten byder vi på lækre fastelavnsboller, fastelavns-krea ved bordene og ? naturligvis ? tøndeslagning på dækket. Mød op udklædt som frøer, ballerinaer, supermænd, kaktusser eller noget helt femte. Kun fantasien sætter grænser! Fri entré. Ingen tilmelding. OBS: Der er dog begrænsede pladser, så det er først til mølle. Vi glæder os til at fejre fastelavn sammen med jer! Sted: Kirkeskibet, Topstykket 20, 2450 KBH SV Hvornår: Søndag den 15. februar kl. 14-16
Kirkeskibet 2450Christian Rydahl18/02 -26 17:00Askeonsdag markerer fastetidens begyndelse, og fejres hele verden over.  Kom med til en stemningsfuld gudstjeneste på Kirkeskibet, hvor vi mediterer over alt det, vi måske alligevel ikke har brug for. Hvor: Kirkeskibet, Topstykket 20, 2450 KBH SV
Kirkeskibet 2450Ida Elisabeth Skovmand Fonsbøl22/02 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg01/03 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Ida Elisabeth Skovmand Fonsbøl04/03 -26 17:00FyraftensGudstjenesten kredser om det meditative, hvor der især vil være fokus på den musikalske del ligesom du får mulighed for at tænde et lys. Efterfølgende kan du nyde et glas vin. Det er sognets præster, der på skift har gudstjenesten. Første onsdag i måneden kl. 17.  Hvor: Kirkeskibet, Topstykket 20, 2450 KBH SV
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg08/03 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Ida Elisabeth Skovmand Fonsbøl12/03 -26 16:30Tumlingegudstjenesten er rykket på vandet. Nærmere bestemt på Kirkeskibet. Her kan du nyde en efter-fyraften-og-vuggestue-børnehave-tumlingegudstjeneste med din tumling. Smut forbi Kirkeskibet på vej hjem og nyd en hyggelig børnegudstjeneste i tumlingehøjde med præst Ida Fonsbøl, musikpædagog Laus Richter Larsen og organist Esben fyldt med rytmik, sang og historie. Efter gudstjenesten er der lækker børnevenlig aftensmad. Tumlingegudstjenesten er den anden torsdag i måneden for de 1-4 årige (ældre/yngre søskende er naturligvis også velkommen).   Ingen tilmelding. 25 kr. per spisende voksen. Børn er gratis. Bemærk, det er som udgangspunkt kun er muligt at betale med Mobile Pay.  Al indtjening går ubeskåret til Menighedsplejen i Sydhavn Sogn, der hjælper udsatte borgere i Sydhavn med en økonomisk håndsrækning.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg15/03 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
Kirkeskibet 2450Morten Sternberg22/03 -26 09:00Der er intet som at begynde dagen med fordybelse og andagt. Hvordan har ugen været? Hvad ønsker jeg for den kommende uge? Hvad glædes jeg ved? Hvad gør ondt? Føler jeg mig hjemme i mit liv, som det er?  Begynd din søndag med en Morgengudstjeneste på Kirkeskibet. Det vil være en kort gudstjeneste fra kl. 09.00-09.30, hvor vi synger solen velkommen, hører en prædiken og beder en bøn.  Med vandet, lyset, industriblokke og boligbyggeri omkring os vil vi med ord og musik hylde dagens begyndelse. Det er hver søndag kl. 9-9.30 på Kirkeskibet.
KorsvejskirkenJulie Aaboe29/01 -26 16:30Juhuuu, nu er der Ulvetime igen. Vi starter vores nye tema, Guds drømme for os, med historien om det mistede får. Det bliver mæææh-gtig sjovt!  Hvor meget vil du lede efter noget, du virkelig elsker? Find ud af denne aften, hvor langt Gud vil gå for det, han elsker allerhøjest. Nemlig os! Vi starter kl. 16.30 med at lave får. Kl. 17.00 er der børnegudstjeneste med sjove indslag, og kl. 17.30 er der fællesspisning. Tilmeld dig til Sofie på 61165509 hvis din familie skal med senest søndag d. 25. januar. Det er gratis at deltage. Vi glæder os til at se jer!
KorsvejskirkenMiriam Joensen01/02 -26 10:00Matt. 25, 14-30
KorsvejskirkenJulie Aaboe og Ole Reuss Schmidt03/02 -26 10:00Morgensang eller musikandagt: Vi synger dagen ind sammen, inspireret af dagens læsning. Med sang, musik og læsninger reflekterer vi over skriftens ord. Bagefter nyder vi fællesskabet over en kop kaffe og en ostemad.
KorsvejskirkenJulie Aaboe08/02 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenJulie Aaboe15/02 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenJulie Aaboe22/02 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenJulie Aaboe26/02 -26 16:30Fastelavn er mit navn - og som noget nyt fejrer vi det i år i Korsvejskirken med en kæmpe fastelavns-Ulvetime! Vi starter festlighederne fra kl. 16.30, hvor man kan få lavet ansigtsmaling. Der er børnegudstjeneste kl. 17.00 med sjove indslag, og vi selvfølgelig også slå katten af tønden med tønder til børn i alle aldre. Kl. 17.30 spiser vi aftensmad sammen. Tilmeld din familie senest søndag d. 22 februar til 61165509, så sørger vi for mad og fastelavnsboller til alle. Kom gerne udklædt! Vi sætter også vores udklædningskasser frem, hvis du vil låne udklædning af kirken. Vi glæder os!
KorsvejskirkenJulie Aaboe01/03 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenJulie Aaboe og Ole Reuss Schmidt03/03 -26 10:00Morgensang eller musikandagt: Vi synger dagen ind sammen, inspireret af dagens læsning. Med sang, musik og læsninger reflekterer vi over skriftens ord. Bagefter nyder vi fællesskabet over en kop kaffe og en ostemad.
KorsvejskirkenMiriam Joensen08/03 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenMiriam Joensen12/03 -26 19:00?RO TIL TRO ? er en meditativ gudstjeneste? - en aftengudstjeneste, hvor vi skaber rum til ro, eftertanke og nærvær med ord, bøn, lystænding, toner og stilhed. Det er en aften, hvor vi dæmper lysene og lader gudstjenestens enkelthed føre os gennem temaer og tekster fra Biblen med ro til tro. Og det er naturligvis en gudstjeneste, hvor alle kan være med. 
KorsvejskirkenMiriam Joensen15/03 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KorsvejskirkenJulie Aaboe22/03 -26 10:00Matt. 25, 1- 13
KærboRikke Juul19/02 -26 14:15
KærboRikke Juul19/03 -26 14:15
Lindevang KirkeJonas Lucas Christy01/02 -26 10:30
Lindevang KirkeChristiane Gammeltoft-Hansen06/02 -26 17:00
Lindevang KirkeChristiane Gammeltoft-Hansen08/02 -26 10:30
Lindevang KirkeMarie Louise Østergaard-Hansen15/02 -26 10:30
Lindevang KirkeJonas Lucas Christy22/02 -26 10:30
Lindevang KirkeChristiane Gammeltoft-Hansen01/03 -26 10:30
Lindevang KirkeJonas Lucas Christy06/03 -26 17:00
Lindevang KirkeMarie Louise Østergaard-Hansen08/03 -26 10:30
Lindevang KirkeJonas Lucas Christy15/03 -26 10:30
Lindevang KirkeChristiane Gammeltoft-Hansen22/03 -26 10:30
LundehuskirkenLars Petersen01/02 -26 10:30
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund03/02 -26 16:30Aftensang er navnet på Lundehus kirkes månedlige musikandagt ved dagens slutning. Det er en kort gudstjeneste uden prædiken hvor der er rum til fordybelse og indlagt tid og plads til at tænde et lys i kirkens lysglobe. Ideen med Aftensang er at lade kirkens rum danne rammen om ro, skønhed og eftertænksomhed. Med ord, salmer, musik, lys, bøn og stilhed udgør aftensangen en koncentreret vitaminindsprøjtning til sjælen. Ofte er der et tema som udfoldes med ord og musik. Aftensangen er et frirum, også for organist og præst, der til hver aftensang sammensætter poesi, nye og gamle salmer og sange, refleksioner og fortællinger til en helhed med mange facetter. Aftensangen varer ca. en halv time.  Månedens tema: Kyndelmisse
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund08/02 -26 10:30
LundehuskirkenSigne v M Krarup-Leth Nykrog14/02 -26 11:00Fastelavn i Lundehus kirke.  Find dit festlige, gakkede, seje eller sjove kostume fem, og kom med til fastelavnsgudstjeneste. Fastelavnsgudstjenesten er tilrettelagt for børn, vi har fastelavnsboller til alle og så er der tøndeslagning for børn i alle aldre. Tøndeslagning foregår udendørs, så tag godt med tøj på.    Vi siger det bare... der er præmie for bedste udklædning 🙂  Deltagelse er gratis og tilmelding er ikke nødvendig.
LundehuskirkenLars Petersen15/02 -26 10:30
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund22/02 -26 10:30
LundehuskirkenLars Petersen01/03 -26 10:30
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund03/03 -26 16:30Aftensang er navnet på Lundehus kirkes månedlige musikandagt ved dagens slutning. Det er en kort gudstjeneste uden prædiken hvor der er rum til fordybelse og indlagt tid og plads til at tænde et lys i kirkens lysglobe. Ideen med Aftensang er at lade kirkens rum danne rammen om ro, skønhed og eftertænksomhed. Med ord, salmer, musik, lys, bøn og stilhed udgør aftensangen en koncentreret vitaminindsprøjtning til sjælen. Ofte er der et tema som udfoldes med ord og musik. Aftensangen er et frirum, også for organist og præst, der til hver aftensang sammensætter poesi, nye og gamle salmer og sange, refleksioner og fortællinger til en helhed med mange facetter. Aftensangen varer ca. en halv time.  Månedens tema: Stjernerne
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund08/03 -26 10:30
LundehuskirkenSigne v M Krarup-Leth Nykrog15/03 -26 10:30
LundehuskirkenJulie Birgitte Damlund22/03 -26 10:30
LutherkirkenMartin Friis05/02 -26 11:30
LutherkirkenMartin Friis06/02 -26 17:00GrimGudstjeneste Det er ikke alt i dette liv, der er smukt. Der er mørke, ondskab, utryghed, undertrykkelse og uretfærdighed. Alt det, vi skal sige fra overfor. Men det kræver, at vi tør se det i øjnene og sætte ord og lyd på det. Det gør vi ved GrimGudstjeneste, et eksperimenterende gudstjenesteformat på fredage kl. 17 i Lutherkirken. Sammen bevæger vi os ind i det mørke, der omringer os. Og konfronterer alt det, der er så grimt. Vi pakker ikke noget ind, men siger det, som det er. Formen er utraditionel. Stilen upoleret og direkte. Og musikken fyldt med udfordrende klangbilleder og kant. Når hverdagen larmer, larmer vi igen! Kom til sæsonens række af elektroniske musikgudstjenester i Lutherkirken hver anden fredag fra d. 6/2 til d. 20/3.
LutherkirkenJens Kamp19/02 -26 11:30
LutherkirkenMartin Friis20/02 -26 17:00GrimGudstjeneste Det er ikke alt i dette liv, der er smukt. Der er mørke, ondskab, utryghed, undertrykkelse og uretfærdighed. Alt det, vi skal sige fra overfor. Men det kræver, at vi tør se det i øjnene og sætte ord og lyd på det. Det gør vi ved GrimGudstjeneste, et eksperimenterende gudstjenesteformat på fredage kl. 17 i Lutherkirken. Sammen bevæger vi os ind i det mørke, der omringer os. Og konfronterer alt det, der er så grimt. Vi pakker ikke noget ind, men siger det, som det er. Formen er utraditionel. Stilen upoleret og direkte. Og musikken fyldt med udfordrende klangbilleder og kant. Når hverdagen larmer, larmer vi igen! Kom til sæsonens række af elektroniske musikgudstjenester i Lutherkirken hver anden fredag fra d. 6/2 til d. 20/3.
LutherkirkenRikke Juul21/02 -26 14:00Fastelavnsgudstjeneste i Lutherkirken - kom udklædt! Frihavnskirkens Pigekor og Lutherkirkens Spirekor deltager. Der er festlig tøndeslagning, fastelavnsboller mm. efter gudstjenesten.
LutherkirkenMartin Friis06/03 -26 17:00GrimGudstjeneste Det er ikke alt i dette liv, der er smukt. Der er mørke, ondskab, utryghed, undertrykkelse og uretfærdighed. Alt det, vi skal sige fra overfor. Men det kræver, at vi tør se det i øjnene og sætte ord og lyd på det. Det gør vi ved GrimGudstjeneste, et eksperimenterende gudstjenesteformat på fredage kl. 17 i Lutherkirken. Sammen bevæger vi os ind i det mørke, der omringer os. Og konfronterer alt det, der er så grimt. Vi pakker ikke noget ind, men siger det, som det er. Formen er utraditionel. Stilen upoleret og direkte. Og musikken fyldt med udfordrende klangbilleder og kant. Når hverdagen larmer, larmer vi igen! Kom til sæsonens række af elektroniske aftengudstjenester i Lutherkirken hver anden fredag fra d. 6/2 til d. 20/3.
LutherkirkenMartin Friis20/03 -26 17:00GrimGudstjeneste Det er ikke alt i dette liv, der er smukt. Der er mørke, ondskab, utryghed, undertrykkelse og uretfærdighed. Alt det, vi skal sige fra overfor. Men det kræver, at vi tør se det i øjnene og sætte ord og lyd på det. Det gør vi ved GrimGudstjeneste, et eksperimenterende gudstjenesteformat på fredage kl. 17 i Lutherkirken. Sammen bevæger vi os ind i det mørke, der omringer os. Og konfronterer alt det, der er så grimt. Vi pakker ikke noget ind, men siger det, som det er. Formen er utraditionel. Stilen upoleret og direkte. Og musikken fyldt med udfordrende klangbilleder og kant. Når hverdagen larmer, larmer vi igen! Kom til sæsonens række af elektroniske aftengudstjenester i Lutherkirken hver anden fredag fra d. 6/2 til d. 20/3.
MargrethekirkenFælles højmesse i Johannes Døbers Kirken01/02 -26 00:00
MargrethekirkenBenjamin Broe Kristensen08/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens tekster her. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
MargrethekirkenFælles højmesse i Johannes Døbers Kirken15/02 -26 00:00
MargrethekirkenFælles højmesse i Johannes Døbers Kirken01/03 -26 00:00
MargrethekirkenKarin Thanning Christensen08/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens tekster her. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
MargrethekirkenFælles højmesse i Johannes Døbers Kirken15/03 -26 00:00
MargrethekirkenKarin Thanning Christensen22/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Valby Søndre Sogn Du kan læse søndagens tekster her. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i én af sognets to kirker. Vi mødes i kirken, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er et børnehjørne i begge kirker, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. I Johannes Døbers Kirke er der elevator på højre side nederst i tårnet. I Margrethekirken er der umiddelbar adgang til kirkerummet. Der er desuden teleslynge i begge kirker. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
MariakirkenLise Rasmussen01/02 -26 19:00Gudstjenesten er ved Lise Rasmussen. Lyset i mørket er tema ved alle aftengudstjenesterne søndage fra 1. februar til 22. februar.
MariakirkenMaria Kynne08/02 -26 10:30OBS: Bemærk, at Børnenes musiksøndag i vinter og forår 2026 afholdes i Mariakirken (Istedgade 20), da Kristkirken renoveres. Musik og fortællinger med krop og sanser Bare mød op og vær med i Mariakirken søndag formiddag! Vi skal synge, danse, spille og lave optog, og undervejs gå på opdagelse i kirkerummet med spændende fortællinger og aktiviteter for krop og sanser. Hver gang varmer vi op med musikworkshop sammen med vores superseje band. Du får selv noget at spille på og lærer de sange, som vi skal bruge undervejs. Program 10.30: Musikworkshop 11: Børnegudstjeneste 11.45: Saft og boller Tilmelding er ikke nødvendig, og det er gratis at deltage. Tag gerne dine venner eller søskende med  ? de voksne er også velkomne.  Medvirkende Maria Kynne (præst) Esben Højlund (klaver) Sandra Skov Fallesen (harmonika)
MariakirkenAnita Rohwer08/02 -26 19:00Gudstjenesten er ved Anita Rohwer. Lyset i mørket er tema ved alle aftengudstjenesterne søndage fra 1. februar til 22. februar.
MariakirkenLise Christina Rasmussen15/02 -26 09:00Fastelavn med det bedste af det bedste Tøndeslagning, fastelavnsboller og slikposer. Kaffe til de voksne, saft og kakao med flødeskum til barnlige sjæle. Børnegudstjeneste kl. 9. Bagefter slår vi katten af tønden.  Ved Lise Rasmussen og Maria Kynne.
MariakirkenOlav Poulsen15/02 -26 19:00Gudstjenesten er ved Olav Poulsen. Lyset i mørket er tema ved alle aftengudstjenesterne søndage fra 1. februar til 22. februar.
MariakirkenLise Rasmussen22/02 -26 19:00Gudstjenesten er ved Lise Rasmussen. Lyset i mørket er tema ved alle aftengudstjenesterne søndage fra 1. februar til 22. februar.
MariakirkenOlav Poulsen01/03 -26 19:00Gudstjenesten er ved Olav Poulsen.
MariakirkenMaria Kynne08/03 -26 10:30OBS: Bemærk, at Børnenes musiksøndag i vinter og forår 2026 afholdes i Mariakirken (Istedgade 20), da Kristkirken renoveres. Musik og fortællinger med krop og sanser Bare mød op og vær med i Mariakirken søndag formiddag! Vi skal synge, danse, spille og lave optog, og undervejs gå på opdagelse i kirkerummet med spændende fortællinger og aktiviteter for krop og sanser. Hver gang varmer vi op med musikworkshop sammen med vores superseje band. Du får selv noget at spille på og lærer de sange, som vi skal bruge undervejs. Program 10.30: Musikworkshop 11: Børnegudstjeneste 11.45: Saft og boller Tilmelding er ikke nødvendig, og det er gratis at deltage. Tag gerne dine venner eller søskende med  ? de voksne er også velkomne.  Medvirkende Maria Kynne (præst) Esben Højlund (klaver) Sandra Skov Fallesen (harmonika)
MariakirkenStine Lene Hansen08/03 -26 19:00Gudstjenesten er ved Stine Lene Hansen.
MariakirkenAnita Rohwer15/03 -26 19:00Gudstjenesten er ved Anita Rohwer.
MariakirkenAnita Rohwer22/03 -26 19:00Gudstjenesten er ved Anita Rohwer.
Mariendals KirkeSandra Danielle Theil Kastfelt28/01 -26 17:30
Mariendals KirkeBirgitte Veit01/02 -26 10:30Kirkedagen begynder med højmesse kl. 10.30, og efterfølgende vil der være spisning i Store Sal. Efter spisning og kaffe vil der være foredrag. 
Mariendals KirkeAndreas Riis Damgaard06/02 -26 13:30
Mariendals KirkeSandra Danielle Theil Kastfelt08/02 -26 10:30
Mariendals KirkeSandra Danielle Theil Kastfelt11/02 -26 17:30
Mariendals KirkeAndreas Riis Damgaard15/02 -26 10:30
Mariendals KirkeSandra Danielle Theil Kastfelt20/02 -26 13:30
Mariendals KirkeBirgitte Veit22/02 -26 10:30
Mariendals KirkeAndreas Riis Damgaard25/02 -26 17:30Børnegudstjeneste med fælles spisning bagefter. 
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson01/02 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson08/02 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson15/02 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson22/02 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson01/03 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson08/03 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson15/03 -26 11:00
Nathanaels KirkeThomas Øgaard Olsson22/03 -26 11:00
Nazaret KirkeHenrik Bartholdy01/02 -26 10:30Præst: Henrik Bartholdy
Nazaret KirkePeter Päivinen Ellerbek08/02 -26 10:30Præst: Peter Ellerbek
Nazaret KirkePeter Päivinen Ellerbek15/02 -26 09:30Præst: Peter Ellerbek
Nazaret KirkePeter Päivinen Ellerbek15/02 -26 10:30Præst: Peter Ellerbek
Nazaret KirkeHenrik Bartholdy22/02 -26 10:30Præst: Henrik Bartholdy
Nazaret KirkePeter Päivinen Ellerbek01/03 -26 10:30Præst: Peter Ellerbek
Nazaret KirkeHenrik Bartholdy08/03 -26 10:30Præst: Henrik Bartholdy
Nazaret KirkeHenrik Bartholdy15/03 -26 09:30Præst: Henrik Bartholdy
Nazaret KirkeHenrik Bartholdy15/03 -26 10:30Præst: Henrik Bartholdy
Nazaret KirkePeter Päivinen Ellerbek22/03 -26 10:30Præst: Peter Ellerbek
Nexø KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen01/02 -26 09:00Kirkekaffe m/morgenbrød
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen08/02 -26 10:30Børnekirke, lovsang under nadveren
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen15/02 -26 10:30Tøndeslagning og fastelavnsboller i Kirkeskolen
Nexø KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen22/02 -26 09:00
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen25/02 -26 17:30Fællesspisning i Kirkeskolen
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen01/03 -26 10:30Børnekirke, lovsang under nadveren
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen08/03 -26 10:30
Nexø KirkePeder Skovbo Jørgensen15/03 -26 10:30Børnekirke, lovsang under nadveren
Nexø KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen22/03 -26 09:00Kirkekaffe m/morgenbrød
Ny KirkeBo Wendt Berentsen01/02 -26 10:30
Ny KirkeBo Wendt Berentsen08/02 -26 10:30
Ny KirkeBo Wendt Berentsen15/02 -26 10:30
Ny KirkeBo Wendt Berentsen22/02 -26 10:30
Ny KirkeElon Lauterlein01/03 -26 09:00
Ny KirkeBo Wendt Berentsen08/03 -26 10:30
Ny KirkeElon Lauterlein15/03 -26 19:00
Ny KirkeBo Wendt Berentsen22/03 -26 10:30
Nylars KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen08/02 -26 10:30
Nylars KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen08/02 -26 10:30
Nylars KirkeLouise Christina Howard22/02 -26 10:00
Nylars KirkeLouise Christina Howard22/02 -26 10:30
Nylars KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen08/03 -26 10:30
Nylars KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen08/03 -26 10:30
Nylars KirkeJesper Stange22/03 -26 10:30
Nylars KirkeJesper Stange22/03 -26 10:30
Plejecenter FælledgårdenRasmus Nøjgaard30/01 -26 14:00
Plejecenter FælledgårdenMia Rahr Jacobsen13/02 -26 14:00
Plejecenter FælledgårdenLars Ottosen27/02 -26 14:00
Plejecenter FælledgårdenRasmus Nøjgaard13/03 -26 14:00
Plejecenteret SølundJeppe Nissen08/02 -26 14:00
Plejecenteret SølundJeppe Nissen22/02 -26 14:00
Plejecenteret SølundJeppe Nissen08/03 -26 14:00
Plejecenteret SølundJeppe Nissen22/03 -26 14:00
Rigshospitalets KirkeSøren Kjær Bruun01/02 -26 10:00
Rigshospitalets KirkePernille Vinge Karlsson08/02 -26 10:00
Rigshospitalets KirkeLotte Blicher Mørk15/02 -26 10:00
Rigshospitalets KirkeLotte Blicher Mørk22/02 -26 10:00
Rigshospitalets KirkePernille Vinge Karlsson01/03 -26 10:00
Rigshospitalets KirkeSøren Kjær Bruun08/03 -26 10:00
Rigshospitalets KirkeLotte Blicher Mørk15/03 -26 10:00
Rigshospitalets KirkeSøren Kjær Bruun22/03 -26 10:00
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen01/02 -26 10:30
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen08/02 -26 09:00
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen15/02 -26 09:00
Ruts KirkeSe Hasle Kirke22/02 -26 09:00Fællesgudstjeneste
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen01/03 -26 10:30
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen08/03 -26 09:00Kirkekaffe
Ruts KirkeSe Hasle Kirke15/03 -26 10:30Fællesgudstjeneste
Ruts KirkeJens Jørgen Rasmussen22/03 -26 10:30
Rø KirkeNikolaj Hartung Kjærby01/02 -26 09:00Matt 25,14-30.
Rø KirkeNikolaj Hartung Kjærby08/02 -26 14:00Mark 4,26-32. Efterfølgende kaffe og sang i Rø Medborgerhus.
Rø KirkeNikolaj Hartung Kjærby15/02 -26 10:30Luk 18,31-43. Kirkekaffe.
Rø KirkeNikolaj Hartung Kjærby01/03 -26 09:00Mark 9,14-29.
Rø KirkeJens Jørgen Rasmussen08/03 -26 14:00Joh 8,42-51. Efterfølgende kaffe og sang i Rø Medborgerhus.
Rø KirkeNikolaj Hartung Kjærby15/03 -26 10:30Joh 6,24-37. Kirkekaffe.
Sankt Bodils KirkeJesper Stange01/02 -26 10:30
Sankt Bodils KirkeBirgit Friis15/02 -26 09:00
Sankt Clemens KirkeNikolaj Hartung Kjærby01/02 -26 10:30Matt 25,14-30. Kirkekaffe.
Sankt Clemens KirkeNikolaj Hartung Kjærby08/02 -26 10:30Mark 4,26-32. Kirkekaffe.
Sankt Clemens KirkeKnud Henning Hansen22/02 -26 10:30Luk 22,24-32. Kirkekaffe.
Sankt Clemens KirkeNikolaj Hartung Kjærby01/03 -26 10:30Mark 9,14-29. Kirkekaffe.
Sankt Clemens KirkeNikolaj Hartung Kjærby15/03 -26 09:00Joh 6,24-37. Kirkekaffe og morgenbrød.
Sankt Clemens KirkeNikolaj Hartung Kjærby22/03 -26 10:30Luk 1,46-55. Kirkekaffe.
Sankt Ibs KirkeEspen Norderhaug Brandt08/02 -26 17:00
Sankt Ibs KirkeBirgit Friis15/02 -26 10:30
Sankt Ibs KirkeLise Dürr Nielsen22/02 -26 09:00
Sankt Jakobs KirkeRasmus Nøjgaard01/02 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeLars Ottosen08/02 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeMia Rahr Jacobsen14/02 -26 15:00
Sankt Jakobs KirkeMia Rahr Jacobsen15/02 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeRasmus Nøjgaard22/02 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeLars Ottosen01/03 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeMia Rahr Jacobsen08/03 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeMia Rahr Jacobsen08/03 -26 14:00
Sankt Jakobs KirkeRasmus Nøjgaard15/03 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeLars Ottosen22/03 -26 10:30
Sankt Jakobs KirkeMia Rahr Jacobsen22/03 -26 14:00
Sankt Johannes KirkeMarie Jacobsen Damm01/02 -26 11:00Kirkefrokost efter højmessen.
Sankt Johannes KirkeNicolai Halvorsen08/02 -26 11:00
Sankt Johannes KirkePer Vibskov Nielsen15/02 -26 11:00
Sankt Johannes KirkeMarie Jacobsen Damm22/02 -26 11:00
Sankt Johannes KirkeMarie Jacobsen Damm01/03 -26 11:00Kirkefrokost efter højmessen. 
Sankt Johannes KirkeMarie Jacobsen Damm08/03 -26 11:00
Sankt Johannes KirkePer Vibskov Nielsen15/03 -26 11:00
Sankt Johannes KirkeMarie Jacobsen Damm22/03 -26 11:00
Sankt Knuds KirkeFlemming Mose Lauridsen01/02 -26 10:30
Sankt Knuds KirkeFlemming Mose Lauridsen01/02 -26 13:00Nyere og friere gudstjenesteform - både med prædiken og nadver. Børneaktivitet. Bagefter mulighed for frit samvær                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
Sankt Knuds KirkeFlemming Mose Lauridsen08/02 -26 10:30Efterfølgende tøndeslagning og frokost i Sognegården
Sankt Knuds KirkeKnud Henning Hansen15/02 -26 10:30Børnekirke
Sankt Knuds KirkeFlemming Mose Lauridsen22/02 -26 10:30Skriftemål kl. 10.00. Børnenes 5 min.
Sankt Knuds KirkeFlemming Mose Lauridsen01/03 -26 10:30Børnekirke
Sankt Lukas KirkeBettina C Tranberg30/01 -26 19:00kl. 19 Jazzgudstjeneste - Sanne Graulund klaver, Jan Harbeck saxofonist og sangere. Præst Bettina C Tranberg Pause - vin & sandwich i våbenhuset kl. 20.30 Koncert - Lone Wernblads sange på ?Mig uden Dig? kredser om ventesorg, tab, savn og afmagt ? men også om kærligheden, taknemmeligheden og de små øjeblikke af liv, der fortsat findes midt i sorgen. Lone Wernblad har komponeret - med afsæt i sine egene oplevelser omkring sin fars sygdom og død - ti stærke, poetiske sange, fyldt af eftertænksomhed, kærlighed og blik på livet, når det ikke mere ér. Bergur Fonsdal Johannesen( Fo) med på Kontrabas, guitar og vokal. Lone Wernblad vokal og guitar
Sankt Lukas KirkeBettina Christiansen Tranberg01/02 -26 10:30Denne søndag skal vi synge nogle skønne salmer og sange: salme 721, Frydeligt med jubelkor og salme 55, Til himlene rækker din miskundhed, Gud.  Højskolesang 134, Masser af succes. Salme 728, Du gav mig, o Herre, en lod af din jord. Højskolesang 276, Guds nåde er en vintergæk og Højskolesang nr. 552, Blowin' in the Wind. Vi byder på Kaffe efter Højmessen.  Der er ingen dåb denne søndag. 
Sankt Lukas KirkeBettina Christiansen Tranberg05/02 -26 17:00Sankt Lukas Kirkes pianist, Sanne Graulund, og sangsolisten Mads Lomholt fortolker sange af Sort Sol.  Præst Bettina C Tranberg prædiker  Nadver
Sankt Lukas KirkeBettina Christiansen Tranberg15/02 -26 14:00Det var kattens! Magisk og forunderlig fastelavnsgudstjeneste, hvor intet er, som man tror det er, men hvor alting alligevel ender med at være helt rigtigt. Om udklædning og konfetti. Om kuldskære katte og klodsede kongekroner. Det kongelige katteteater medvirker.  Og der er tøndeslagning efter gudstjenesten.  Og fastelavnsboller og saftevand til alle.  Spirekoret Hjertelyd optræder 
Sankt Lukas KirkeBettina Christiansen Tranberg22/02 -26 10:30Eva Skipper - bas  Henrik Askou - trommer Sanne Graulund - flygel
Sankt Lukas KirkeBettina C Tranberg27/02 -26 19:00kl. 19 Jazzgudstjeneste - Sanne Graulund klaver, saxofon og sangere. Præst Bettina C Tranberg Pause - vin & sandwich i våbenhuset kl. 20.30 Foredrag med sognepræst Mikkel Wold fra Marmorkirken  ? fordi alt ikke er ligegyldigt?  Ny debatbog af forfatteren til Pengene eller livet ''Vi kan ikke negligere længslen mod mening og dybde i tilværelsen. Mennesket lever ikke af brød alene, siger vi, men alligevel har vi ladet os nøje med brød og skuespil? Denne lille bog undersøger noget, vi trænger til at genopdage og genoverveje: frihed, forundring, skønhed, meningsfylde, lykke, ånd og religion. Fænomener, der er blevet trængt i baggrunden og mere eller mindre negligeret, men som ikke er længere væk, end at de kan gøres til genstand for fornyet opmærksomhed og fordybelse. De har afgørende betydning for, om det vil lykkes os at skabe et sammenhængende, harmonisk og meningsfuldt samfund. Mikkel Wold (f. 1958) cand.theol. fra Københavns Universitet med eksamen i psykoterapi fra Hamburger Institut für Integrative Logotherapie und Existenzanalyse; sognepræst ved Marmorkirken i København; bidragyder og forfatter til flere bøger om teologi, psykologi og samfund; medlem af Det Etiske Råd; underviser, foredragsholder. 
Sankt Markus KirkeJesper Mønsted01/02 -26 10:30
Sankt Markus KirkeNikolaj Egede Zeuthen08/02 -26 10:30
Sankt Markus KirkeNikolaj Egede Zeuthen15/02 -26 10:30
Sankt Markus KirkeSigne Danielsen15/02 -26 15:00Vi fejrer fastelavn med prinsesser, superhelte og sørøvere i alle aldre.  Efter gudstjenesten slår vi katten af tønden og spiser fastelavnsboller.  Alt foregår indendørs.  Alle er velkomne! 
Sankt Markus KirkeJesper Mønsted22/02 -26 10:30
Sankt Markus KirkeJesper Mønsted01/03 -26 10:30
Sankt Markus KirkeSigne Danielsen08/03 -26 10:30
Sankt Markus KirkeNikolaj Egede Zeuthen15/03 -26 10:30Ved højmessen medvirker Sankt Markus Kirkes Folkekor under ledelse af Sara Amalie Heise. 
Sankt Markus KirkeJesper Mønsted22/03 -26 10:30
Sankt Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen27/01 -26 12:00I dag holder vi samlet babysalmesang kl. 12. Sct. Matthæus Kirkes præst Barbara Potapenko Jensen deltager.  Babysalmesang er en musikalsk oplevelse i kirken for nybagte familier med børn i alderen 0-12 måneder, hvor alle kan være med.  Med salmesang og enkle rekvisitter skaber vi sammen en musikalsk stund, hvor sanserne bringes i spil. Kirkens smukke rum danner ramme om en tryg og rolig oplevelse, hvor glæde og nærvær er i centrum. Babysalmesang i Sct. Matthæus Kirke ledes af Pernille Tjørnemark. Ca. en gang om måneden deltager præst Barbara Potapenko Jensen med refleksioner, og der er også tid til at få en snak med hende. Om babysalmesang  Du behøver ikke være god til at synge for at være med til babysalmesang. Dit barn synes nemlig, at netop din stemme er den dejligste i verden. Med sang og rekvisitter skaber vi sammen et musikalsk nærvær, hvor de smås sanser stimuleres. Du kan deltage med dit barn, når det er 0-12 måneder Der er altid rum til at pusle og give børnene mad Det er gratis at deltage, og du behøver ikke tilmelde jer Læs mere om babysalmesang og tumlingemusik.
Sankt Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen24/02 -26 12:00I dag holder vi samlet babysalmesang kl. 12. Sct. Matthæus Kirkes præst Barbara Potapenko Jensen deltager.  Babysalmesang er en musikalsk oplevelse i kirken for nybagte familier med børn i alderen 0-12 måneder, hvor alle kan være med.  Med salmesang og enkle rekvisitter skaber vi sammen en musikalsk stund, hvor sanserne bringes i spil. Kirkens smukke rum danner ramme om en tryg og rolig oplevelse, hvor glæde og nærvær er i centrum. Babysalmesang i Sct. Matthæus Kirke ledes af Pernille Tjørnemark. Ca. en gang om måneden deltager præst Barbara Potapenko Jensen med refleksioner, og der er også tid til at få en snak med hende. Om babysalmesang  Du behøver ikke være god til at synge for at være med til babysalmesang. Dit barn synes nemlig, at netop din stemme er den dejligste i verden. Med sang og rekvisitter skaber vi sammen et musikalsk nærvær, hvor de smås sanser stimuleres. Du kan deltage med dit barn, når det er 0-12 måneder Der er altid rum til at pusle og give børnene mad Det er gratis at deltage, og du behøver ikke tilmelde jer Læs mere om babysalmesang og tumlingemusik.
Sankt Nicolai KirkeNana Schiøtt Hansen01/02 -26 09:00Kirkekaffe
Sankt Nicolai KirkeHenriette Ry Nielsen01/02 -26 10:30Kirkekaffe
Sankt Nicolai KirkeNana Schiøtt Hansen02/02 -26 18:00Kyndelmisse og Diakoniens Aften Vi fejrer, at lyset skinner i mørket, med andagt og foredrag: 18.00: Kyndelmisseandagt ved Nana Schiøtt Hansen Efter andagten vil der blive serveret pandekager, kaffe og te. Kl.19.00: Foredrag ved Kamilla Maria Jakobsen over emnet: Hvordan møder man et menneske, der lever på kanten af samfundet? Kamilla er ulønnet gadediakon i Odense og har sit daglige virke på gaden, hvor hun med varme, mod og omsorg går tæt på mennesker, som de fleste andre går forbi. I foredraget deler Kamilla ærligt og indsigtsfuldt om møderne på gaden:  Om relationernes og venskabernes betydning ? og om hvordan kærlighed, tillid og tro kan være helende kræfter midt i det mest kaotiske. Hun fletter erfaringer og refleksioner sammen på en måde, der giver tilhørerne både stof til eftertanke og inspiration til at møde sin næste. Kamilla er uddannet diakon og professionsbachelor i kristendom, kultur og kommunikation. Hun oplevede allerede som 19-årig et ?kald? til at møde udsatte mennesker og har en særlig evne til at skabe tryghed og møde mennesker dér, hvor de er. Et foredrag med Kamilla Maria Jakobsen er en levende fortælling om håb, sårbarhed og menneskelighed ? og en påmindelse om, at vi alle længes efter at blive set, rummet og elsket, præcis som vi er.
Sankt Nicolai KirkeHenriette Ry Nielsen08/02 -26 09:00
Sankt Nicolai KirkePeter Hauge Madsen08/02 -26 10:30
Sankt Nicolai KirkePeter Hauge Madsen22/02 -26 10:30
Sankt Nicolai KirkeJacob Holm22/02 -26 17:00
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen01/02 -26 10:30
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen08/02 -26 09:00
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen15/02 -26 10:30
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen22/02 -26 09:00
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen01/03 -26 10:30
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen08/03 -26 09:00
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen15/03 -26 10:30
Sankt Ols KirkeÁki Kristoffer Nielsen22/03 -26 09:00
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør01/02 -26 10:30
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør05/02 -26 18:00
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør08/02 -26 10:30
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør15/02 -26 14:00Traditionen tro er der fastelavn i Sankt Pauls Kirke. Kom og vær med til tøndeslagning med fastelavnsboller og jazz søndag d. 15.2 kl. 14:00. Arrangementet er gratis. Vi glæder os til at se dig!
Sankt Pauls KirkeKun online. Kathrine Lilleør22/02 -26 10:30Online gudstjeneste fra Sankt Pauls Kirke. Kan ses på kirkens hjemmeside fra kl. 10:30 og derefter.
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør01/03 -26 10:30
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør08/03 -26 10:30
Sankt Pauls KirkeKathrine Bang Lilleør15/03 -26 10:30
Sankt Pauls KirkeKun online. Kathrine Lilleør22/03 -26 10:30Online gudstjeneste fra Sankt Pauls Kirke. Kan ses på kirkens hjemmeside fra kl. 10:30 og derefter.
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann01/02 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann08/02 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeAgathe Hahn11/02 -26 17:30Taizé-Adacht mit Agate Hahn und Kaare Nielsen.  Jeden zweiten Mittwoch im Monat
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann15/02 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann22/02 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann01/03 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann08/03 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeAgathe Hahn11/03 -26 17:30Taizé-Adacht mit Agate Hahn und Kaare Nielsen.  Jeden zweiten Mittwoch im Monat
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann15/03 -26 11:00
Sankt Petri Tyske KirkeChristiane Irmingard Stahlmann22/03 -26 11:00
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen01/02 -26 10:30
Sankt Povls KirkePeder Skovbo Jørgensen08/02 -26 09:00
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen15/02 -26 10:30Kirkekaffe med fastelavnsboller
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen22/02 -26 10:30Børnekirke under prædikenen
Sankt Povls KirkePeder Skovbo Jørgensen01/03 -26 09:00
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen08/03 -26 10:30
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen15/03 -26 10:30
Sankt Povls KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen22/03 -26 10:30Børnekirke under prædikenen
Sankt Stefans KirkePernille Østrem01/02 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej.  Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkeThomas Høg Nørager08/02 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej. Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkePernille Østrem15/02 -26 14:00Velkommen til fastelavnsgudstjeneste i Stefanskirken.  Efter gudstjenesten er der tøndesalgning på kirkepladsen, og vi byder på fastelavnsboller og kakao. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkePernille Østrem22/02 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej.  Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkePernille Østrem24/02 -26 10:00To-tre gange hvert halve år inviterer Stefanskirken til tumlegudstjeneste for børn mellem 1 og 4 år og deres voksne. Gudstjenesterne er del af vores Tumleholdsforløb, men alle er velkomne til at komme og være med.  Vi synger, danser og leger i det smukke kirkerum sammen med Nanna, som underviser tumleholdene og en af kirkens præster.
Sankt Stefans KirkeThomas Høg Nørager01/03 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej. Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkePernille Østrem04/03 -26 10:00Stefanskirken elsker børn! Derfor har vi altid både babysalmesang, tumlehold og børnekor, så alle sognets børn kan få musikken tidligt ind i deres liv. Stefanskirkens populære babysalmesangshold afsluttes med en babygudstjeneste, hvor alle babyer fra 0-12 mdr. er velkomne til sang og dans. Vores babysalmesangsunderviser, Nanna Ipsen, tager sine instrumenter under den ene arm, og præsten under den anden, og fylder kirken med musik og glade børn. Salmer og sanglege, dans og fadervor. Babygudstjenesterne afslutter babysalmesangsforløbet, men alle er velkomne.
Sankt Stefans KirkePernille Østrem08/03 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej.  Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkeThomas Høg Nørager15/03 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej. Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Stefans KirkeThomas Høg Nørager22/03 -26 11:00Velkommen til gudstjeneste i Stefanskirken. Kom indenfor uanset om du er døbt eller ej, uanset om du er medlem af folkekirken eller ej. Vi fejrer nadver sammen efter prædiken og fredshilsen. Hvis du ønsker glutenfri nadver, beder vi dig henvende dig til personalet FØR gudstjenesten går i gang. Ønsker du alkoholfri nadver, skal du blot pege på den LILLE kalk, når præsten kommer rundt med vin og druesaft. Nadveren er traditionelt for alle døbte. Små børn kan også modtage nadver i følge med en voksen. Hvis du ønsker at blive døbt, melde dig ind eller løse sognebånd, kan du tage kontakt til præsten efter gudstjenesten eller skrive til os. Hvis du gerne vil være frivillig i Stefanskirken kan du kontakte kirkekoordinator Stine Borbye Edelvang på koordinator@stefanskirken.dk.
Sankt Thomas KirkeClaus Erik Oldenburg01/02 -26 17:00
Sankt Thomas KirkeHelle Bundgaard Poulsen08/02 -26 11:00
Sankt Thomas KirkeVibeke Rørbæk Døssing15/02 -26 14:00
Sankt Thomas KirkeVibeke Rørbæk Døssing22/02 -26 11:00
Sankt Thomas KirkeClaus Erik Oldenburg01/03 -26 17:00
Sankt Thomas KirkeVibeke Rørbæk Døssing08/03 -26 11:00
Sankt Thomas KirkeClaus Erik Oldenburg15/03 -26 11:00
Sankt Thomas KirkeVibeke Rørbæk Døssing22/03 -26 11:00
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg28/01 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen01/02 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Barbara Potapenko Jensen.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg04/02 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm08/02 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Birgitte Kragh Engholm.
Sct. Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen15/02 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Barbara Potapenko Jensen.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg18/02 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen22/02 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Barbara Potapenko Jensen.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg25/02 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm01/03 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Birgitte Kragh Engholm.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg04/03 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen08/03 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Barbara Potapenko Jensen.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg11/03 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm15/03 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Birgitte Kragh Engholm.
Sct. Matthæus KirkeBirgitte Kragh Engholm og Christin Illeborg18/03 -26 17:00Ved denne særlige gudstjeneste retter vi sindet og opmærksomheden mod livsafgørende begreber som tillid, skyld og kærlighed.  Vi bevæger os nænsomt med kristendommen og mindfulness-traditionen igennem meditation, refleksion, stilhed, bøn og musik. Mindfulness betyder at være til stede på en særlig måde med vilje og med opmærksomhed fra øjeblik til øjeblik. Sindsro i Sct. Matthæus Sct. Matthæus Kirke på Vesterbro tilbyder pusterum for krop og sjæl, hvor mindfulnesslærer Christin Illeborg og  præst Birgitte Kragh Engholm hver onsdag i det mørke halvår inviterer til ugentlige MindfulnessGudstjeneste og månedlige stilleretræter. 
Sct. Matthæus KirkeBarbara Potapenko Jensen22/03 -26 10:00Hvis vi skal blive til som menneske ? finde ud af hvem vi selv er ? har vi brug for at være stille. Vi har brug for at være åbne, modtagelige og lytte. Sct. Matthæus Kirke er stilhedens katedral, et sted hvor vindene lægger sig, støj bliver til stilhed, kroppen og sjælen falder til ro. Her kan vi vende blikket indad og opad, mærke at vi er forbundet, forpligtet og forankret. Få fast grund under fødderne.  I kirken bevæger Gud verden. Og dig. Der er gudstjeneste hver søndag kl. 10. Der er kaffe og croissanter, som du kan nyde under gudstjenesten. Gudstjenesten i dag er ved Barbara Potapenko Jensen.
Simeons KirkePer Vibskov Nielsen29/01 -26 17:30Sidste torsdag i måneden har vi en kort, stemningsfuld aftengudstjeneste efterfulgt af hyggelig fællesspisning. Det koster 20 kr at spise med og alle er velkomne.
Simeons KirkeLouise Britze01/02 -26 10:00
Simeons KirkeLouise Britze03/02 -26 09:30En vintermorgen med ord og musik om at stole på at lyset vinder over mørket. Kort guidet meditation, smuk klavermusik, tekstlæsning bøn og stilhed. Meditative morgener i Simeons Kirke - første tirsdag i måneden kl. 9.30-10.00. Medvirken af sognepræst Louise Britze og organist Jens Rønn. Deltagelse er gratis og uden tilmelding.
Simeons KirkeJeppe Nissen08/02 -26 10:00
Simeons KirkeLouise Britze15/02 -26 10:00
Simeons KirkePer Vibskov Nielsen22/02 -26 10:00
Simeons KirkeLouise Britze01/03 -26 10:00
Simeons KirkeLouise Britze03/03 -26 09:30Maria bebudelse. Meditation. Musik. Få ord. Kaffe og brød.
Simeons KirkePer Vibskov Nielsen08/03 -26 10:00
Simeons KirkeBirger Bavnhøj15/03 -26 10:00
Simeons KirkePer Vibskov Nielsen22/03 -26 10:00
Simon Peters KirkeJens Frederik Olsen01/02 -26 10:00
Simon Peters KirkeSusanne Freddin Skovhus05/02 -26 17:00Familiegudstjeneste med kirkens børnekor.
Simon Peters KirkeSusanne Freddin Skovhus06/02 -26 17:00Velkommen til musik og andagt i Simon Peters Kirke. Her får du mulighed for at finde ro fra hverdagens stress gennem afslappende musik kombineret med en kort andagt, som omfatter bøn, læsning, fadervor og velsignelse. Andagten varer knap en halv time. Ordet andagt kommer fra det tyske ''Andacht,'' som stammer fra ''andenken'' - at tænke på. Det er præcis, hvad vi gør gennem musik og bøn: Vi tænker ærbødigt på dem, vi elsker, og på Gud.  Vel mødt!
Simon Peters KirkeSusanne Freddin Skovhus08/02 -26 10:00
Simon Peters KirkeJens Frederik Olsen15/02 -26 10:00
Simon Peters KirkeJens Frederik Olsen15/02 -26 14:00Familiegudstjeneste med kirkens børnekor Alle er velkommen og kom gerne udklædt! Vi kårer katte dronninger og katte konger.
Simon Peters KirkeChristian Sylvester Christensen22/02 -26 10:00
Simon Peters KirkeNN01/03 -26 10:00
Simon Peters KirkeNN08/03 -26 10:00
Simon Peters KirkeNN15/03 -26 10:00
Simon Peters KirkeNN22/03 -26 10:00
Sions KirkeMette Kathrine Grosbøll01/02 -26 17:00Til Kyndelmissegudstjeneste fejrer vi LYSET - og det kan jo være tiltrængt i en stadig mørk og kold vintertid. Efter gudstjenesten er der fællesspisning, hvor man kan nyde et varmt og nærende måltid mad i kirkens ovensal.  Alle er velkomne, der er ingen tilmelding, og det er gratis at spise med.  Der er naturligvis vand på bordene, og hvis man ønsker noget andet at drikke, så kan det tilkøbes. 
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen04/02 -26 17:30 Spaghettigudstjeneste ? første onsdag i hver måned Kom og vær med til en hyggelig gudstjeneste for hele familien! Præsten fortæller en god historie, kirken er pyntet til lejligheden, og indimellem byder vi på dukketeater eller noget andet sjovt eller måske en lille overraskelse.  Vi synger sammen, går til alters og får nadver ? og bagefter spiser vi spaghetti med kødsovs (eller pesto til vegetarer) sammen oppe i ovensalen. Det er helt gratis at være med, og alle er hjerteligt velkomne ? børn, forældre, bedsteforældre og bamser.  Kom og vær med, når kirken fyldes med historier, sang, og duften af aftensmad!
Sions KirkeLouise Sihm Knudsen08/02 -26 12:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeMette Kathrine Grosbøll15/02 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeMette Kathrine Grosbøll15/02 -26 12:00Vi skal fejre fastelavn med en kort sjov børnegudstjeneste i kirken. Efter gudstjenesten er der tøndeslagning og ansigtsmaling, og det foregår også inde i kirken.  Og så skal vi selvfølgelig spise fastelavnsboller.  Udklædte eller ej - alle er velkomne!
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen22/02 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeMette Kathrine Grosbøll26/02 -26 17:00I hverdagens travlhed har vi brug for åndehuller, øjeblikke hvor tiden standser for en stund, og sindet får lov at finde ro. Derfor åbner Sions Kirke med jævne mellemrum dørene til en stille, meditativ gudstjeneste efter fyraften. Der vil være bøn og bibelrefleksion, musik, fællessang, guidede små meditationer og tonebad. Her er ingen krav, ingen præstation, men mulighed for at puste ud, få skuldrene ned og gå weekenden i møde med fornyet ro og overskud. Kom og sæt dig. Træk vejret. Og vær med, når præst Mette Kathrine Grosbøll, Malene Bichel (sanger og lektor på Rytmisk Musikkonservatorium) og organist Bo Riemer inviterer dig til at gå weekenden i møde med ro og overskud. 
Sions KirkeMette Kathrine Grosbøll01/03 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen04/03 -26 17:30 Spaghettigudstjeneste ? første onsdag i hver måned Kom og vær med til en hyggelig gudstjeneste for hele familien! Præsten fortæller en god historie, kirken er pyntet til lejligheden, og indimellem byder vi på dukketeater eller noget andet sjovt eller måske en lille overraskelse.  Vi synger sammen, går til alters og får nadver ? og bagefter spiser vi spaghetti med kødsovs (eller pesto til vegetarer) sammen oppe i ovensalen. Det er helt gratis at være med, og alle er hjerteligt velkomne ? børn, forældre, bedsteforældre og bamser.  Kom og vær med, når kirken fyldes med historier, sang, og duften af aftensmad!
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen08/03 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen11/03 -26 19:30 Kom og oplev en gudstjeneste, der rocker derudaf, når Bibelens ord smelter sammen med klassiske rockmelodier. Ved hver rockgudstjeneste er der et særligt tema/band, som vi henter sange fra ? og denne gang er det vores eget nationalskjald Kim Larsen. Gudstjenesten er bygget op om sangene:  Stille i verden Langebro Store og små  Pianomand Papirklip  Red min seng  Det er præst Anne Kathrine Giversen, der sammen med vores hus-rockorkester Churchboys skruer op for volumen. Kom forbi og mærk bassen gennem kirkebænkene, syng med på klassiske rocknumre med guitar-riff og himmelsk groove, så englene headbanger med! Alle, både store og små, er hjerteligt velkomne!
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen15/03 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
Sions KirkeAnne Kathrine Bælum Giversen22/03 -26 10:00Hver søndag kl. 10 er der gudstjeneste i Sions Kirke, hvor du møder én af vores præster, Mette Kathrine eller Anne Kathrine. Ved orglet sidder kirkens organist Bo, og i døren bliver du budt velkommen af én af vores kirketjenere, Louise eller Benjamin. Der er mange, der bidrager til at få en gudstjeneste til at leve ? men vigtigst af alt er dig. Uden mennesker på kirkebænkene bliver kirken stille. Gudstjenesten kan være en stund til ro og fordybelse. Her er plads til at lytte til bibelteksterne, salmerne og prædikenen, og måske tage noget med sig hjem til eftertanke. Efter gudstjenesten er der kirkekaffe i kirkerummet, hvor alle er velkomne til at blive, drikke en kop kaffe og få en uformel snak.
SkelgårdskirkenRasmus Peytz Stephansen27/01 -26 17:00Har du hænderne fulde med børn, madlavning og underholdning det sekund, du kommer hjem fra arbejde?  Vil du gerne give dine børn en god oplevelse uden at stikke en iPad i hånden på dem?  Så kom med til Spaghettigudstjeneste i Skelgårdskirken. Her byder vi på en hyggelig gudstjeneste i børnehøjde. Efterfølgende samles vi om middagsbordet hvor vi serverer en børnevenlig ret. Til sidst sendes I godt videre med en hyggelig farvelaktivitet. Der er spaghettigudstjeneste den sidste tirsdag hver måned,                  (undtagen i sommerferien og i julen).  Gudstjenesten starter kl. 17, og vi er færdige omkring 18.30. Det er koster 20 kr. for voksne og er gratis for børn. I betaler når I kommer. Tilmelding på vores link på hjemmesiden eller via kirkekontoret.
SkelgårdskirkenPoul Bo Burkal Sørensen, Kamilla Bugge og Rasmus Peytz01/02 -26 10:00Ved højmessen i dag den 1. februar vil Skelgård Sogns nye kirkebogsførende præst Emma Pilegaard Cederquist blive indsat, efterfølgende vil menighedsrådet været vært ved en reception.
SkelgårdskirkenPoul Bo Burkal Sørensen03/02 -26 19:00
SkelgårdskirkenKamilla Holm Bugge04/02 -26 10:00Morgensang Vi mødes hver onsdag kl. 10, hvor vi først har en andagt i kirken med musik, to salmer, bøn og en tekst fra Bibelen. Bagefter drikker vi kaffe og synger i sideskibet. Vi skiftes til at medbringe brød til kaffen og er med til at vælge hvad vi skal synge fra højskolesangbogen. Kontakt Lene Lyngbæk tlf. 2746-4540
SkelgårdskirkenKamilla Holm Bugge15/02 -26 10:00
SkelgårdskirkenPoul Bo Burkal Sørensen, Kamilla Bugge og Rasmus Peytz21/02 -26 10:30 Fastelavn i kirken ? for hele familien Kom til en glad og levende fastelavns­gudstjeneste, hvor børnene er i centrum ? og de voksne også må smile med.  Vi synger, leger og fortæller, så både små og store kan være med. Efter gudstjenesten slår vi katten af tønden og der er fastelavnsboller og kakaomælk til alle. Tag familien under armen, find udklædningen frem og vær med til en festlig dag i kirken.
SkelgårdskirkenRasmus Peytz Stephansen22/02 -26 10:00
SkelgårdskirkenRasmus Peytz Stephansen24/02 -26 17:00Har du hænderne fulde med børn, madlavning og underholdning det sekund, du kommer hjem fra arbejde?  Vil du gerne give dine børn en god oplevelse uden at stikke en iPad i hånden på dem?  Så kom med til Spaghettigudstjeneste i Skelgårdskirken. Her byder vi på en hyggelig gudstjeneste i børnehøjde. Efterfølgende samles vi om middagsbordet hvor vi serverer en børnevenlig ret. Til sidst sendes I godt videre med en hyggelig farvelaktivitet. Der er spaghettigudstjeneste den sidste tirsdag hver måned,                  (undtagen i sommerferien og i julen).  Gudstjenesten starter kl. 17, og vi er færdige omkring 18.30. Det er koster 20 kr. for voksne og er gratis for børn. I betaler når I kommer. Tilmelding på vores link på hjemmesiden eller via kirkekontoret.
SkelgårdskirkenKamilla Holm Bugge04/03 -26 10:00Morgensang Vi mødes hver onsdag kl. 10, hvor vi først har en andagt i kirken med musik, to salmer, bøn og en tekst fra Bibelen. Bagefter drikker vi kaffe og synger i sideskibet. Vi skiftes til at medbringe brød til kaffen og er med til at vælge hvad vi skal synge fra højskolesangbogen. Kontakt Lene Lyngbæk tlf. 2746-4540
SkelgårdskirkenKamilla Holm Bugge04/03 -26 17:00Åndedræt og Nåde - En Yin-Yoga Gudstjeneste guidet af Sognepræst Kamilla Bugge Kom, træk vejret, mærk kroppen, lad stilheden fylde dig. Kom og oplev en særlig yin-yoga-session i kirkerummet ? et rum fyldt med ro, lys og nærvær. Her mødes bevægelse og stilhed, poesi og åndedræt, og giver plads til, at du kan trække vejret helt ned i kroppen og stilhedens dybe fred. Vi arbejder med blide yin-stillinger, hvor kroppen får lov til at give slip, åndedrættet bliver guide ind i ro og nærvær. Undervejs vil smukke inspirerende ord, skrevet af de vise mystikere og andre inspirerende tekster blive læst højt, så ord og bevægelse kan smelte sammen til en oplevelse af viden, kærlighed og hengivelse. Gudstjenesten er for alle ? uanset om du har erfaring med yoga eller ej. En stund i vores smukke kirkerum, hvor du kan komme tættere på dig selv, mærke kroppens visdom. Kom træk vejret. Mærk kroppen. Lyt til ordene. Og lad dem føre dig nærmere ? nærmere ro, nærmere stilhed, nærmere dig selv, nærmere noget. Medbring gerne måtte, varm tæppe og varmt tøj - Arrangementet er gratis og uden tilmelding Kærligst Kamilla (kabu@km.dk) 
SkelgårdskirkenKamilla Bugge08/03 -26 10:00
SkelgårdskirkenPoul Bo Burkal Sørensen11/03 -26 10:00Morgensang Vi mødes hver onsdag kl. 10, hvor vi først har en andagt i kirken med musik, to salmer, bøn og en tekst fra Bibelen. Bagefter drikker vi kaffe og synger i sideskibet. Vi skiftes til at medbringe brød til kaffen og er med til at vælge hvad vi skal synge fra højskolesangbogen. Kontakt Lene Lyngbæk tlf. 2746-4540
SkelgårdskirkenPoul Bo Sørensen15/03 -26 10:00
SkelgårdskirkenKamilla Holm Bugge16/03 -26 19:00Kom ind i Skelgårdskirkens smukke kirkerum og få en helt unik sanseoplevelse i lyd!! Mayaya Schubert og Gert Bach vil skabe et klangtæppe af lyde fra syngeskåle, krystalskåle, sansula, vindspil, trommer og kirkens flygel Intentionen er at skabe et lydrum med plads til bøn, fordybelse, indre ro og kropslig afspænding. Kirkens præst Kamilla Bugge vil supplere med det talte ord.
SkelgårdskirkenPoul Bo Sørensen19/03 -26 10:30
Skt. Nicolai kirkePeter Hauge Madsen28/01 -26 19:00
Skt. Nicolai kirkeHenriette Ry Nielsen, Nana Schiøtt Hansen og Peter Hauge Madsen11/02 -26 19:00
Skt. Nicolai kirkeNana Schiøtt Hansen24/02 -26 17:00
Skt. Nicolai kirkeHenriette Ry Nielsen25/02 -26 19:00
Skt. Peders KirkeHardy Lund Olesen01/02 -26 10:30
Skt. Peders KirkeLouise Christina Howard15/02 -26 10:30
Skt. Peders KirkeLeni Hansen01/03 -26 10:30
Skt. Peders KirkeLeni Hansen15/03 -26 10:30
Solbjerg KirkeJulie Helmer Kaas01/02 -26 10:30
Solbjerg KirkeKarin Franijeur Znaider08/02 -26 10:30
Solbjerg KirkeKarin Franijeur Znaider15/02 -26 10:30
Solbjerg KirkeKarin Franijeur Znaider16/02 -26 17:30Kom udklædt i kirken! Vi synger festlige sange og slår katten af tønden og spiser lækre fastelavnsboller. FDF'erne deltager også. Alle er velkomne!
Solbjerg KirkeJulie Helmer Kaas22/02 -26 10:30
Solbjerg KirkeJulie Helmer Kaas08/03 -26 10:30
Solbjerg KirkeJulie Helmer Kaas15/03 -26 10:30
Solvang KirkeCarsten Kofoed Espersen01/02 -26 10:30
Solvang KirkeCarsten Kofoed Espersen08/02 -26 10:30
Solvang KirkeJonatan Hauge Noldegaard15/02 -26 10:30Vi holder igen i år en festlig fastelavnsgudstjeneste i Solvang Kirke. Gudstjenesten er en familiegudstjeneste på børnenes præmisser, hvor alle er velkomne. Efter gudstjeneste slår vi katten af tønden og spiser fastelavnsboller. Børnene (og de voksne) må meget gerne komme udklædt
Solvang KirkeJonatan Hauge Noldegaard22/02 -26 10:30
Solvang KirkeCarsten Kofoed Espersen01/03 -26 10:30
Solvang KirkeJonatan Hauge Noldegaard08/03 -26 10:30
Solvang KirkeNN15/03 -26 10:30
Solvang KirkeJonatan Hauge Noldegaard22/03 -26 10:30
StedPersonDato og tidTekst
Store Magleby KirkeGitte Tine Turin01/02 -26 10:00
Store Magleby KirkeGitte Tine Turin08/02 -26 10:00
Store Magleby KirkeGitte Tine Turin15/02 -26 10:00
Store Magleby KirkeAndreas Sylvest Wille22/02 -26 10:00
Store Magleby KirkeGitte Tine Turin01/03 -26 10:00
Store Magleby KirkeFreja Bondgaard08/03 -26 10:00
Store Magleby KirkeAndreas Sylvest Wille15/03 -26 10:00
Store Magleby KirkeGitte Tine Turin22/03 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg27/01 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeChristine Beck01/02 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg03/02 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeBøn i bevægelse03/02 -26 17:00Bøn i bevægelse er en kristen meditationspraksis, hvor du inviteres til at bede med hele dig: krop, sind og ånd. Vi benytter langsomme bevægelser sammen med få ord som hjælp til at falde til ro og være til stede i Guds nærvær. Alle er velkomne. Ingen tilmelding. Deltagelse er gratis. Tag evt. et par tykke sokker eller bløde sko med og en varm trøje.  Vi begynder præcis, så kom gerne lidt før 17.  Bønnen ledes af Dorte Krabbe og Else Møller. 
Sundby KirkeLine Hage08/02 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg10/02 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeIngrid Gadager Jørgensen15/02 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg17/02 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeBøn i bevægelse17/02 -26 17:00Bøn i bevægelse er en kristen meditationspraksis, hvor du inviteres til at bede med hele dig: krop, sind og ånd. Vi benytter langsomme bevægelser sammen med få ord som hjælp til at falde til ro og være til stede i Guds nærvær. Alle er velkomne. Ingen tilmelding. Deltagelse er gratis. Tag evt. et par tykke sokker eller bløde sko med og en varm trøje.  Vi begynder præcis, så kom gerne lidt før 17.  Bønnen ledes af Dorte Krabbe og Else Møller. 
Sundby KirkeLine Hage22/02 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg24/02 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeIngrid Gadager Jørgensen01/03 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg03/03 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeBøn i bevægelse03/03 -26 17:00Bøn i bevægelse er en kristen meditationspraksis, hvor du inviteres til at bede med hele dig: krop, sind og ånd. Vi benytter langsomme bevægelser sammen med få ord som hjælp til at falde til ro og være til stede i Guds nærvær. Alle er velkomne. Ingen tilmelding. Deltagelse er gratis. Tag evt. et par tykke sokker eller bløde sko med og en varm trøje.  Vi begynder præcis, så kom gerne lidt før 17.  Bønnen ledes af Dorte Krabbe og Else Møller. 
Sundby KirkeEn af kirkens præster08/03 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg10/03 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeEn af kirkens præster15/03 -26 10:00
Sundby KirkeDagens liturg17/03 -26 16:30Hver tirsdag kl. 16.30 beder vi om fred i os selv og i verden
Sundby KirkeBøn i bevægelse17/03 -26 17:00Bøn i bevægelse er en kristen meditationspraksis, hvor du inviteres til at bede med hele dig: krop, sind og ånd. Vi benytter langsomme bevægelser sammen med få ord som hjælp til at falde til ro og være til stede i Guds nærvær. Alle er velkomne. Ingen tilmelding. Deltagelse er gratis. Tag evt. et par tykke sokker eller bløde sko med og en varm trøje.  Vi begynder præcis, så kom gerne lidt før 17.  Bønnen ledes af Dorte Krabbe og Else Møller. 
Sundby KirkeEn af kirkens præster22/03 -26 10:00
SundkirkenSuzette Ejdrup26/01 -26 17:30Børnegudstjeneste i Sundkirken Fortælling, fadervor, sang, spisning og krea-sjov for børn og deres voksne. I dag og de næste gange skal det handle om dyr i Bibelen. For selvom Biblen mest handler om Gud og mennesker ? så er der rigtig mange dyr med i Biblen. I dag skal vi høre fortællingen om en masse fisk, som bliver fanget af Jesus´ nye venner.    Det skal handle om venskab og at hjælpe hinanden.   Gudstjenesten er planlagt for børn omkring 4-11 år, men yngre og ældre søskende er velkommen, og børnene kan blive inddraget på det niveau og det omfang, de ønsker det.  Kom og lad dit barn få kendskab til de fortællinger, som vores samfund, samliv, kunst og kultur også er præget af og kan give os en fælles grund at stå på i livet. Efter gudstjenesten byder De Grønne Pigespejdere på mad i salen og mulighed for at lave sin egen nøgleringsrefleks til at tage med hjem.   Tilmelding er ikke nødvendigt, og alt er gratis. 
SundkirkenSuzette Ejdrup04/02 -26 19:00GUDSTJENESTE I ANDLEDNING AF VALENTINSDAG Onsdag den 4. februar kl. 19.00 i Sundkirken Det er en gudstjeneste for alle ? par, enlige, ?det er kompliceret?, unge, gamle, midt imellem og i alle regnbuens farver. I gudstjenesten vil vi fejre kærligheden mellem mennesker og mellem Gud og mennesker. Kom og vær med til at gå en tur ned af mindernes avenue, når vi sammen synger nogle af de helt store danske kærlighedssange fra 1930érne til 2020érne. Ved klaveret er organist Fredrik Mellqvist. Ord om kærlighed ved præst Suzette Ejdrup Efter gudstjenesten byder vi på bobler og lidt sødt.   Vel mødt til en aften i kærlighedens tegn. Alle er velkommen, og alt er gratis.
SundkirkenMarianne Elneff Bertelsen15/02 -26 10:00
SundkirkenSuzette Ejdrup17/02 -26 12:30En gudstjeneste fyldt med musik og fsang. I dag synger vi nogle af Anne Dorte Michelsens største hits. Der vil kort blive talt over sangtekster, så fællessang og gudstjeneste med ro og nærvær gå hånd i hånd. Efter gudstjenesten byder vi på kaffe, te og boller samt et par fællessange i salen. Kom og vær med / tag en pause om du er ung eller gammel - hjemmearbejdende, hjemmegående, på orlov, studerende, pensioneret eller andet. Det er gratis, og alle er velkommen.  Det er muligt at bestille kirkebil på tlf.: 32 58 31 30 - senest dagen før.
SundkirkenLine Bønding22/02 -26 10:00Jubilæumsgudstjeneste - Sundkirken 70 år En gudstjeneste ved kirkens præster. Prædikant: Line Bønding Kom og vær med til at fejre Sundkirkens 70-års jubilæum! Efter gudstjenesten inviterer menighedsrådet til reception i menighedssalen. Vi glæder os!
SundkirkenSuzette Ejdrup23/02 -26 17:30Børnegudstjeneste i Sundkirken Fortælling, fadervor, sang og spisning for børn og deres voksne. I dag og de næste gange skal det handle om dyr i Bibelen. For selvom Biblen mest handler om Gud og mennesker ? så er der rigtig mange dyr med i Biblen. I dag skal vi høre fortællingen en ko og en dreng, der gik sin vej.   Det skal handle om en god far, der tilgiver sin søn lige gyldigt, hvad han har gjort.   Gudstjenesten er planlagt for børn omkring 4-11 år, men yngre og ældre søskende er velkommen, og børnene kan blive inddraget på det niveau og det omfang, de ønsker det.  Kom og lad dit barn få kendskab til de fortællinger, som vores samfund, samliv, kunst og kultur også er præget af og kan give os en fælles grund at stå på i livet. Efter gudstjenesten byder De Grønne Pigespejdere på hjemmelavet mad i salen. Tilmelding er ikke nødvendigt, og alt er gratis. 
SundkirkenMarianne Elneff Bertelsen01/03 -26 10:00
SundkirkenSuzette Ejdrup08/03 -26 10:00
SundkirkenSuzette Ejdrup17/03 -26 12:30En gudstjeneste fyldt med musik og sang. I dag synger vi nogle af de største Grand Prix hits gennem tiden.  Der vil kort blive talt over sangtekster, så fællessang og gudstjeneste med ro og nærvær gå hånd i hånd. Efter gudstjenesten byder vi på kaffe, te og boller samt et par fællessange i salen. Kom og vær med / tag en pause om du er ung eller gammel - hjemmearbejdende, hjemmegående, på orlov, studerende, pensioneret eller andet. Det er gratis, og alle er velkommen.  Det er muligt at bestille kirkebil på tlf.: 32 58 31 30 - senest dagen før.
SundkirkenLine Bønding22/03 -26 10:00
Svaneke KirkeEspen Norderhaug Brandt08/02 -26 10:30
Svaneke KirkeLise Dürr Nielsen22/02 -26 10:30
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen01/02 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen08/02 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeDorte Pedersen12/02 -26 17:30Vi starter nede i kirken med en familieandagt, hvor vi synger sange og leger et par lege. Bagefter går vi op i sognegården, og spiser burgere og pomfritter. Det er gratis at deltage, men der skal tilmeldes på tagensbo.sogn@km.dk eller tlf. 3581 1977 eller på kirkens Facebook
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen15/02 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen22/02 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen01/03 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen08/03 -26 10:00I dag er der Kirkefrokost, en let frokost som vi spiser sammen efter højmessen. Alle er velkommen til en bid brød og hyggeligt samvær.  
Tagensbo KirkeDorte Pedersen12/03 -26 17:30Vi starter nede i kirken med en familieandagt, hvor vi synger sange og leger et par lege. Bagefter går vi op i sognegården, og spiser burgere og pomfritter. Det er gratis at deltage, men der skal tilmeldes på tagensbo.sogn@km.dk eller tlf. 3581 1977 eller på kirkens Facebook
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen15/03 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
Tagensbo KirkeMads Graves Pedersen22/03 -26 10:00Efter gudstjenesten er der mulighed for kaffe og lidt hyggesnak ved lysgloben
TaksigelseskirkenSigne von Münchow Krarup-Leth Nykrog01/02 -26 10:30
TaksigelseskirkenLars Petersen05/02 -26 17:00
TaksigelseskirkenLars Petersen08/02 -26 10:30Efter gudstjenesten er der let kirkefrokost
TaksigelseskirkenSigne von Münchow Krarup-Leth Nykrog15/02 -26 10:30Fastelavn for hele familien i Taksigelseskirken! Kom i din sjoveste, flotteste eller mest farverige udklædning og tag gerne dine voksne med. Vi begynder med fastelavnsgudstjeneste kl. 10.30, hvor vi blandt meget andet skal synge, danse og se, hvad der mon gemmer sig nede i den blå kiste. Derefter slår vi katten af tønden og spiser fastelavnsboller. Det hele er gratis og arrangeres med FDF K5. Vi glæder os til at se jer alle! Ps. der er præmie for bedste udklædning !! 🙂 
TaksigelseskirkenLars Petersen22/02 -26 10:30
TaksigelseskirkenJulie Damlund01/03 -26 10:30
TaksigelseskirkenLars Petersen05/03 -26 17:00
TaksigelseskirkenSigne von Münchow Krarup-Leth Nykrog08/03 -26 10:30Let kirkefrokost efter gudstjenesten
TaksigelseskirkenLars Petersen15/03 -26 10:30
TaksigelseskirkenSigne von Münchow Krarup-Leth Nykrog22/03 -26 10:30
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen01/02 -26 09:00
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen08/02 -26 10:30Afskedsgudstjeneste for vores trofaste kirkesanger Ebbe Bay Mogensen.  Efter gudstjenesten er alle velkomne til kirkefrokost i Getsemane - hvor Ebbes farfar var formand, da han lagde grundstenen til Tejn Kirke.
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen15/02 -26 09:00
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen22/02 -26 10:30Afskedsgudstjeneste for vores trofaste kirkesanger Ebbe Bay Mogensen.  Efter gudstjenesten er alle velkomne til kirkefrokost i Getsemane - hvor Ebbes farfar var formand, da han lagde grundstenen til Tejn Kirke.
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen01/03 -26 09:00
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen08/03 -26 10:30Afskedsgudstjeneste for vores trofaste kirkesanger Ebbe Bay Mogensen.  Efter gudstjenesten er alle velkomne til kirkefrokost i Getsemane - hvor Ebbes farfar var formand, da han lagde grundstenen til Tejn Kirke.
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen15/03 -26 09:00
Tejn KirkeÁki Kristoffer Nielsen22/03 -26 10:30Afskedsgudstjeneste for vores trofaste kirkesanger Ebbe Bay Mogensen.  Efter gudstjenesten er alle velkomne til kirkefrokost i Getsemane - hvor Ebbes farfar var formand, da han lagde grundstenen til Tejn Kirke.
Timotheus KirkeBodil Damgaard30/01 -26 17:00Start weekenden med en mulighed for stilhed, suppe og samvær i kirken. Vi starter med meditationsgudstjeneste, hvor bøn, stilhed, musik og fordybelse vil være i centrum. Efter gudstjenesten byder vi på et glas vin og noget skønt aftensmad, for mens vi har nydt roen i gudstjenesten har en lille gruppe af kirkens frivillige lavet suppe med masser af kærlighed og gode råvarer, som vi alle kan nyde sammen i krypten. Vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeBenjamin Broe Kristensen01/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er Søndag septuagesima og du kan læse søndagens tekster her Søndag septuagesima | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeBirgitte Askou Jensen03/02 -26 17:30Den første tirsdag i måneden har vi Godnathistorier i kirken. Vi mødes i krypten, hvor vi spiser aftensmad sammen. Derefter går vi op i kirken, tænder lys, hører godnathistorie og synger aftensange sammen.  Vi lægger tæpper frem, man kan sidde på, og man må gerne tage bamse og nattøj med.  Alle er hjerteligt velkommen, og det er gratis at spise med, men tilmelding er nødvendig af hensyn til indkøb og mindst mulig madspild.
Timotheus KirkeJesper Engholm07/02 -26 11:00Cirka én lørdag i måneden holder vi dåbsgudstjeneste. Det er en gudstjeneste, der er lidt kortere end en almindelig gudstjeneste (søndagsgudstjeneste), men også med salmer, bønner og en tale. Der er dåbsgudstjenester følgende lørdage i foråret: Lørdag d.  10. januar kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen Lørdag d.  7. februar kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  14. marts kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  18. april kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen Lørdag d.  2. maj kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  6. juni kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen
Timotheus KirkeJesper Engholm08/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er Søndag seksagesima og du kan læse søndagens tekster her Søndag seksagesima | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeTrine-Amalie Fog Christiansen15/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er Fastelavns søndag og du kan læse søndagens tekster her Fastelavns søndag | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeTrine-Amalie Fog Christiansen22/02 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er 1. søndag i fasten og du kan læse søndagens tekster her 1. søndag i fasten | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeBenjamin Broe Kristensen27/02 -26 17:00Start weekenden med en mulighed for stilhed, suppe og samvær i kirken. Vi starter med meditationsgudstjeneste, hvor bøn, stilhed, musik og fordybelse vil være i centrum. Efter gudstjenesten byder vi på et glas vin og noget skønt aftensmad, for mens vi har nydt roen i gudstjenesten har en lille gruppe af kirkens frivillige lavet suppe med masser af kærlighed og gode råvarer, som vi alle kan nyde sammen i krypten. Vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeBenjamin Broe Kristensen01/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er 2. søndag i fasten og du kan læse søndagens tekster her 2. søndag i fasten | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeBirgitte Askou Jensen03/03 -26 17:30Den første tirsdag i måneden har vi Godnathistorier i kirken. Vi mødes i krypten, hvor vi spiser aftensmad sammen. Derefter går vi op i kirken, tænder lys, hører godnathistorie og synger aftensange sammen.  Vi lægger tæpper frem, man kan sidde på, og man må gerne tage bamse og nattøj med.  Alle er hjerteligt velkommen, og det er gratis at spise med, men tilmelding er nødvendig af hensyn til indkøb og mindst mulig madspild.
Timotheus KirkeJesper Engholm08/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er 3. søndag i fasten og du kan læse søndagens tekster her 3. søndag i fasten | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeJesper Engholm14/03 -26 11:00Cirka én lørdag i måneden holder vi dåbsgudstjeneste. Det er en gudstjeneste, der er lidt kortere end en almindelig gudstjeneste (søndagsgudstjeneste), men også med salmer, bønner og en tale. Der er dåbsgudstjenester følgende lørdage i foråret: Lørdag d.  10. januar kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen Lørdag d.  7. februar kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  14. marts kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  18. april kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen Lørdag d.  2. maj kl. 11.00 ved Jesper Engholm Lørdag d.  6. juni kl. 11.00 ved Trine Amalie Fog Christiansen
Timotheus KirkeJesper Engholm15/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er Midfaste søndag og du kan læse søndagens tekster her Midfaste søndag | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Timotheus KirkeTrine-Amalie Fog Christiansen22/03 -26 10:30Velkommen til højmesse i Timotheuskirken Det er Mariæ bebudelses dag og du kan læse søndagens tekster her Mariæ bebudelses dag | Bibelselskabet Hver søndag og på alle helligdage er der højmesse i kirken, hvor vi mødes, sætter os godt til rette, hører søndagens læsninger og prædiken og synger salmer fra salmebogen og ofte også fra salmebogstillægget 100 salmer. Nogle søndage er der en eller flere dåb i højmessen. Både store og små er velkomne, og der er en kasse med børnebøger i kirken og et børnehjørne i krypten, hvor børn og barnlige sjæle kan sidde og læse, tegne, lege m.m. under gudstjenesten. Ved højmessen er der altergang, hvor alle er velkomne til at deltage, og der er mulighed for både vin og druesaft. Der er en elevator på venstre side af kirken som kører op i kirken, Der er også en teleslynge i kirken. Efter højmessen byder vi på en kop kaffe og hyggeligt samvær i kirken. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig.
Tingbjerg kirkeMathilde Bolt01/02 -26 10:30Højmesse og indsættelse af vores nye sognepræst Mathilde Bolt. Reception bagefter. Kom og byd hende velkommen!
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen04/02 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Tingbjerg kirkeNN10/02 -26 17:00
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen11/02 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen18/02 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Tingbjerg kirke22/02 -26 10:30
Tingbjerg kirke01/03 -26 10:30Højmesse ved sognepræst Mette Basbøll. Kirkekaffe og morgenbrød bagefter.
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen04/03 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen11/03 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Tingbjerg kirkeCharlotte Maria Rasmussen18/03 -26 10:00Meditativ og rolig yoga i kirkerummet. Alle kan være med. Medbring gerne egen måtte og tæppe. Tilmelding her eller på sms til underviser Charlotte Maria Rasmussen - 2485 0526 Gratis.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen28/01 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved orgelstuderende Frederike Schilling. Kl. 16.30 er der aftensang.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen28/01 -26 16:30Aftensang: Hver onsdag kl. 16.30. Indledende orgelmusik, solosang eller kormusik fra 16.15. En kort gudstjeneste med fællessang, musik for orgel og kor, refleksioner og læsninger fra Bibelen. Ved Erik Høegh-Andersen. Læs mere om aftensangen på trinitatiskirke.dk/gudstjenester/aftensang
Trinitatis KirkeAnne Edmond Pedersen01/02 -26 10:30Septuagesima. Ved Anne Edmond.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen04/02 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved Kristoffer Thams. Kl. 16.30 er der aftensang.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen04/02 -26 16:30Aftensang: Hver onsdag kl. 16.30. Indledende orgelmusik, solosang eller kormusik fra 16.15. En kort gudstjeneste med fællessang, musik for orgel og kor, refleksioner og læsninger fra Bibelen. Ved Erik Høegh-Andersen. Læs mere om aftensangen på trinitatiskirke.dk/gudstjenester/aftensang
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen08/02 -26 10:30Seksagesima. Erik Høegh-Andersen.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen11/02 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved orgelstuderende Ari Hammer Joensen. Kl. 16.30 er der aftensang.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen11/02 -26 16:30Aftensang: Hver onsdag kl. 16.30. Indledende orgelmusik, solosang eller kormusik fra 16.15. En kort gudstjeneste med fællessang, musik for orgel og kor, refleksioner og læsninger fra Bibelen. Ved Erik Høegh-Andersen. Læs mere om aftensangen på trinitatiskirke.dk/gudstjenester/aftensang
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen15/02 -26 10:30Fastelavn. Erik Høegh-Andersen.
Trinitatis KirkeAnne Edmond Pedersen18/02 -26 10:30Velkommen til en sanselig og genkendelig oplevelse i børnehøjde!  I Trinitatis Kirke fejrer vi årets højtider med musik, salmer og de gode fortællinger fra Bibelen ? fortalt, så de yngste kan være med. Der er altid tid til børnenes spørgsmål og undren, og vi synger fra deres egen salmebog med smukke tegninger.  Gudstjenesten varer ca. 30 minutter og er særligt tilrettelagt for børn i børnehavealderen ? men alle er naturligvis velkomne! Anne Edmond Pedersen er præst. Forårets datoer: 7. januar kl. 10.30 ? Helligtrekonger 18. februar kl. 10.30 ? Fastelavn 11. marts kl. 10.30 ? Forår 8. april kl. 10.30 ? Påske 27. maj kl. 10.30 ? Pinse
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen18/02 -26 15:00Vi mødes inden aftensang til en hyggelig kop kaffe, snak og højskolesang i sognehuset. Vi mødes kl. 15, og efter en times tid går vi over i kirken, hvor der er indledende musik inden aftensangen klokken 16.30. Gratis, ingen tilmelding. Præst Erik Høegh-Andersen.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen18/02 -26 16:15Indledende solosang forud for aftensangen. Ved Rasmus Kure Thomsen, bas. Søren Chr. Vestergaard, orgel. Kl. 16.30 er der aftensang.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen18/02 -26 16:30Aftensang: Hver onsdag kl. 16.30. Indledende orgelmusik, solosang eller kormusik fra 16.15. En kort gudstjeneste med fællessang, musik for orgel og kor, refleksioner og læsninger fra Bibelen. Ved Erik Høegh-Andersen. Læs mere om aftensangen på trinitatiskirke.dk/gudstjenester/aftensang
Trinitatis KirkeAnne Edmond Pedersen22/02 -26 10:301. søndag i fasten. Anne Edmond Pedersen.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen25/02 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved Søren Christian Vestergaard. Kl. 16.30 er der aftensang.
Trinitatis KirkeAnne Edmond Pedersen25/02 -26 16:30Aftensang: Hver onsdag kl. 16.30. Indledende orgelmusik, solosang eller kormusik fra 16.15. En kort gudstjeneste med fællessang, musik for orgel og kor, refleksioner og læsninger fra Bibelen. Ved Erik Høegh-Andersen. Læs mere om aftensangen på trinitatiskirke.dk/gudstjenester/aftensang
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen01/03 -26 10:302. søndag i fasten. Erik Høegh-Andersen.
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen04/03 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved orgelstuderende Huayue Su. Kl. 16.30 er der aftensang. Præst: Erik Høegh-Andersen
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen08/03 -26 10:303. søndag i fasten Prædikant Erik Høegh-Andersen J.S. Bachs kantate 105: Herr gehe nicht ins Gericht Trinitatis Kirkes kor og Barokensemble Solister:  Hanna Kappelin, sopran Rikke Lender, mezzosopran Adam Riis, tenor Torsten Nielsen, bas Søren Christian Vestergaard, orgel
Trinitatis KirkeAnne Edmond Pedersen11/03 -26 10:30Velkommen til en sanselig og genkendelig oplevelse i børnehøjde!  I Trinitatis Kirke fejrer vi årets højtider med musik, salmer og de gode fortællinger fra Bibelen ? fortalt, så de yngste kan være med. Der er altid tid til børnenes spørgsmål og undren, og vi synger fra deres egen salmebog med smukke tegninger.  Gudstjenesten varer ca. 30 minutter og er særligt tilrettelagt for børn i børnehavealderen ? men alle er naturligvis velkomne! Anne Edmond Pedersen er præst. Forårets datoer: 7. januar kl. 10.30 ? Helligtrekonger 18. februar kl. 10.30 ? Fastelavn 11. marts kl. 10.30 ? Forår 8. april kl. 10.30 ? Påske 27. maj kl. 10.30 ? Pinse
Trinitatis KirkeErik Høegh-Andersen11/03 -26 16:15Indledende orgelmusik forud for aftensangen. Ved Kristoffer Thams  Kl. 16.30 er der aftensang. Præst: Erik Høegh-Andersen
Tårnby KirkeIb Ehlers Jørgensen01/02 -26 10:00
Tårnby KirkeCamilla Elisabeth Bak Cedermann15/02 -26 10:00Sjov og børnevenlig gudstjeneste for hele familien. Efter gudstjenesten er der tøndeslagning og fastelavnsboller i sognegården.
Tårnby KirkeCamilla Elisabeth Bak Cedermann01/03 -26 10:00
Tårnby KirkeIb Ehlers Jørgensen22/03 -26 10:00
Valby VærestedJesper Engholm28/01 -26 15:30Den månedlige andagt i Værestedet. Den sidste onsdag i måneden kl. 15.30 afholdes der andagt i Valby Værested. Det er præsterne ved Aalholm Kirke, Valby Søndre Sogn og Timotheuskirken der på skift afholder andagterne. Vi mødes i Værestedet, synger et par sange sammen, lytter til en kort refleksion og giver plads og ro til eftertanke. Efter er der som altid mulighed for en hyggelig snak og en kop kaffe sammen. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig!   Om Valby Værested Valby Værested har eksisteret siden 1986 og det er kendetegnet ved dets hjerterum og den altid hyggelig atmosfære. Værestedet henvender sig især til ældre og ensomme valbyborgere, men alle er velkomne, for der er altid plads til at nye og flere kan blive en del af fællesskabet ? både som gæst og frivillig. I Værestedet er der altid en eller flere at tale med, vi hygger med dagens aviser, ugeblade, spil, sang og de mange forskellige aktiviteter, som knytter gæsterne sammen. Der er altid friskbrygget kaffe/te på kanden, samt kage og smørrebrød til favorable priser. Valby Værested ligger på Valby Langgade 122, 2500 Valby, og der er åbent alle ugens dage fra kl. 13.30 til kl. 17.00. Det er gratis at komme og alle er velkomne - uanset alder, køn eller nationalitet. Du kan læse med om Valby Værested her: Valby Værested | ? (valbyvaerested.dk) eller følge Valby Værested på Facebook: https://www.facebook.com/valbyvaerested Vi glæder os til at se dig!
Valby VærestedSøren Sievers25/02 -26 15:30Den månedlige andagt i Værestedet. Den sidste onsdag i måneden kl. 15.30 afholdes der andagt i Valby Værested. Det er præsterne ved Aalholm Kirke, Valby Søndre Sogn og Timotheuskirken der på skift afholder andagterne. Vi mødes i Værestedet, synger et par sange sammen, lytter til en kort refleksion og giver plads og ro til eftertanke. Efter er der som altid mulighed for en hyggelig snak og en kop kaffe sammen. Alle er hjerteligt velkomne og vi glæder os til at se dig!   Om Valby Værested Valby Værested har eksisteret siden 1986 og det er kendetegnet ved dets hjerterum og den altid hyggelig atmosfære. Værestedet henvender sig især til ældre og ensomme valbyborgere, men alle er velkomne, for der er altid plads til at nye og flere kan blive en del af fællesskabet ? både som gæst og frivillig. I Værestedet er der altid en eller flere at tale med, vi hygger med dagens aviser, ugeblade, spil, sang og de mange forskellige aktiviteter, som knytter gæsterne sammen. Der er altid friskbrygget kaffe/te på kanden, samt kage og smørrebrød til favorable priser. Valby Værested ligger på Valby Langgade 122, 2500 Valby, og der er åbent alle ugens dage fra kl. 13.30 til kl. 17.00. Det er gratis at komme og alle er velkomne - uanset alder, køn eller nationalitet. Du kan læse med om Valby Værested her: Valby Værested | ? (valbyvaerested.dk) eller følge Valby Værested på Facebook: https://www.facebook.com/valbyvaerested Vi glæder os til at se dig!
Vanløse KirkeJacob Ekstrøm Løkkegaard01/02 -26 10:30
Vanløse KirkeAnne Merete Storm-Olsen08/02 -26 10:30
Vanløse KirkePia Mi Ran Poulsen15/02 -26 10:30
Vanløse KirkePia Mi Ran Poulsen & Anne15/02 -26 13:00Vi starter i kirken med festlig familiegudstjeneste for alle aldre.  Efter gudstjenesten er der tøndeslagning både for børn og for voksne. Herefter serveres der kakao og fastelavnsboller. Vi glæder os til at se jer! FDF K 19-Vanløse og Vanløse Kirke
Vanløse KirkePia Mi Ran Poulsen22/02 -26 10:30
Vanløse KirkeAnne Merete Storm-Olsen01/03 -26 10:30
Vanløse KirkePia Mi Ran Poulsen08/03 -26 10:30
Vanløse KirkeJacob Løkkegaard15/03 -26 10:30
Vanløse KirkeJacob Løkkegaard22/03 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen01/02 -26 10:30
Vestermarie kirkeLaura Cæcilie Engell Jessen01/02 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen14/02 -26 11:00
Vestermarie kirkeLaura Cæcilie Engell Jessen15/02 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen15/02 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen25/02 -26 09:00
Vestermarie kirkeLaura Cæcilie Engell Jessen01/03 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen01/03 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen04/03 -26 09:00
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen11/03 -26 09:00
Vestermarie kirkeJesper Stange15/03 -26 10:30
Vestermarie KirkeJesper Stange15/03 -26 10:30
Vestermarie KirkeLaura Cæcilie Engell Jessen18/03 -26 09:00
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen01/02 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen08/02 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Arendt Laursen11/02 -26 14:30I forlængelse af dagens Åbent Hus arrangement afholdes en kort nadvergudstjeneste. Velkommen!
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen15/02 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Arendt Laursen18/02 -26 19:30Askeonsdag er begyndelsen på den fastetid, hvor vi forbereder os på den kommende påske. Velkommen til en aftengudstjeneste med læsninger og musik og med plads og tid til alvor og refleksion, som markeres med askekorset, der tegnes på pande eller hånd.
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen22/02 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen01/03 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen08/03 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen11/03 -26 14:30I forlængelse af dagens Åbent Hus arrangement afholdes en kort nadvergudstjeneste. Velkommen!
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen15/03 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vigerslev KirkeHenrik Kofod Larsen22/03 -26 10:30Gudstjeneste med efterfølgende kirkekaffe. På Bibelselskabets hjemmeside kan man finde søndagens tekster: https://www.bibelselskabet.dk/praedikentekster-indevaerende-aar
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen30/01 -26 19:00Velkommen til Natkirken  Second Sun, Jacob Rasmussen, kommer og skaber elektroniske klangflader, dybe soundscapes og cinematiske indtryk, ambient elektronisk musik komponeret og fremført særligt til det smukke natkirkerum. Aftenens tekst:  De bibelske historier er ofte fyldt med skjulte meninger og sammenhænge, som man nemt kan overse eller misforstå, hvis man læser Bibelen som ?bare? en bog, et opslag på sociale medier eller en avis. Men når man tager sig tid til at se på den symbolske verden, der gemmer sig mellem linjerne, bliver man ofte overrasket. Små, tidligere ubemærkede detaljer får pludselig en dyb mening og sammenhæng. Der sker et mirakel: Bibelens skjulte visdom bliver til vores egen personlige, glædelige opdagelse ? en opdagelse, der kan give trøst, ændre livssyn og styrke vores tro. Kom og vær med på den bibelske opdagelsesrejse. Denne fredag taler vi om symboler i fortællingerne om de tre vise mænd fra Østerlandet i Matthæusevangeliet, kapitel 2. Arrangementet er gratis ??? Fast program: Kl. 19.00: Natkirken åbner Kl. 19.00: Koncert med Second Sun Kl. 21.00: Nadverandagt v/præst Olga G. Kohen Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles Nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning
Vor Frelsers KirkeFinn Damgaard01/02 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen06/02 -26 19:00Velkommen til natkirken  Arrangementet er gratis ??? Fast program: Kl. 19.00: Natkirken åbner Kl. 19.00: Koncert med Second Sun Kl. 21.00: Nadverandagt v/præst Olga G. Kohen Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles Nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning.
Vor Frelsers KirkeMarlene Lindsten08/02 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen13/02 -26 19:00Velkommen til Natkirken  Arrangementet er gratis ??? Fast program: Kl. 19.00: Natkirken åbner Kl. 19.00: Koncert med Second Sun Kl. 21.00: Nadverandagt v/præst Olga G. Kohen Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles Nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning. 
Vor Frelsers KirkeSusanne Møller Olsen15/02 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen20/02 -26 19:00Velkommen til natkirken  I over 15 år har Anna Kruse arbejdet med Södergrans værk. 7 albums og koncerter med Bigband, Strygekvartet og nu senest i februar også Symfoniorkester. Denne aften er Anna helt alene i rummet, med teksterne, klaveret og mellemrummet. Klange, eftertanke og poesi. Arrangementet er gratis ? Fast program: Kl. 20.00: Natkirken åbner KL. 20.00: Musik, workshops, stilhed - eller hvad der ellers er på aftenens program KL. 21.30: Nadverandagt v/ Olga G. Kohen  Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning.
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen27/02 -26 19:00Velkommen til Natkirken  Second Sun, Jacob Rasmussen, kommer og skaber elektroniske klangflader, dybe soundscapes og cinematiske indtryk, ambient elektronisk musik komponeret og fremført særligt til det smukke natkirkerum. Arrangementet er gratis ??? Fast program: Kl. 19.00: Natkirken åbner Kl. 19.00: Koncert med Second Sun Kl. 21.00: Nadverandagt v/præst Olga G. Kohen Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles Nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning
Vor Frelsers KirkeMarlene Lindsten01/03 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen06/03 -26 19:00
Vor Frelsers KirkeSusanne Møller Olsen08/03 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen13/03 -26 19:00
Vor Frelsers KirkeSusanne Møller Olsen15/03 -26 10:30
Vor Frelsers KirkeOlga Grygorieva Kohen20/03 -26 19:00
Vor Frelsers KirkeMarlene Lindsten22/03 -26 10:30
Vor Frue KirkeJohannes Gregers Jensen01/02 -26 10:00Højmessen er den gudstjeneste, der fejres kl. 10 på søn- og helligdage. Ved en højmesse er der tekstlæsning, prædiken og nadver i en fast liturgisk opbygning vekslen med salmesang, indrammet af præludium og postludium ved organisten. I højmessen er der ofte en eller flere dåb. Københavns Drengekor eller Vor Frue Kantori undersøtter salmesangen og synger typisk en motet efter prædiken. Højmesserne i Vor Frue Kirke varer normalt omkring fem kvarter, fra kl. 10 til 11.15; men de enkelte højmesser kan indeholde flere dåb, således så højmessen indimellem afrundes kl. 11.30.
Vor Frue KirkeAnne Sofie Engelstad Nissen01/02 -26 17:00
Vor Frue KirkeSigne Malene Berg01/02 -26 19:00Meditativ Taizéaften med åben korworkshop kl. 19, hvor vi øver aftenens sange. Kl. 20  er der andagt, og kl. 21.30 er der sang om lysgloben, der afsluttes med Bøn for natten.
Vor Frue KirkeStine Munch04/02 -26 10:30Musikandagt m/ babysalme i Københavns Domkirke første onsdag hver måned kl. 10.30 m/ efterfølgende barselscafé i Domkirkens Hus, Fiolstræde 6. Den første onsdag i måneden, kl. 10.30, er der musikandagter som musikpædagog Pernille Tjørnemark særligt har tilrettelagt for forældre og små børn. Organisten spiller klassisk musik og vi synger en salme; der læses fra Bibelen og reflekteres kort over læsningen. Andagterne varer ca. 20-25 minutter og efterfølgende er der mulighed for at samles til barselscafé i Domkirkens Hus, hvor der tilbydes råd og vejledning af  pensionerede frivillige sundhedsplejersker; præsten vil også være til rådighed for en snak om stort og småt.
Vor Frue KirkeAnne Sofie Engelstad Nissen08/02 -26 10:00Højmessen er den gudstjeneste, der fejres kl. 10 på søn- og helligdage. Ved en højmesse er der tekstlæsning, prædiken og nadver i en fast liturgisk opbygning vekslen med salmesang, indrammet af præludium og postludium ved organisten. I højmessen er der ofte en eller flere dåb. Københavns Drengekor eller Vor Frue Kantori undersøtter salmesangen og synger typisk en motet efter prædiken. Højmesserne i Vor Frue Kirke varer normalt omkring fem kvarter, fra kl. 10 til 11.15; men de enkelte højmesser kan indeholde flere dåb, således så højmessen indimellem afrundes kl. 11.30.
Vor Frue KirkeStine Munch08/02 -26 17:00
Vor Frue KirkeEva-Maria Schwarz15/02 -26 10:00Højmessen er den gudstjeneste, der fejres kl. 10 på søn- og helligdage. Ved en højmesse er der tekstlæsning, prædiken og nadver i en fast liturgisk opbygning vekslen med salmesang, indrammet af præludium og postludium ved organisten. I højmessen er der ofte en eller flere dåb. Københavns Drengekor eller Vor Frue Kantori undersøtter salmesangen og synger typisk en motet efter prædiken. Højmesserne i Vor Frue Kirke varer normalt omkring fem kvarter, fra kl. 10 til 11.15; men de enkelte højmesser kan indeholde flere dåb, således så højmessen indimellem afrundes kl. 11.30.
Vor Frue KirkeSteffen Ringgaard Andresen15/02 -26 14:0015. februar arrangerer Domkirken den traditionelle fastelavnsgudstjeneste. Her er alle store og små velkomne til en kort andagt. Kom gerne udklædt, også de voksne. Vi afslutter dagen med indendørs tøndeslagning, fastelavnsboller og saft. Ingen tilmelding nødvendig
Vor Frue KirkeJohannes Gregers Jensen15/02 -26 17:00
Vor Frue KirkeSigne Malene Berg15/02 -26 19:00Meditativ Taizéaften med åben korworkshop kl. 19, hvor vi øver aftenens sange. Kl. 20  er der andagt, og kl. 21.30 er der sang om lysgloben, der afsluttes med Bøn for natten.
Vor Frue KirkeSteffen Ringgaard Andresen22/02 -26 10:00Højmessen er den gudstjeneste, der fejres kl. 10 på søn- og helligdage. Ved en højmesse er der tekstlæsning, prædiken og nadver i en fast liturgisk opbygning vekslen med salmesang, indrammet af præludium og postludium ved organisten. I højmessen er der ofte en eller flere dåb. Københavns Drengekor eller Vor Frue Kantori undersøtter salmesangen og synger typisk en motet efter prædiken. Højmesserne i Vor Frue Kirke varer normalt omkring fem kvarter, fra kl. 10 til 11.15; men de enkelte højmesser kan indeholde flere dåb, således så højmessen indimellem afrundes kl. 11.30.
Vor Frue KirkePeter Skov-Jakobsen22/02 -26 17:00
Vor Frue KirkeMille Bang24/02 -26 17:00Hvor skal man gå hen med sin sorg? Sorgmesserne er henvendt til alle der har brug for en gudstjeneste rettet mod tabet. Et sted at gå hen med sin smerte, et sted at mindes, erkende, genfinde livsmod og mening. Gudstjenesterne varetages af sognepræster fra hele Københavns stift. Denne gang af sognepræst Mille Bang fra Brorsons kirke. 
Vor Frue KirkeSigne Malene Berg01/03 -26 19:00Meditativ Taizéaften med åben korworkshop kl. 19, hvor vi øver aftenens sange. Kl. 20  er der andagt, og kl. 21.30 er der sang om lysgloben, der afsluttes med Bøn for natten.
Vor Frue KirkeStine Munch04/03 -26 10:30Musikandagt m/ babysalme i Københavns Domkirke første onsdag hver måned kl. 10.30 m/ efterfølgende barselscafé i Domkirkens Hus, Fiolstræde 6. Den første onsdag i måneden, kl. 10.30, er der musikandagter som musikpædagog Pernille Tjørnemark særligt har tilrettelagt for forældre og små børn. Organisten spiller klassisk musik og vi synger en salme; der læses fra Bibelen og reflekteres kort over læsningen. Andagterne varer ca. 20-25 minutter og efterfølgende er der mulighed for at samles til barselscafé i Domkirkens Hus, hvor der tilbydes råd og vejledning af  pensionerede frivillige sundhedsplejersker; præsten vil også være til rådighed for en snak om stort og småt.
Østerlars KirkeTina Ravnsbjerg Damholt02/02 -26 17:00Ungdomskoret og konfirmander deltager. Efterfølgende fællesspisning i Præstegården.
Østerlars KirkeTina Ravnsbjerg Damholt08/02 -26 10:30
Østerlars KirkeJesper Stange22/02 -26 09:00
Østermarie Kirke01/02 -26 10:30
Østermarie KirkeAnne Anker Bolstad08/02 -26 10:30Der er Børnekirke under prædiken
Østermarie KirkeHans Vilhelm Breum Jakobsen15/02 -26 09:00
Østermarie KirkeCarsten Møller-Christensen22/02 -26 10:30Der er børnekirke under prædiken
Østermarie KirkeJacob Holm01/03 -26 10:30
Østermarie KirkePeter Hauge Madsen08/03 -26 10:30
Østermarie KirkeNana Schiøtt Hansen15/03 -26 10:30
Østermarie KirkeHenriette Ry Nielsen22/03 -26 10:30
Aa KirkeHardy Lund Olesen28/01 -26 10:45
Aa KirkeHardy Lund Olesen28/01 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeHardy Lund Olesen01/02 -26 09:00
Aa KirkeHardy Lund Olesen04/02 -26 10:45
Aa KirkeLouise Christina Howard04/02 -26 19:00
Aa KirkeLouise Christina Howard08/02 -26 10:30
Aa KirkeHardy Lund Olesen11/02 -26 10:45
Aa KirkeHardy Lund Olesen11/02 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLouise Christina Howard15/02 -26 09:00
Aa KirkeHardy Lund Olesen18/02 -26 10:45
Aa KirkeHardy Lund Olesen18/02 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLouise Christina Howard22/02 -26 10:30
Aa KirkeHardy Lund Olesen25/02 -26 10:45
Aa KirkeHardy Lund Olesen25/02 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLeni Hansen01/03 -26 09:00
Aa KirkeHardy Lund Olesen04/03 -26 10:45
Aa KirkeLouise Christina Howard04/03 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Skt. Peders Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLouise Christina Howard08/03 -26 10:30
Aa KirkeHardy Lund Olesen11/03 -26 10:45
Aa KirkeLouise Christina Howard11/03 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLeni Hansen15/03 -26 09:00
Aa KirkeHardy Lund Olesen18/03 -26 10:45
Aa KirkeLouise Christina Howard18/03 -26 19:00Velkommen til aftenandagt i Aa Kirke på onsdag kl.19.00, hvor vi vil synge fra Højskolesangbogen. Udover en enkelt læsning byder vi på kaffe.  Inden sidste sang eller salme beder vi Fader Vor. Vel mødt til en hyggelig og højtidelig stund i vor gamle kirke.
Aa KirkeLouise Christina Howard22/03 -26 14:00
Aalholm KirkeMaria Hjort01/02 -26 10:30
Aalholm KirkeTine Bundgaard Wanscher03/02 -26 17:00Kom sammen med dit udklædte barn til en kort familiegudstjeneste. Lige efter gudstjenesten er der pizza og  tøndeslagning i store sal.
Aalholm KirkeTine Bundgaard Wanscher08/02 -26 10:30
Aalholm KirkeMaria Hjort15/02 -26 10:30
Aalholm KirkeMaria Hjort01/03 -26 10:30

Ord til urolig tid!

Få information om morgenandagt og gudstjenester i kirker, på TV, radio, online.

Vi spammer ikke! Læs vores [link]privatlivspolitik[/link] hvis du vil vide mere.

påskegudstjeneste udendørs og online

Hvornår er der gudstjeneste i fasten og påsken?

Få besked om alle gudstjenester
i kirker
radio og TV
online og podcast

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.