Vojens Kirke gennem 100 år – Mennesker og minder
Vojens Kirke fylder 100 år – En fejring af tro, fællesskab og historie
Den 6. september 2025 markerer Vojens Kirke sit 100-års jubilæum – en milepæl, der fejres med en hel jubilæumsuge fyldt med aktiviteter, musik, historiefortælling og refleksion. Kirken, som blev indviet som den første Genforeningskirke efter 1. verdenskrig, har gennemgået en omfattende indvendig renovering og står nu klar til de næste 100 år [1].
En uge med fest og eftertanke
Fejringen strækker sig fra den 2. til den 7. september og byder på alt fra kirkegårdsvandring og koncert til festgudstjeneste og præsentation af jubilæumsbogen Historien om en kirke – og om mennesker og tro.
Stemmer fra lokalsamfundet
Fejringen har ikke kun været en kirkelig begivenhed – den har også været en anledning til at samle lokalsamfundet. Her er nogle citater fra lokale beboere, som har deltaget i jubilæumsaktiviteterne:
En levende fortælling
Jubilæet er ikke blot en fejring af mursten og maling – det er en fejring af det liv, der har udspillet sig inden for kirkens mure. Fra barnedåb til begravelser har Vojens Kirke været rammen om livets store øjeblikke.
Skønvirkelamper fundet og hængt op
I årtier lå de gemt og tilsodede på loftet i Vojens Kirke: tre skønvirkelamper fra begyndelsen af 1920’erne, skænket til byens nye kirke i 1925. Se Jyske Vestkysten
Vojens kirke jubilæum kalender
Referencer
[1] Vojens Kirke
