Gudstjenester 17. maj i Fyens Stift

SognStiftKategoriStedDato og tidTekst
Agedrup SognFyens StiftGudstjenesteAgedrup Kirke5/17/2020 10:00
Allesø SognFyens StiftGudstjenesteAllesø Kirke5/17/2020 17:00
Ansgars SognFyens StiftGudstjenesteAnsgars Kirke5/17/2020 10:30
Balslev SognFyens StiftGudstjenesteBalslev Kirke5/17/2020 9:30
Bellinge SognFyens StiftGudstjenesteBellinge Kirke5/17/2020 9:30
Bolbro SognFyens StiftHøjmesseBolbro Kirke5/17/2020 10:305. s. e. påske v/ Nanne Mølhave
Brenderup SognFyens StiftGudstjenesteBrenderup Kirke5/17/2020 9:00
Brylle SognFyens StiftGudstjenesteBrylle Kirke5/17/2020 9:15
Brændekilde SognFyens StiftGudstjenesteBrændekilde Kirke5/17/2020 11:00
Dalby SognFyens StiftGudstjenesteDalby Kirke5/17/2020 9:00
Dalum SognFyens StiftGudstjenesteDalum Kirke5/17/2020 10:00
Diernæs SognFyens StiftHøjmesseDiernæs Kirke5/17/2020 9:00
Dreslette SognFyens StiftGudstjenesteDreslette Kirke5/17/2020 9:30
Kerteminde-Drigstrup SognFyens StiftGudstjenesteDrigstrup Kirke5/17/2020 11:30
Dyrup SognFyens StiftHøjmesseDyrup Kirke5/17/2020 10:00
Egense SognFyens StiftHøjmesseEgense Kirke5/17/2020 10:00
Svanninge SognFyens StiftGudstjenesteFalsled Kirke5/17/2020 11:30
Fangel SognFyens StiftGudstjenesteFangel Kirke5/17/2020 11:00
Flemløse SognFyens StiftHøjmesseFlemløse Kirke5/17/2020 9:00
Fodslette SognFyens StiftGudstjenesteFodslette Kirke5/17/2020 11:30
Fraugde SognFyens StiftHøjmesseFraugde Kirke5/17/2020 11:00
Fredens SognFyens StiftHøjmesseFredens Kirke5/17/2020 10:00
Fredens SognFyens StiftHøjmesseFredens Kirke5/17/2020 10:00
Gamborg SognFyens StiftAnden gudstjenesteGamborg Kirke5/17/2020 9:00
Gelsted SognFyens StiftGudstjenesteGelsted Kirke5/17/2020 11:00Se søndagens andagt ved Sognepræst Michael Juul på kirkernes hjemmeside, forsiden.
Gudme SognFyens StiftHøjmesseGudme Kirke5/17/2020 11:30
Hans Tausens SognFyens StiftGudstjenesteHans Tausens Kirke5/17/2020 10:305. s.e. påske Johs. 17, 1-11 v. Laila Groes
Harndrup SognFyens StiftGudstjenesteHarndrup Kirke5/17/2020 10:30
Hellerup SognFyens StiftGudstjenesteHellerup Kirke5/17/2020 9:00
Helnæs SognFyens StiftGudstjenesteHelnæs Kirke5/17/2020 11:00
Herrested SognFyens StiftKonfirmationHerrested Kirke5/17/2020 10:15Udskudt til d. 13. september
Herringe SognFyens StiftGudstjenesteHerringe Kirke5/17/2020 10:00
Hesselager SognFyens StiftHøjmesseHesselager Kirke5/17/2020 10:00
Hjallese SognFyens StiftGudstjenesteHjallese Kirke5/17/2020 10:00
Hjulby SognFyens StiftHøjmesseHjulby Kirke5/17/2020 10:30
Horne SognFyens StiftGudstjenesteHorne Kirke5/17/2020 10:00
Humble SognFyens StiftGudstjenesteHumble Kirke5/17/2020 10:00
Højby SognFyens StiftHøjmesseHøjby Kirke5/17/2020 11:00Højby Kirke indbyder til gudstjeneste denne søndag. Kom gerne og vær med i fællesskabet omkring den kristne tro og det glade budskab.
Haarby SognFyens StiftHøjmesseHårby Kirke5/17/2020 10:00
Håstrup SognFyens StiftHøjmesseHåstrup Kirke5/17/2020 10:30
Jordløse SognFyens StiftGudstjenesteJordløse Kirke5/17/2020 9:00
Kirkeby SognFyens StiftGudstjenesteKirkeby Kirke5/17/2020 10:45
Korup SognFyens StiftGudstjenesteKorup Kirke5/17/2020 10:00
Kølstrup SognFyens StiftHøjmesseKølstrup Kirke5/17/2020 10:00
Glamsbjerg SognFyens StiftHøjmesseKøng Kirke5/17/2020 11:00
Lumby SognFyens StiftGudstjenesteLumby Kirke5/17/2020 11:00
Marslev SognFyens StiftHøjmesseMarslev Kirke5/17/2020 10:00
Middelfart SognFyens StiftGudstjenesteMiddelfart Kirke, Sankt Nikolaj5/17/2020 10:00
Munkebjerg SognFyens StiftHøjmesseMunkebjerg Kirke5/17/2020 10:00
Næsby SognFyens StiftGudstjenesteNæsby Kirke5/17/2020 10:00
Nørre Broby SognFyens StiftGudstjenesteNørre Broby Kirke5/17/2020 19:00
Nørre Lyndelse SognFyens StiftGudstjenesteNørre Lyndelse Kirke5/17/2020 11:30
Nørre Søby SognFyens StiftHøjmesseNørre Søby Kirke5/17/2020 10:00
Ollerup SognFyens StiftGudstjenesteOllerup Kirke5/17/2020 9:00Efter gudstjenesten er der kirkekaffe.
Otterup SognFyens StiftHøjmesseOtterup Kirke5/17/2020 10:30
Oure SognFyens StiftGudstjenesteOure Kirke5/17/2020 9:00
Revninge SognFyens StiftGudstjenesteRevninge Kirke5/17/2020 11:00Kirkekaffe
Ringe SognFyens StiftGudstjenesteRinge Kirke5/17/2020 10:00En god ånd, en god stemning det sætter vi sikkert alle sammen pris på at være en del af. Modsat af dårlige ånde. Vi nærmer os pinse, og talen om ånd begynder at fylde mere og mere, for Ånden binder også Gud og mennesker sammen. Vi skal høre første del af Jesu ypperstepræstelige bøn, som han beder for sine disciple: Hellige fader, hold dem fast ved dit navn, det du har givet mig, for at de kan være eet ligesom vi Anden del af den ypperstepræstelige bøn følger på næste søndag 6. s. e. påske.
Rolfsted SognFyens StiftHøjmesseRolfsted Kirke5/17/2020 11:00
Rudkøbing SognFyens StiftGudstjenesteRudkøbing Sognehus5/17/2020 10:00
Ryslinge SognFyens StiftHøjmesseRyslinge Kirke5/17/2020 10:30
Røjleskov SognFyens StiftHøjmesseRøjleskov kirke5/17/2020 10:30
Rønninge SognFyens StiftGudstjenesteRønninge Kirke5/17/2020 9:305. s. e. påske
Sanderum SognFyens StiftGudstjenesteSanderum Kirke5/17/2020 19:00Velkommen til gudstjeneste i Sanderum Kirke
Sandholts Lyndelse SognFyens StiftGudstjenesteSandholts Lyndelse Kirke5/17/2020 9:00
Sankt Hans SognFyens StiftHøjmesseSankt Hans Kirke5/17/2020 10:009.45 SkriftemålDer er Super Søndag for børnene. Et længere program hvor der er masser af tid til leg, hygge, sjov, sang og børnefællesskab. 
Landet SognFyens StiftKonfirmationSankt Jørgens Kirke5/17/2020 10:00
Kerteminde-Drigstrup SognFyens StiftGudstjenesteSankt Laurenti Kirke5/17/2020 10:00
Sønder Nærå SognFyens StiftHøjmesseSankt Mikaels Kirke5/17/2020 11:30
Bogense SognFyens StiftGudstjenesteSankt Nicolaj Kirke5/17/2020 10:30
Sankt Nikolaj SognFyens StiftHøjmesseSankt Nikolaj Kirke5/17/2020 10:00
Seden SognFyens StiftHøjmesseSeden Kirke5/17/2020 11:00
Skellerup SognFyens StiftGudstjenesteSkellerup Kirke5/17/2020 19:00
Snøde SognFyens StiftGudstjenesteSnøde Kirke5/17/2020 11:15 
Stenløse SognFyens StiftGudstjenesteStenløse Kirke5/17/2020 9:30
Stige SognFyens StiftGudstjenesteStige Kirke5/17/2020 9:30
Strib SognFyens StiftGudstjenesteStrib Kirke5/17/2020 19:30
Svanninge SognFyens StiftGudstjenesteSvanninge Kirke5/17/2020 9:00
Søby SognFyens StiftHøjmesseSøby Kirke5/17/2020 10:00
Sønder Broby SognFyens StiftGudstjenesteSønder Broby Kirke5/17/2020 10:155. søndag efter påske
Tornbjerg SognFyens StiftGudstjenesteTornbjerg Kirke5/17/2020 10:305. søndag efter påske Prædikant: Helle Anker Bisgaard Joh. 17,1-11 Indsamling ved gudstjenesten går til Danske Sømands- og Udlandskirker
Tranekær SognFyens StiftGudstjenesteTranekær Kirke5/17/2020 10:00
Thurø SognFyens StiftGudstjenesteTrefoldighedskirken5/17/2020 10:00Kirkekaffe
Ubberud SognFyens StiftGudstjenesteUbberud Kirke5/17/2020 19:00
Allested SognFyens StiftGudstjenesteVejle kirke5/17/2020 19:00
Vester Hæsinge SognFyens StiftGudstjenesteVester Hæsinge Kirke5/17/2020 10:00
Viby SognFyens StiftGudstjenesteViby Kirke5/17/2020 10:30
Vigerslev SognFyens StiftGudstjenesteVigerslev Kirke5/17/2020 9:30
Vollsmose SognFyens StiftHøjmesseVollsmose Kirke5/17/2020 10:00
Nyborg SognFyens StiftHøjmesseVor Frue Kirke5/17/2020 10:00
Vor Frue SognFyens StiftGudstjenesteVor Frue Kirke5/17/2020 10:00
Vor Frue SognFyens StiftHøjmesseVor Frue Kirke5/17/2020 10:00
Assens SognFyens StiftGudstjenesteVor Frue Kirke5/17/2020 10:30
Nyborg SognFyens StiftGudstjenesteVor Frue Kirke5/17/2020 16:00
Ørbæk SognFyens StiftHøjmesseØrbæk Kirke5/17/2020 10:15
Ørsted SognFyens StiftGudstjenesteØrsted Kirke5/17/2020 11:00
Årslev SognFyens StiftHøjmesseÅrslev Kirke5/17/2020 10:00Gudstjeneste med forklaringer undervejs. Kirkekaffe efter gudstjenesten, i våbenhus eller kirkerum.
Årup SognFyens StiftGudstjenesteÅrup Kirke5/17/2020 10:15
Åsum SognFyens StiftGudstjenesteÅsum Kirke5/17/2020 9:30