Festgudstjeneste med kongen

Festgudstjeneste med kongen

Festgudstjeneste med kongen i Aarhus Domkirke den 21. januar 2024

Tronskifte markeres med festgudstjeneste: Det understreger det særlige forhold mellem kirke og kongehus, skriver Kristeligt Dagblad.

Søndag den 21. januar afholdes en gudstjeneste i Aarhus Domkirke for at fejre tronskiftet. festgudstjeneste i anledning af tronskiftet. Gudstjenesten finder sted søndag den 21. januar kl. 14.00 i Aarhus Domkirke.

Liturg og prædikant vil være Henrik Vig-Poulsen, biskop over Aarhus Stift og kongelig konfessionarius fra 2018.

Se Festgudstjeneste med kongen på TV

DR1 | FRA 12:15 – 15:50 Kongeparret til festgudstjeneste i Aarhus Domkirke.
Festgudstjenesten transmitteres på DR1. Der bliver sendt direkte fra Aarhus fra kl. 12.15, hvor kongeparret kører fra Marselisborg Slot til Domkirken.

“Vi er meget glade for, at Hans Kongelige Højhed Kronprinsen har valgt at holde gudstjeneste i vores kirke. Vi har pludselig meget travlt med vores planer, og der er mange ting, der endnu ikke er på plads, men vi vil gerne synge nogle af de store kernesalmer og også glæde os over det håb, som tronfølgen repræsenterer. Der er en arv, der er blevet givet videre, og som vi alle kan være enige om og glæde os over. Det er noget, der bringer håb,” siger Henrik Vig-Poulsen til Kristeligt Dagblad

Ny kirkekunst af Dronningen

Der er et særligt forhold mellem kongehuset og Aarhus Domkirke. Dronningen har designet fire messehagler og en bispekåbe til Aarhus Domkirke. Prins Joachim blev døbt i Aarhus Domkirke, som også er den kirke, den kongelige familie ofte besøger til jule- og påskegudstjenester, når de opholder sig på Marselisborg Slot.

Mads Davidsens bispevielse i Odense Domkirke hvor HM Dronningen deltog

Husk søndag!

Få information om gudstjenester i kirker, på TV, radio, online.

Vi spammer ikke! Læs vores [link]privatlivspolitik[/link] hvis du vil vide mere.